Ana Sayfa » Genel » “ DERTSİZ DUA SOGUKTUR”

“ DERTSİZ DUA SOGUKTUR”

 

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM .

 

Ey Rabbim Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz .

 

Dualar tekrarlandıkça ilahi Nurlar mümin kalplere nakşolur . Bu nedenle yüce ruhlar devamlı niyaz ve dua halindedirler. Düşünürken yürürken çalışırken diğer bütün dünyevi işlerinde hep dua halindedirler ve bunu ibadet haline dönüştürürler .

Dua insanla Rabbi arasında devamlı hiç kesilmeyen bir rabıta halidir bağlayıcı bir hattır.

Bazen dünyaya dalıp gaflet sebebiyle duadan uzaklaşılsada Rabbim hiç durmadan ‘ Yokmu benden isteyen ona dilediğini vereyim ! ‘ teveccühü içindedir.

Musibetler ,belalar,çaresizlikler yani imtihanlar insanın boynunu büker bu yüzden belalar musibetler içindeki sırların hakikatine vasıl olanlar için  çok değerlidir..

Allah (c.c) sevdiklerini en zor imtihanlara tabi tutar.

Rabbim değer verir ki dua yolunu açar kapısına çağırır, gücünü kudretini çaresizlik anında da başka gidecek hiçbir kapı olmadığını gösterir kuluna.

Bir sıkıntıya düşünce inanan insan, sadece o kapıdan fayda bulacağını sadece o kapının sahibinin yardım edebileceğini bilir gözyaşları içinde büker boynunu acizliğini de anlar böylece.

İnanmayan insan ise bela anında isyana düşer. Allah’ın kudretini hikmetini bilmeyen kazasına kaderine rıza gösteremeyen, Tevekkül edemeyen teslim olamayan öyle bir azap yaşar ki dünya zindana döner cehennem olur bir anda..

Gönlü huzursuzdur bedeni ve ruhuda hiçbir yere sığmaz olur. İntiharlar da bu sebeptendir…

Oysa ki inanan tam iman etmiş bir mümin bilir ki,  Allah’ın iradesi bütün iradelerin üstündedir.

O dilemedikten sonra yaprak dahi kıpırdamaz alınan da verilen de hepsi hayır üstüne hayırdır bizim için, biz bilmeyiz ilmi, kudreti, hikmeti ile bilen O’dur (c.c)..

Zenginken fakirleştirir , Sağlıklı iken hastalık verir, neye bağlanırsan, neyi kalbine koyarsan alır onu ki bu dünya imtihan yeri değilmidir?  ahiretin tarlası değilmidir?

Hayatında her şey yolunda giden bir insan dert hastalık musibet bela görmeyen bir insan Allah’a (c.c) hakkıyla yakin olabilir mi ?

Dua’ya yol açılmazsa insan acizliğini anlayamaz bunun yanında da Allah’ın(c.c) nihayetsiz ilim ve  kudretini tam anlamıyla kavrayamaz .

Dua insanı Allah’a (c.c) yaklaştıran en kısa yoldur.

Bir insana Dua kapısı açılmışsa hayır kapısı açıldı demektir.

Allah’a (c.c) yakınlığı bulan imanın tadına varan için bela bile tatlı gelir . İnsan sevdiğinden gelene razı olmaz mı hiç . Allah rızasına aşkına talip olanlar belaya kendini hazırlamalıdırlar, ki bela bunun karşısında dua duanın sonucunda ise tevekkül  insanı olgunluğa imanı kemale  eriştiren en güzel  araç  olsun.

Peygamberimiz (s.a.s) zamanında sahabe efendilerimize  bir imtihan bir dert musibet  gelmezse biz bir günah mı işledikte Rabbim bize musibet vermez der  hayıflanırlarmış;

Diyebilirsiniz ki bela mı istemeliyiz?  hayır

“Rabbimden dünyada da iyilik ahirette de iyilik ve güzellikler isteyiniz” buyrulur.

Sözlerimiz bir imtihanla karşı karşıya kalındığında, ki müminden bu eksik olmaz . O zaman sabır ve dua ile tam teslim olarak Allah’dan (c.c) yardım dilemeli  ve dua kapısının açılmasının hakkımızda bir hayır olduğunu anlamlı o kapıdan ayrılmadan gözyaşları ile ısrarla o kapıyı çalmalı sonucu sabırla beklemeli..

Emin olun ki bunların sonucunda size verilen manevi huzur gönül rahatlığı imanın tadı Rabbimin yakınlığının mutluluğunu hiçbir şeyde bulamazsınız.

Boşuna yaratılmadık.! “Andolsun, mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve Allah’a ortak koşanlardan üzücü birçok söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız bilin ki, bunlar (yapmaya değer) azmi gerektiren işlerdendir.”(Al’i İmran 186)

İşte bu ayetin de idrakinde olarak ,aslında bize şer gibi görünen felaketler kula Allah’ı(c.c)  hatırlattığı O’na yaklaştırdığı nispette hayır ve güzelliklere vesile olur.

Hasta mazlum ve gariplerin duası ile Cenabı Hak arasında perde yoktur .

İnsan dayanamaz bazen musibet gelince o musibetin gitmesini ister halbuki o sıkıntılar sayesinde öyle derecesi yükselmektedir ve  öyle günahları dökülmektedir ki zaten bu dünyada verilen musibetler ya günahlarınıza kefaret olur yada Rabbim bir mertebe diler sizin için musibeti verir sabrettirir ve sonunda da o mertebeye eriştirir .

Duadan uzaklaşan insanın nefsi azgınlaşır bencilleşir kibirlenir Rabbinin huzurunda eğilmeyen boyun gittikçe sertleşir ve isyankar olur, kalp katılaşır .

Dua ise insanı mütavezileştirir kalbi yumuşatır hassaslaştırır.

Kibir ve gururdan korur şefkat ve merhametle donatır  ve dertli insanlardan kaçmaz kendiside çekmiştir ya  yoldaş olur sabır tavsiyesinde bulunmaya başlar..

“Asr´a yemin olsun ki, “insan mutlaka bir ziyandadır. Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır”.(Asr Suresi)

Sabır telkininde bulunmak içinde sabretmek gerekiyor duanın ise manevi gücü ve ulaştırdıklarını anlamak için ise duanın hakikatini tam anlamıyla idrak etmek gerekiyor .

Dua kapısı açılmışsa bunu nimet bilin dua ediyorum da duam kabul olmuyor da demeyin! çünkü Rabbim hiçbir duayı karşılıksız bırakmaz, ya bu dünyada verir istenen hakkınızda hayırlı ise, hayırsızsa o duanın karşılığını bu kez ahirette verir. Ümitsizliğe düşmeyin ayrıca bir kul dua edipde duam kabul olmadı demedikçe o dua kabul olur diyor. Sonucu vakti zamanı gelince ya bu dünyada yada ahirette karşısına çıkacaktır insan iki halde de mutlu ve bahtiyar olacaktır .

Buraya kadar anlatmak istediğimiz duanın Allah’la (c.c)  aramızda önemli bir vasıta oluşu..

İmtihanlar imtihanların sebepleri sonuçları ile ilgiliydi…

Duaların kabulu için ise gereken şartları anlamanız açısından konumuzu bir menkıbe ile bitirelim inşaAllah

Allah’ın (c.c)  bir velisine müracaat eden halk

Niye dualarımız kabul olmuyor diye sormuş oda şöyle cevap vermiş.

Hakkı bilip emirlerini tutmazsınız , Peygamber efendimizin sünnetini icra etmezsiniz Kur’an okur onunla amel etmezsiniz !..

Rabbinizin nimetlerini yeyip şükretmezsiniz ..!

Cenneti bildiğiniz halde talep etmez , cehennemden korkmazsınız !..

Ölüm var dersiniz ama bir türlü hazırlanamazsınız !..

Ana babalarınızı yakınlarınızı kendi ellerinizle kabre koyarda bir türlü ibret almazsınız Böyle bir haldeyken dualarınız nasıl kabul olsun !..

Bütün amellerimizde ihlaslı olmalıyız yani Allah’ı (c.c) görür gibi ibadet etmek.. ihlaslı olunuz ihlaslı yaşayınız dualarınızda ihlas ile yapınız .

Secdedeyken çokça dua etmeye çalışın çünkü secde Rabbine en yakın olduğun zamandır .

 

“ DERTSİZ DUA SOĞUKTUR, DERTLİ İKEN YAPILAN DUA İSE GÖNÜLDEN KOPAR”

 

Cenab-ı Hak cümlemiz-ide dua eden, duasından dünya ve ahirette istifade eden kullarından eylesin .

Dua ve ibadeti yüzüne atılacak kullardan olmaktan bizi muhafaza eylesin .

Rızasına uygun niyazlarda bulunup umduklarına nail korktuklarından emin olan kulları arasına bizleride dahil eylesin inşallah.

 

Sonsuz Hamd ve senalar Yüce Rabbimize binlerce salat ve  selamlar  Peygamberimize (s.a.v) ve  Ehli Beytine Gök kubbe altında yatan eren evliya şehit şüheda aşıklar sadıklar ve Sıddıklar ve tüm Müslümanlar  üzerine olsun.  Amin

(Fecr)    Elnur Kul

 

“ DERTSİZ DUA SOGUKTUR”” üzerine 10 yorum

 1. elnur samimi yaziniz emeginiz icin tesekkurler…iyi insanlara çiksin gittigin butun yollar arkadasim….

  1. namekan bende çok teşekkür ederim yorumun içinde duan içinde Allah (c.c) razı olsun amin ecmain olsun diyelim inşallah.

 2. Selamün aleyküm.
  Yazıyı ilk attığında Elnur konuyu bilmedim nede yazının detayını, sakin bir kafa ile okuyayım dedim, ve okudum.
  Uzun zamandır okuduğum en güzel yazılardan biri oldu.
  Hem okuyup hemde beni şahsım adına düşündürttü, duanın önemini bir kez daha hatırlamamıza sebep oldu.
  Yazı için çok şey söylenebilir ben kısa keseyim Elnur seni can-ı gönülden tebrik ediyorum diline yüreğine kalemine sağlık.
  Allah razı olsun .. Bir kez daha burdan Teşekkür ederim sana.

  1. Ve Aleykümselam , Ehil sözlerin beni onure etti çok teşekkür ediyorum . Allah (c.c) sizden de razı olsun böyle güzel bir bahçe için emeğinize yüreğinize sağlık . “Dua bahçesi ” olan bu güzel mekana adı gibi Dua konusu ile yazmaya başlamak nasip oldu. Okuyan gözlere sağlık .

 3. Emegine yuregine saglık Elnur kardeşim muthiş bir yazı nakşetmişsin inanıyorum ki okuyan her muminin kalbine de sirayet eder dusunmeye davet eder duanın yerini onemini musibetlerin sebebini nasıl davranması gerektigini bir daha ogrenmiş olur ve hayatına idrak eder inşaallah.. tekrar emegine guzel yuregine saglık devamını bekleriz, ALLAH senden razı olsun inşaallah…

  1. Yusuf Can Çok teşekkür ederim Gönlü güzel insan okuyan gözlere takdir eden yüreklere sağlık olsun huzurla dolsun inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir