Ana Sayfa » Genel » DUABAHÇESİ AİLESİNDE AŞKIN TANIMI..

DUABAHÇESİ AİLESİNDE AŞKIN TANIMI..

AŞK İÇİN YAZILMIŞ HER SÖZ KIYMETLİDİR DUABAHÇESİ AİLESİNE TEŞEKKÜR EDERİM….

ŞEMS:Aşk İsimsiz bir yokuştur. tırmandığında nefesini alıp da verirken soluk soluğa kaldığın,  yüreğine yorgunluk düşerken yılmadığın içine sığdıramadığın en yegane tutkudur. AŞK tihame gecesi gibi ılıktır yüreğinin feryadı koparılırken  içine işleyen sevdanın hüznü vururken boğazına düğümlenen hasretin acısıdır.. AŞK yolların en derini seni senden alan gecenin yıldızlarına benzer yüreğinden her acı kayarken yenisi kümelenir ruhunda bakışlarını bir an dahi alamadığın didarının tende zuhurudur.

HUZUR :İLAHİ AŞK; edna olan dünyada var olduğun sürece Allah aşkı ile yanip yanip vuslati ilahinin özlemini yaşamaktır..ILAHİ AŞK ; En çaresiz kaldığın anlarda Rabbim var deyipte tebessüm edebilmektir..
İLAHİ AŞK; bir borclunun, hastanın, muhtaçlının elini tutupta, Rabbim bana bir kardesime yardim etmeyi muktedir kıldın diyerek şükrü eda edebilmektir..İLAHİ AŞK; gecenin zifiri karanlığında, uyandığında kalkıp abdest alıp,ellerini semaya açıp, dua ederek hak tealaya özlem duyabilmektir..VE YİNE İLAHİ AŞK aşkın hududsuzlugunu bile bile seyri suluk yaparak engin okyanuslara dalarak daha dünyada iken vuslati ilahiye erişenlerden olabilmektir..
VE YİNE İLAHİ AŞK; Rabbinin Sevdiği her şeyi sevip sevmediklerinden ictinap edebilmektir…. Aşkı anlatmak için Dünyadaki denizler mürekkep olsa ağaçlar kalem yinede aşkı anlatmakta okyanuslara dalarak daha dünyada iken vuslat-ı ilahiye erişenlerden olabilmektir.. VE YİNE İLAHİ AŞK; Rabbinin Sevdiği her şeyi sevip sevmediklerinden
ictinap edebilmektir. Aşkı anlatmak için Dünyadaki denizler mürekkep olsa ağaçlar kalem yinede aşkı anlatmakta okyanusta bir zerre bile olamaz..Hak Teala bizleri Cemalinden mahrum eylemesin…..

BLUEROSE: Dillerde destan olan Ey Aşk…
Sen nesin, neyin nesisin derken…
Bismillah diyerek söylesin…
Aşıkların Meydanı aşktan yücedir.
O vakit Hoşgeldiniz Aşk diyarına 🙂
Gönül gözüyle bakan yüreklere denir ki:
Toprağa tohum sepmek için yürek gerek, Topraktaki o tohumu yeşertmek için rahmet gerek,
Her şeyden önce hepimize nefes gerek…

Yüzbinlerce dille söyle sen de yine anlatamazsın Aşkın güzelliğini yüceliğini… Bütün güzelliklerin alın ların üzerindedir Aşk… övgüler sığmaz ki…

Her konuda koşarcasına yazı döktüren kalem, Aşk bahsine girince çatlayıp çaresiz kalır…
Aşkın tazeliği Gül bahçesindeki goncaların tazeliği gibidir…
Tek bir nefes çektin mi Bütün vücudunu Sarar…

Aşk okundan yüzbinlerce Yara Vardır gönülde…
Ama ne o görünür ortada ne de yay… Benliğini unutup gerçeği aramaktır Aşk… Dağa düşer kül eyler, gönüllere yol eyler, Sultanları kul eyler, hikmetli nesnedir Aşk…

Bu Aşk öyle bir Aşk ki,
ne zaman tanır, ne mekan…
sonsuz bir denizdir…
Attığı her Kulaç sevgiye uzanan yoldur… Ancak Aşıklar geçebilir o denizden… Ateşten bir denizdir O…
Gerçek Aşıklar Mumdan gemilerle geçer o Denizi…

Aşk duvarlardan akan kan, titreyen kalp ve nefestir…

Cesaretin yoksa Aşık olamazsın…
Aşkla yanan gönlünün ateşi sadece sahibini Yakar…
Aradığın ve bulduğun sadece sensin…
Sözün Özü:
Sen seninle olduğun sürece Aşık değilsin, Seni senden eder…
Ne güzel der Şemsi Tebrizi:Sen olda, ister Yar ol, ister yara, lütfunda başımın üstünde kahrında…

HİRA:Ask insanı tepeden tırnağa değiştiren bir şeydir bu öyle bir şeydir. kelimelerle anlatılamaz.
Sözcükler birbirini getiremez Aşk bir sanattır. Hiç keşfedilemeyen bir dünyadır. Ne kadar uğraşırsan uğraş hiç bir zaman formülünü bulamazsın. Aşk küçük bir kağıttır. Ne kadar uğraşırsan uğraş tam olarak düşüncelerini sığdıramazsın. İnsanı uzaklara götüren bir gemidir. Bilmediğin bir diyara götürmek için yola çıkar. Ne kadar giderse gitsin bu yolculuğun sonunu getiremez, varamaz, ulaşamaz hiç bir zaman oraya gidemezsin. O gemiye binersin ama bi türlü varmak istediğin yere varamazsın…

REYYAN: Aşk : Vahşi dediler ;duvar arkalarında izlemek sevgiliyi.. Adım adım: yüzüne de bakmaya cesareti olmadan ölmek’di aşk.Uhud dediler aşk’ın adına,Gökyüzünün ağladığı sevgili dediler aşk’a…Hadi yetiş sen bu bitime.Paramparça olmuşluğumuzla..Aşk sordu sadakat neydi? -Hannane dedi; Minberde sel olan..Revan olan’dı aşk..iptal mührü basılan hannane’ydi aşk..

NAMEKAN:An gelir anını yele verirsin an gelir koca bir ömrü yele verirsin.kalbini AŞK denilen kor aldığında dost namını bir GÜZ-ele verirsin…

ECESU : EY AŞIK sensizlik nedir bilir misin? Bilir misin? her an dirhem dirhem çürümeyi, taşıya bilir misin?
hasretin o ağır yükünü.! Söyle taşıya bilir misin? Her su içtiğinde, yemek yediğinde ya da Uykuya dalıp gittiğinde
Hiç bir tat almadan yaşaya bilir misin? Söylesene yaşaya bilir misin? Ben gün, her saat,her an bilki Bunları yaşıyorum. Sensizliğin kanserine tutuldum. Gün geçtikçe çürüyorum Hepsi ile yaşamaya alıştım ama Gözlerinin ışıltısı olmadan yaşayamıyorum be…

NURCAN:Herkesin bir yüreği vardır. Yürek dediğin aşkla yanmalı…

NARTANESİ: AŞK yanmak ve tutuşmaktır sevdiğini gözünün nuru etmektir.. Seven sevdiğini ahirette de bırakmaz her daim yanında olur ..

İNCİTANEM: Tatlı yürek çarpınışıdır, adeta şair olmaktır şiiri sevmesen bile, acı çekmektir nefes alırken dahi
gülen yüzün solmasıdır. İki gün haber alamayınca, kulağını tıkamaktır sevgilinin sesinden gayrısına, korkmaktır
bu duygunun şiddetinden, yüreğin üşürken bir tatlı söze sarmalanmaktır, gurur duymaktır sevgi ve ilgisine,
usta bir yalancı olmaktır başkasına, aniden kalbine kan pompalanmasıdır. Elini tuttuğunda, kendini kainat güzeli sanmaktır kollarında, okşayarak…

DİYAR: Hayatta en zor olan şey, gerçek aşkı bulmak değildir. O aşk-ı sürdürebilmektir.

FEVERAN: Aşk yoksulun aşı gönül derdinin yası ruhun ilacıdır.. Aşk bilinmedik bir yol yol bilmeyen için çıkmaz bir sokak gibi.. Ve yine Aşk içini yakan ve devası orda olan bir şifa gibi.Ve Aşk beşeri de yanıp ilahi Aşk ta yanıp Huzur bulmaktır.. Aşk söylemesi dile kolay gelirde birde için için gözyaşı döken gözlere sor dile kolay gelirde birde sessiz sessiz haykırmak isteyen gönüle sor..  Ve yine dile kolay gelir. Bu Aşk tohumlarını yeşerten, Rabbim bu gönülü tevhid Aydınlat ona başka sevgi girmeye yer kalmasın..

ACVE: İnsan bir insana aşık olur yanar durur. Kaybetmekten korkar onsuz olamam der, ayrılır onsuz da durur…
Sonra hayat ona ondan ustun olan sevgiyi bir dertle ogretir onun adi Annedir…
Onu da kaybetmekten korkar ama bir gün oda elinden gider, dövünür durur. Annesiz nasıl yaşıyacam der hayat zindan o an olmuştur. Ama zaman geçince ona da alışırsın. Kolay olmasa da özlem olsa da.. Ve Ölüm sana Çok şeyi ögretir her şey fani her şeyin bir sonu var… Ve anlar ki bütün sevgilerin sonu ve tek çıkan yolu Allah’adır..

Gerçek sevgiyi yalnız kalınca Anlar çünkü her şey gider yaradan hep onunla kalır..

AYLİN: Ve aylardan Eylül.. Ağaçlar da sari yapraklar, kokusu uçmuş kir çiçekleri, gökyüzü daha az mavi, rüzgar saçları daha hoyrat okşuyor..  Ama yüreğimde sevdan. Değince gözlerin gözlerime tenimden ruhum çekiliyor inceden. Elinin elime değme hayali titretiyor bir kuş yüreğimi. Seni sevmek hissiyatı bende ask bağımlılığı. Sana müptelayım, sana sevdalıyım. Aylardan Eylül ben hala bayram sabahını yastığın altındaki ayakkabısı ile bekleyen bayram çocukları gibi bin heyecan bir kuş gibi, senin bana bakmanı yüreğime yüreğinin değmesini bekliyorum.

BEYZADE: Aşk’ı bize yanlış öğrettiler ustad daha sevmeden acı çekersin dediler yanarsın dediler Aşk’ın yanmak olduğunu anlayamadık. Acıyı bile güzel çektiren ey aşk
Sana sesleniyorum güzelliklerine güzellik takmış gelin gibi tüm her şeyinle kapıları çal… Çünkü tadına doyum olmuyor

SILA:Sadece Gülümsemeni Al Gel Yanıma Bende Bütün Acılardan Ziyadesi İle Var Merak Etme Dün Senin dim Bu  Günde Seninim Öbür Gün Borcum Olsun Söz Yaşarsam Yine Seninim …!!!

ZUNNUN:Dün gece yar hanesinde yastığım bir taş idi. “Altım çamur,Üstüm yağmur gene gönlüm hoş idi..

” Bir gönle aşk girince halden razılık hasıl olduğu gibi yar ile bir olmaktan daha büyük bir nimet yoktur aşığa.

Aşk’da evvela benlik duygusu vardır. Seven “yok”lugunu idrak edip, sevilende yok olduğunda geriye kalan ne ayşe ne fatma ne ali ne veli ne evlat ne hoca geriye kalan Baki olan ALLAH’tır.  Kaldır beni aradan,ortaya çıksın Yaradan…ifadesi aşkın olmazsa olmazı “Ben”o ortadan kaldırmak tir..

SMARTY :Aşk bir bebeğin anne sütünü tanımadan güzel olduğunu bilme ve onsuz yapamama duygusudur.

ENE:Aşık olmak, ben yokum sen varsın demektir benliğini aşık olduğun kişi de eritmektir bütün isteklerin onun istekleri olur ve aşk kelam değil haldir dile gelmez.

Msfr111:Aşk dediğin çaydır ötesinde aşk bilmem …

CaPTaN:Herkes için bu hayatta son bir liman son ümit ilk ve son sevgili olmalıdır.Uçuruma yuvarlanırken tutunduun dal ; Aşka susuzluğu dindiren vaha gibi ..Yaşanılan tüm hayal kırıklıklarını ümide dönüştüren Sevgili olmalıVEDUDCC esması nın hürmetine birbirini tamamlayan kalpler yürekler olmali Nisa süresindeki göz aydınlığı olmali.Bulmasi zor ayrı kalmasi güç unutulmasi imkansiz olmali .

AŞIKYUNUS: Yok olmaktır aşk sarmaşık gibi AŞK SENİ SENDEN ALIR ne sen kalırsın nede ben KALIRIM aşk var olur  kendi alem nokta  olur seven sevdiğine teslim olur kendi yok ki hiç seven her nereye baksa sevdiği var olmuş her yerde aşk ı gönül ile görür olmuş ne kaleme SIĞAR AŞK nede mürekkep yeter aşk için o ezelinde var idi ahiretin dede var olacaktır aşk sadece kalıplar değişecek göçüp giden olacak gene gelen olacak fakat aşk bakidir her  anda her zamanda aşk aşk varlığını devam ettirir..

BELA:Aşk ..gibi her kelime bir irade ve can sahibidir adeta ve herharfinbir manası vardır. A, hem kendini hemde kendisi dışında olanları içine alan demektir.Aşk ta hem kendin ve hem de sevgi ile yönelme vardır A ile ..Ayna gibi ; aynada hem sen hem cam var .. hem kendisi hemgörüne içine alır.Ay gibi ; hem kendini hemde güneşi yansıdır .A,, iç içe liktir,Şın…özündeki manaları dışa vurmaktır Şems gibi ; güneş  içindeki nuru dışa vurur koşmak gibi ; içindeki heyecanı dışa vurmak gibi koşmak gibi ; içindeki aceleyi dışa vurmak gibi..işte AŞK Sen ve Senleşene dair içindeki K… leri dışa vurmasıdır.Peki K nedir..bütün hislerin fiillerin var oluşların yok oluşların özündeki kuvvettir.BaKar sın görme kuvveti ileKoşarsın ; hareket kuvveti ileAkl edersin düşünme kuvveti ileAŞK ; sende ve seni sen yapan Kuvvetlerin güzellikleri Şems gibi Senden coşmasıdır.. Sende Asıl seni Var edenin kudretinin zahir olmasıdır..

MENEKŞE:Çocukluğumda masal okudum yürüdum masal üflediğim. Masal, soluduğum masal Aşkta yanıp tutuştum sonunda ben ise masal oldum.Bu dünyadaki en büyük sir masallarda sandığım koca bir yalanmış sır dediğim aslında insanlarmış aşka İnsanın var olur, sırını  aşikar etmek için ask ateşine ihtiyaç vardır tabiatının gizliliklerini ortaya çıkarmak için derin muhabbet ve yoğun özlem gerek. aksa Feryad eden bülbüle değil sessiz sedasız can veren pervanelere sor. Dokunsam ağlayacağım serçeler gibi..Bulutlar ağlıyor melekler ağlıyor Ancak büyük bir acı veya bir bir sevinç senin gerçeğini açığa çıkarabilir. İste böyle bir anda ya güneş altında sema et yada  çarmıhını  taşı. Masalların en güzel yanı masal olmaları gözyaşlarıyla değil tebessümle dinlediğimiz..

QUİET:ASK ,ASK ASK… ne kimse çözmüş nede ben çözerim manaları derindir. İnsanin içini titretir eritir her düşünüşte seni senden alır tarifi imkansız dir ASK tan ayrılmamak umuduyla…

CLGN:Ey gönül için yar dolu ama boşa dolu içinde olan yar dünya kemaleti ile dolu onu at içinden ölüm olsun bilmez misin hayat bilmez misin boş mal mülk boş kalbin açılsın ey gönlüm içinde Allah cc aşkı olsun..

ESPARTİS:Seni seviyorsam. Sanmaki aşkım.yetimdir, yalvarmam.sana çünkü aşkım asaletim dir.

MİRA: Özümsün yağmurda yağdığım. Adını yüreğime yazdığım özüm, Sen benim karanlıktaki aydınlığım mutsuzum desem Şükrü’m incinir, Tarifi mümkün olmayan haller içerisindeyim ve herkesten önce Ya Rabb’im sana güvenmekteyim bana Yüreğim kadar aydınlıkları mı göster ruhum beni bir gün götürmesi için izin ver nefesimi kesen yorgunluklarım ve geriye bıraktığım da şöyle bir baktığımda affı mümkün olmayan kırgınlıklarım var benim..

CEREEN:insanlar Maşuk aramıyor, bencil duygularına köle arıyor.Köle buluyor ama Aşk’ı bulamıyor.” Şems-i Tebrizi

DUABAHÇESİ AİLESİNDE AŞKIN TANIMI..” üzerine 8 yorum

 1. Hepinizin yüregine saglık, güzel paylaşımlar: -Msfr111:Aşk dediğin çaydır ötesinde aşk bilmem | Essah caydı tabiki.))

 2. Merhabalar Arkadaşlar..
  Yazınızı düzenlerken yani eklemeyi son halini verirken okumuştum ama sabahın 04:17’de bu saatinde okumak istedim bir daha,
  okudukca hepimizin Aşk’a olan özlemini daha iyi görebiliyoruz. Bu özelem her bireyde mecudttur, herkezi celbeden bir şeydir.
  Her birinizin aşk’ı tanımı farklı olmuş. Kimi beşeri aşktan dem vururken kimi ilahi Aşk’a varışın üzerinde durmuş.

  Aşk işte üç harften oluşan ama bir türlü tanımı izahı anlatımı yapılamayandır.
  Her bireyin aşk’ı yaşama şekli ve hali farklıdır.

  Söyleyecek çok şey var iken bazen dlin lal kesilişidir. “Aşk Sırdır” Aşkın tanımı yazsında bana tanımı sorusuna? yanıt veremediğimden ben yazı yazmadım. Çünkü tek kelime yazabilirdim heralde sadece hiç olmak derdim. Aşk varlıkta kednini kaybetmektir hiç olmaktır.
  Aşk bir metamatik harfine benzetirlirse ancak ( sıfır ) rakamına benzerki ona carpan her rakam değerini yitirir..
  Ne Kralıkların ne Sultanlıkların nede Mısır Sultanının eşi Hz. Züleyhanın Aşk’ın karşısında bir değeri kaldı..
  Makam mevki servet sağlık sıhhat tüm değeri 0 (sıfır ) değerine dönüşüyor.

  hz. Mevalana ve hz. Şems’ten aşkı öğrenmekte var hz.Zeliha dan hz. Yusuftan yüce kitabımızdan öğrenmekte.!

  Aşk’ın ana membanın kaynağı en yakın olan Allah Resulü hz Muhammed s.a.v olan aşıklar varki, sesiz sedasız yanıp tutşanlar.
  Hz. Hatice gibi sevdalalanlar servetini döküp harcayanlar, Hz. Aişe annemiz gibi sevdalılar var gencliğini onunla yaşayıp veftından sonra vuslata gün sayanlar.

  Uzun bir yoorum oldu K.bakmayın; Sizleri “Aşkın Tanımı” yazısını yazanlar ve yorumlarla eşlik eden herkezi tebrik ederim. Yüreğinize sağlık.

 3. Yürekten gelen her yorum degerli ve özeldir…
  Özeli özel kilanda sizlersiniz…
  Herbirinizi okurken emeğinize yüreğinize tebrik eder, Rabbimin Aşbakhcesinde yanip kül olup yankilatanlardan eylesin biiznillah…
  Gölgeler düşsede yüreginizin üstüne, güneşinizi sakin söndürmeyin, unutmayin ki bir “SEN” daha yok bu dünyada…

  Biz yine acizane deriz ki:
  uzaktan sevin ki AŞKınız imana dönüşsün…

  DÜNYEVi AŞKı tatmiyan iLAHi AŞKı da tadamaz…
  Bu dünyada Aşka yürüdügunüz yol da tek başına yürüyemezsiniz… Gönlünüze Yar yolunuza yoldaş bulmalisiniz…
  Saygılar…

 4. Mɑkɑmımız ɑşk, usulümüz edeptir bizim.. Kɑpımızɑ değil, gönlümüze vurɑn buyursun…Şems-i Tebrizi
  Hepinizin Aşk ile ilgili yazısını çok merak etmiştim ve okuyorum ki hepimizin Aşk ile ilgili tanımı farklı..belliki Aşkın peşinden gitmeye kararlıyız.Beşeri Aşk güzeldir lakin..İlahi Aşkta yanmak başkadır başka..Hepinizin gönül kelamı pek güzel…Her birinizin emeğine ve yüreğine sağlık…

 5. Nasıldır bilir misin? Biri kibrit! Diğeri mum! YANAN DA biter. YAKAN DA biter.
  Her kesın gonlunden o kadar guzel sozler duygular cıkmıskı .. yureklerınıze saglık …
  Yalnızlık bazen insanın kendinden bile kaçmaya çabalamasıdır. Aşk ise kendinden kaçarken bir başka yalnızlığa tutulmaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.