Ana Sayfa » Genel » Dostluk ve Vefa

Dostluk ve Vefa

Uzun yıllardır yürüdüğün yolda, yaşamın her anında karşılaştığın insanlar, rızkın gibi bir parçandır. Bazen baban vefat eder yol arkadaşı gelir cenazesine ağlar ;hiç bıkmaz usanmaz geride kim kaldıysa hatrını sorar yardım eder. İçindeki izdırabı dindirmeye çalışır. Bazen de sırtımı dayadım zannettiklerin en zayıf anında, onlara en çok ihtiyacın olduğunda seni kederlere salarlar.
Vefa peygamberlik nişanıdır. Hz peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) Hz Hatice (Radiyallahuanh) annemizin dostlarına karşı son derece lütufkar ve vefalı idi , onlar gelince ayağa kalkar onlarla ilgilenirdi.
Bu dünya ukba için yüklü bir hicrettir. Er ya da geç yol tamamlanacak , işler vaslına erecektir. Bu sebeple ki dünyada iken ahiretlik dostlar edinmelisin. Ancak dost dediğin zor gününde sana vuran , seni inciten , senin ayıplarını ifşa eden değil ; senin halini anlayan sana dualar edendir. Bu konuda ; ‘’Yol odur ki doğru vara. Göz odur ki, hakkı göre. Er odur ki alçakta dura. Yüceden bakan göz değil.’’ – Yunus Emre ks  buyrulmuştur.
Öyle ki dostlar! Arının zuhuratında zehir ve şeker varsa , insanın da üzerinde benzer haller vardır. Kiminin dili tatlı kalbi kötü , kimininse dili sert kalbi pamuk gibidir. Kiminin ilk hali iyi iken sonu felakettir. Kiminde de tam tersidir. Ancak Rabbi Teâlâ hz leri senin için hep aynıdır. Cehennemden daha ağırı onun rızasından kopmaktır.
O Rabbim ( Azze ve Celle ) ve  peygamberi (sallallahu aleyhi vesellem) müminlerin velisi , hamisidir. En sığınılası Allah ve Rasulüdür.
” Sizin dostunuz (veliniz) ancak Allah’tır, Resûlüdür, iman edenlerdir; onlar ki Allah’ın emirlerine boyun eğerek namazı kılar, zekâtı verirler. ” (maide 55)
“Kim Allah’ı, Resûlünü ve iman edenleri dost edinirse (bilsin ki) üstün gelecek olanlar şüphesiz Allah’ın tarafını tutanlardır. ” Maide 55

Dostluk ve Vefa” üzerine 2 yorum

  1. Kaybedilmemesi gereken bir hazinedir Dostluk ve vefa Rabbim her daim o değere değer veren, ve sahip çıkanlardan eylesin bizi. Amin

  2. Allahım, ne güzel şey bu dost yüzü İnsanın kalbine dolan bu bakış Ey çorak ruhlara veren bu süsü Ey gönül, sana alkış, Gel dostum, yanıma otur, dizime Koy sıcak başını. Konuşmayalım Bakışalım yalnız. Ama sen yine Cevap ver: Sevdin mi beni bakalım DOSTUM )) dost dediniz bir kıta şiirle yorum yazmak istedim ……. Cagrı emeğine sağlık kardeşim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.