Ana Sayfa » Genel » ABDESTİN SÜNNETLERİ… (1. BÖLÜM)

ABDESTİN SÜNNETLERİ… (1. BÖLÜM)

  1. Abdeste başlarken önce temiz olan elleri bileklere kadar yıkamak temiz olmayan elleri yıkamak ise farzdır.Böylece diğer organlar kirlenmiş olmaz.
  2. abdeste EUZU BESMELE ile başlamak abdest arasında okunacak besmele ile bu sünnet yerine getirilmiş olmaz

(hanbelilere göre abdestin başlangıcında besmele okumak vaciptir.kasten terkedilirse abdest batıl olur.Yanılarak veya bilmeyerek terk edilmesi abdesti geçersiz kılmaz.)

3.Niyet etmek  abdesti namaz kılmaya veya abdestsizliği gidermeye veya ALLAH azze ve cellenin emrini yerine getirmeye diye niyet almak

Niyet kalp ile olur niyet ettim ALLAH CC rızası için abdest almaya denilmesi güzel görülmüştür.Niyetin vakti elleri veya yüzü yıkamaya başlama zamanıdır.

(Maliki şafilere göre abdestin başında niyet etmek farzdır.Hanbelilere görede niyet abdestin sıhhatinin şartıdır)

4. Mazmaza (ağıza su vermek ) ve istinşak (buruna su çekmek) şöyle ki elleri yıkadıktan sonra üç kez ağız dolusunca su alınır ki buna mazmaza denir.Sonra üç kezde burnun yumuşağına kadar gidecek şekilde buruna su verilir ve sümkürülür.Bunada istinşak denir.Her su verişte yenilenir bunları yapmakla hem ağzın hemde burnun içi yıkanmış  ve kullanılacak suyun tadı ve kokusu anlaşılmış olur.

5.Mazmaza ve istinşağı aşırı derecede yaonaj bu durumda ise mazamazada su boğaza kadar iner istinşakta su burnun katı yerine kadar çıkarılır.Fakat oruçlu olanlar mazmaza ve istinşakı böyle aşırı yapmazlar.

6.Misvak kullanmak şöyle ki misvak arak denilen ağacın dalından yapılan dişeri temizlemek için kullanılan bir doğal fırçadır.Misvak bir parmak kalınlığında ve bir karış boyunda olmalıdır.Sağ ele alınır ve serçe parmağının üstünden geçirilir başparmak ve işaret parmağı ile tutularak ıslak olan ağzın sağ tarafından enine olarak dişler fırçalanır bunun kullanılması oruca zarar vermez.

7.Sıra gözetmek  abdest alırken önce yüz sonra kıllar yıkanır bundan sonra baş mesh edilir ve arkasındanda ayaklar yıkanır ayaklarda mest varsa mestlerin üzerine mesh edilir bu şekilde sıra gözetilmezse abdest sahih olur ancak sünnete uyulmuş olunmaz.

(şafii ve hanbelilere göre abdest alırken bu sıra uymak farzdır.)

8.Abdeste sağ taraftan başlamak sağ kol sol koldan önce ve sağ ayak sol ayaktan önce yıkanır.Sağ taraf daha şerefli olduğu için böyle yapılır.

 

DEVAMI İKİNCİ BÖLÜMDE…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir