Ana Sayfa » Genel » ABDESTİN SÜNNETLERİ… (2.BÖLÜM)

ABDESTİN SÜNNETLERİ… (2.BÖLÜM)

  1. Abdest organlarını üçer kez yıkamak bunlardan biri farz diğer ikisi sünnet üçten fazla veya az yıkamak sünnete aykırıdır.Şüphe sebebiyle veya su azlığı nedeniyle bu sayılar azalıp çoğaltılabilir.
  2. Elleri ve ayakları yıkamaya başlarken parmak uçlarından başlanır.
  3. Eller ve ayaklar yıkanırken parmakların arası yoklayıp yıkamak (hilallemek) ek parmakları birbirine sokularak ayak parmaklarııda el parmaklarından biri ile yapılır.Sol elin serçe parmağı ile sağ ayağın altından ve serçe parmağın arasından hilallemeye başlayarak sağ ve sol ayağın serçe parmağında sona erdirilmesi iyidir.Parmakları akarsuya koymak hilalleme yerine geçer.
  4. Abdest suyunu bıyıkların ve kaşların altlarına ve yüzün çevresinden sarkmış bulunan fazla kıllara ulaştırmak.
  5. Sakalın çeneden aşağı uzanmış kısmını mesh etmek ve sık olan sakalı bir avuç su ile alt tarafından el parmakları ile hilallemek bu iki imama göre öyledir imamı azama göre müstehaptır.
  6. Başın tamamını bir su ile mesh etmek buna kaplama mesh denir.Sünnet üzere kaplama mesh şöyle yapılır.Her iki el tamamen ıslatılır Sonra bu iki elin baş parmakları ile işaret parmaklarından sonra gelen üç parmak birleştirilir.Bu ellerin ayaları yukarı kaldırılıp o bitişik parmaklar uç uca gelmek üzere birbirine yaklaştırılır.Böylece bitişik halde olan iki elin parmakları başın ön tarafından enseye kadar çekilir sonra ellerin ayaları başın iki tarafına yapıştırılacak ense tarafından başın önüne kadar çekilir.Böylece bütün başın meshi bitmiş olur.Sonra başa değdirilmeyen başparmakların içi ile kulakların dışları ve şehadet parmakları ile içleri mesh edilir.Parmakların arkaları ilede boyun mesh edilir.Bununla beraber başın her tarafı istenildiği şekilde mesh edilebilir.

(Şafiilere göre meshi üç kez tekrarlamak sünnettir)

7.Kulakları mesh etmek bu mesh bir su ile yapılacağı gibi yukarda bildirildiği üzere de yapılabilir.Serçe parmakların kulak deliğine sokularak kımıldatılmasıdır.

(Hanbelilere göre kulakları ve içlerini mesh etmek farzdır.Çünkü bunlarda baş kısmına dahildir.)

8.Boynu mesh etmek başı ve kulakları mesh ettikten sonra iki elin arkaları ile üçer parmakla yeni bir suya gerek kalmaksızın boyun mesh edilir.BOĞAZI MESH ETMEK BİDATTIR..

9.Abdest organlarını üzerlerine dökülen su ile iyice ovmak.

10.Abdest organlarını arada kesinti yapmadan yıkamak bir organ henüz kurumadan diğerlerini yıkamaya geçmek buna VİLA denir havanın sıcaklığı sebebiyle yıkanan organın hemen kurması vilaya engel değildir.

Bazı alimlere göre vila ise abdest alırken araya bir şey sokmamaktır.

 

(Malikilerlerle hanbelilere göre abdest organları yıkanırken hemen birbiri ardından yıkanmaları ve araya bir şey sokulmaması farzdır.)

Bu bilgiler ömer Nasuhi bilmen ilhimalinden yazılmıştır.Sizden istirhamım okuduktan sonra başta anneanneme ve ümmeti muhammedin sav vefat etmiş salih kullarına fatiha okumanız gözlerinize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.