Ana Sayfa » ALLAH c.c.DualarGenelİslami Kıssalarİslami MakalelerKuran-ı KerimMenkıbelerPeygamber Efendimiz s.a.v. » EDEP VE İLİM

EDEP VE İLİM

Kalem tutan ele kağıt susarmış ilim ehlinin mektebi edeptir. O edep ki gönülleri sevmeye sebeptir. Hz peygamber salllahu aleyhi vesselam buyuruyor. ” İlme talip olmak geçmiş günahların affına vesile olur.” Bu ilim zahir ve batın iki kısımdır.   

Zahiri ilimlerin hassasiyeti kadar batını ilimlerinde titizliği önemlidir.

Her ikiside hükme binaen bazen farz ayn bazen farzı kifaye bazen sünnet vacip gibi hükümler alır. Müfessirler ilim’i bazen hikmet diye tanımlamışlardır.

Buna dayanak ise şu hadisi şeriftir. Hikmet (ilim) müslümanın kayıp malıdır. Nerede bulursa alsın.

Buradaki ince esas ise faydalı ilim olmalıdır  ve ilim alırken adap ve edep şunu gerektirir. Senden önceki sahabe ve alimlerin metotlarını iyice idrak ederek onların verdiği hükümler dairesinde kalabilmektir.

Kuran-ı kerimde yüce Mevla azze ve celle şöyle buyurmaktadır.

“Kime hikmet verilmiş ise, ona çok hayır verilmiş demektir.” Bakara su. 269  İlmin kudret tecellisinin içerisinde hikmet olarak zikredilmesi hakkı batıldan ayıran çok önemli bir meseledir.

İlme tabi olmayan şahıs ve topluluklar , devletler şirke düşme , batıla ittiba ve bir çok kusur ile baş gösterirler.

Cehaletin karanlığını ilim götürür yerini hakikatin ışığına bırakır.

kuran- kerimde Kur’an okumakta acele etme ve “Rabbim, benim ilmimi artır” de.” Taha su. 114. buyrulmaktadır. İlmin artması gaflet uykularının dağılmasına vesile olur.

Bununla beraber utancı gidenin kalbi ölür. Çünkü haya ve edep duygusu insanın nereye ait olduğunu hatırından çıkmamasına vesile olur. İlmi de edeple süsleyen takvaya erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir