Ana Sayfa » Genel » ALLAH’IN DAVASI

ALLAH’IN DAVASI

Bismillahirrahmanirrahim

Allah’ın davasına müptela olmak salihlerin adetidir.Mumin hiç bir duygu esareti altında kalarak vahdeti oteleyemez.Cunku Allah’ın davasında müminlerin birliği esastır.

Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin, Allah’a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız.(Hucurat 10)

Allah’ın davasinda müminlerin hakikati Kur’an’ı Kerim ve sünneti seniye esasidir.Hic bir görüş ve fikir bu sahada değilse makbul değildir ve asla kabul edilemez.İslerinde dini İslami yok sayanlarin deha gibi görünen fikirleri çürük bir binaya benzer azınlıkta kalarak çöker ve gider buna tarih’de şahittir.

 O halde sen hanîf olarak bütün varlığınla dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmışsa ona yönel! Allah’ın yaratmasında değişme olmaz. İşte doğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler.(Rum 30)

Yukaridaki ayeti kerime de görüldüğü üzere insanların çokluk sayisi mühim değildir.Onemli olan Allah’ın dini islamdir.Bu yüzden aldananlardan olmamalıyız.Bu kutlu dava neyi gerektiriyorsa onu farz ayn bilerek yasamaliyiz.

Allah’ın davasın’da kulun benlik emareleride önemsizdir.Kendi davranış biçimi  ve savunduğu her vaka itikad , akide ve ameli sahada kendi hukmune dair harami helal sayma , günahı mubah kılmak, ifrad ve tefrika yollarını tercih etme  Allah’a karşı isyan sayılır.Muminler Allah’tan korkarlar.Bu davranış tutumundan şiddetle sakinirlar.

Hadis-i şerifte, (En akıllınız, Allah’tan en çok korkandır) buyuruldu. (İbni Muhber)

Allah’ın davası muttakilerindir.Muttakiler haricindeki kimselerde zulüm baş gösterir.Alemi cihanı fitneye fesada bırakırlar.

Zuhruf Suresi, 67. ayet: Muttakiler hariç olmak üzere, o gün, dostların kimi kimine düşmandır.

Bu anlatimlarimizdan çıkan asli hakikat adam olmak raculiyet beklentisi Bu davaya nefer olmakla mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.