Ana Sayfa » Tasavvuf » EHLİNİN KALBİNDE …

EHLİNİN KALBİNDE …

Yaradana giden tüm yollar sevmekten geçer…
Hz . MEVLANA aşkı  Yaradana,  Mecnun ise Leylasına duymuş,  kimi sevdasının  ispatını seccadesinde sabahlara kadar  ibadet ederek ,  kimiside   AŞK ının ispatını son nefesle sunmuş…
Beşer anladığı kadar, belki yandığı kadar aşkın tarifine koyuldu. Aşk her kalpte ayrı yaşandı fakat  tarifi ne kadar da açıktı …

Mevlana’ya göre pervanenin yanacağını bile bile ateşe koşması ..Züleyha Yusuf’un gözleri dedi AŞK,

Ya sonra ;

Mecnun Leylasına “Benim Leylam Rabbim” dedi.  Ya Züleyha  aşk ından yanıp bittiği gençliğini Yusuf’un hayali ile geçiren Züleyha ” Ey Yusuf ben Gerçek aşk ımı buldum sen olmasanda olur artık” dememişmiydi.?

Beşeri aşk tan ilahi aşka geçince herşey değişiverdi… zamansız mekansız derin bir ummana dalınıverdi …  artık zaman da yoktu mekanda sonsuzluğun dünyada bir yudum tanımıydı belkide AŞK …

Ve aşk ilahi bir lütuf, Rabbimizin katından indirilen insan yüreğinde başlayıp sonsuzlukla sonuçlanan ve Yaradana kavuşturan en değerli bir hazinedir ki Ehlilin kalbinde ..

Nasıl bir AŞK !

sevdiğinin gözlerine bakarken ölmek…Sultan öyle bir etkilenmiştir ki bu yabancı cariyenin AŞK ından günlerce suskunluğa neden olmuştur…. Karşılıksız sevmiştir cariye günlerdir ettiği dualar kabul olmuştur ve son nefesini vereceğini bilsede sevmiştir bir kere..
-Derdi olan neylesin?  Diye bir not bırakır ..
Akşam çadırına gelen sultan notu bulup okuyunca bunun çadırı temizleyen cariyenin olduğunu anlar ve Derdi neyse söylesin! Diye not bırakır. Bunu ertesi gün okuyan cariye bundan cesaret alarak bir not daha bırakır.
-Korkuyorsa neylesin?
Padişah bu notu da okuyunca cevap olarak “hiç korkmasın söylesin” diye  yazar…

Yavuz Sultan Selim “Buyurunuz  sizi dinliyorum”  deyince,tüm cesaretini toplayan cariye heyecandan titreyen ellerini de saklayamıyor dur  saklamak için ellerini dirseklerinden bağlayan cariyenin heyecanı sultanı şaşırtmıştır.
Cariye kısık bir sesle “efendim”der. ” cariyeniz…  size…”  ve cümlesini tamamlayamadan yığılıp kalır.  Kalbine sığmayan tertemiz aşk ı  söylemeden ruhunu teslim etmiştir.
Gözlerinden yavaş yavaş süzülen yaşları silerken sultan etrafındakilere şöyle der;  Gerçek aşk ı şu cariyeden öğrenin.  Zira Aşık, maşukun yolunda olur ve o yolda ölür…


 AŞK kendinden geçmekti ,  AŞK   Hasretti Züleyha’ya göre  Yusuf’un gözlerinde, AŞK  yanmaktı cariyenin kalbinde, AŞK pervaneydi MEVLANA ’nın gönlünde …

AŞK …

Bu yol üç adımdır birincisi aşka yolculuk .. .Allah deyişimiz dahi bize bu aşkı kazandırır

ikinci yol ; aşkla yolculuktur kanat takılmış gibi olur uçar aşkla gezer engellere takılmaktan çukurlara düşmekten kurtulur insan Neden?  Çünkü Havalanır ve uçar  aşkla yürüyüşü yaparken gönlüne tecelli eden bu aşk her zerresine tecelli eder ve O AŞK olur.

Üçüncüsü ise;  Aşkta Yürüyüştür yaşam hayat bundan ibarettir fakat perdelidir

Cenab-ı Hak  bu aşkı perdelemiştir. Ona varman için perdeyi kaldırman gerekir …

 

VE AŞK YARADANA KAVUŞTURAN EN DEĞERLİ HAZİNEYDİ EHLİNİN KALBİNDE

 

Elnur Kul  (Fecr )

EHLİNİN KALBİNDE …” üzerine 7 yorum

 1. Aşk… Duaların Aminler Eşliğinde Arş’a Yükselen Bir şükürdür Bazen… Bir Bakış… Bir Tebessüm… Bir Söz Olur Gönülden Gönüle Akar… Yüreğine Gönlüne Sağlık ELNUR…Çok Güzel Yorumlamışsın…

 2. Gece saat 03:19 öylesine bakınıyordum ilkin resim cekti dikkatimi sonra kimler yazmış acaba dedim tıklayınca yazıyı gördüm.
  Okuyunca da adeta mest etti beni. Söyleyecek söz kalmadı aşk işte sözün dile vurduğunda duyulan name göze vurduğunda yaşaran göz ve daha nice yorumlar yapılabilir. Nasibimizce anlarız.
  Herkes kabı miktarınca alır nasibini.
  Yüreğine diline sağlık Fecr ( elnur )

  1. “Damla düşmeyince göl bulanır mı?
   Rüzgar esmeyince dal sallanır mı?
   Bir ALLAH demesen kalp uyanır mı?
   Gelin zikredelim hakkı sevenler
   Kalbi boş değildir aşka düşenler

   Ehil Rüzgar esmeyince dal sallanmıyor ne demek isteğimi anlıyorsun … Gönül görmüşse gözede hacet yok gönül gözüyle görenlere uzaklık da yok … Feyzi ilahı sahibinden .. sebepler de yine Zatından dır. sebep olmadan perde aralanmıyor … Çok teşekkür ederim Allah (c.c) razı olsun seninde o güzel yüreğine sağlık AŞK dolsun .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir