Ana Sayfa » Genel » DOĞRU OLMAK

DOĞRU OLMAK

Bismillahirrahmanirrahim

Çok eski bir zamanda bir yamyam yaşarmış bir gün annesi vefat edince annesini böceklerin yiyeceğini düşünerek kendisi yemiştir.Bu hadise anlatilirken ya bu kadar olur mu ? Diyebilirsiniz.Ancak bilmelisiniz ki olayın kıssadan hissesi şunu anlatmaktadır.

İnsan kendi dogrulariyla yaşamaya çalıştığı zaman iyi niyetli de olsa büyük hatalar yapabilir.İstisare ve istihare etmek , soru sorma bilincini açık tutmak , en hayırlı amel için kalbi ihata etmek , kuranı Kerim ve peygamberler ile onlara tabi olanları gönül ile hal ile ,akıl ile , ruh ile dinlemek farz ayn’dir.

Ey Peygamber! Biz seni gerçeğin bir temsilcisi, bir müjdeci ve uyarıcı, herkesi Allah’ın izniyle O’na çağıran ve ışık saçan bir kandil konumunda gönderdik” meâlindeki âyet (el-Ahzâb 33/45-46), buna dair delildir.

Onlar işlerini aralarında müşâvere ile yürütürler.” (Şûrâ sûresi (42), 38)

Çoban sürüsünden sorumludur.Nefsi , kalbi  onun sürüsündendir.Onu öz benligini kemal hale getirmesi adına terbiye etmek görevi esastır.Aksi halde sürü telef olur.Seytan ve avaneleri  tuzak kurma içindedirler.Eger onların ayağını kandırdığına dair basiretin kapalı ise sonucun Pekde hayra yönelik olmaz.

BakaraSuresi, 36. ayet: Fakat şeytan, oradan ikisinin ayağını kaydırdı ve böylece onları içinde bulundukları (durum)dan çıkardı. Biz de: “Kiminiz kiminize düşman olarak inin, sizin için yeryüzünde belli bir vakte kadar bir yerleşim ve meta vardır” dedik.

Bu küçük sohbeti toplarsak kendi dogrumuz değil hakkın hakikatin doğruları ki bu emirdir. (Emrolundugun gibi dosdoğru ol.) Ve doğrular sana kandil olacaklari takip et.Seytana yandaşlarına sakin uyma istikamet üzere yasa ve öylede canını hakka güzel sifatlarla ismarla.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.