Ana Sayfa » Genel » EŞ-ŞAFİ

EŞ-ŞAFİ

Bismillahirrahmanirrahim…

 

Bu ismi zatının kullarına şifasına binaen zikredilmiştir.Şüphesiz ALLAHIN azze ve ve celle verdiği şifayı kuldan bilmek şirke düşürür.Şifa veren ”O” dur.Şifa konusunda herhangi bir hastalık durumunda yeise kapılmadan imtihan sebebiyle olduğunu bilmek ve ilahi rıza adına ihlas ile sabretmek gerekir.Hasta kimsenin bilhassa morale ihtiyacı olduğunu hatırdan çıkarmamak ve tedavi yollarını aramasında yardımcı olmak rıza yolunda ecir kazandıracaktır.Hasta olunca bana bişe olmaz düşüncesi ALLAHIN azze ve celle emanet ettiği canı hiçe saymak olur.Her türlü taharet kuralları dikkate nazar olmalıdır.Bununla birlikte kalbi hastalıklarımızında şifasını aramak farz ayndır.ALLAH azze ve celle hasta gönüllerimizi gafletten , fenalıktan fitneden muhafaza eylesin.

 

“Hastalandığım zaman bana şifa veren O’dur.” (Şuara, 26/80)

Üstad Saîd Nursî Hazretlerine göre tıp ilmi de Şâfî ismine dayanmaktadır. Cenâb-ı Hakkın yeryüzü eczahanesinde koyduğu Rahîmâne cilveleri ve devâları araştıran bu ilmin hakîkati Şâfî isminden gelmektedir.8

 

 “Kur’ân’dan îman edenler için rahmet ve şifâ olan şeyler indiriyoruz.”4

Balkabağı: Balkabağı olmadan sağlıklı kış besinleri listesi olamaz. Her çeşit vitamin açısından zengin olmasının yanısıra özellikle A vitamini deposudur. Balkabağı çok sağlıklıdır ve kış ayları boyunca sizi soğuktan koruyacak her çeşit minerali barındırır.

Domates: Domates her ne kadar yaz mevsimi sebzesi ise de kışın sıcacık bir domates çorbasına kim hayır diyebilir. Bu nedenle önerimiz yazın hazırladığınız ve derin dondurucuya attığınız domatesleri kışın kullanmanız. Domates kalp hastalıkları riskini azaltır.

Pazı: Kemik sağlığı için faydalı olan K vitamini barındırır. Diyetinize çok faydalıdır, tüm vitaminler vardır.

Şalgam: C vitaminiyle dolu köklü bir bitkidir. Sadece kışın değil her mevsim yemeniz gereken bir besindir. Her çeşit kanser riskini azaltır ve son derece lezzetlidir.

Brüksel lahanası: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Demir, potasyum deposudur ve kemiklerinizin sağlığı için gerekli olan K vitamini bulundurur.

Nar: Çarşıdan aldınız bir tane eve geldiniz bin tane.Nar tüketen kişiler vücutlarının ihtiyacı olan tüm vitaminleri nardan aldıkları için bağışıklık sistemleri güçlenir, daha sağlıklı insanlar olurlar.

Elma: Antioksidan gücü vardır. C vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. Bir dahaki sefere elma yerken süper sağlıklı bir besin yediğinizi unutmayın ve keyfini çıkarın.

Tatlı patates: Her evde bulunması gereken bir besindir. A vitamini açısından zengin olduğu için cildi gençleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Havuç: Bu tür köklü sebzelerle bu kış çok güzel çorbalar yapabilirsiniz. Havuç tatlı bir besindir ve son derece sağlıklıdır. Ayrıca liflidir. Kışın etrafınızdaki herkes hastayken sizin sağlıklı kalmanızı sağlayacak yegane besindir.

Turp yaprağı: Turp çok fantastik ve lezzetli bir sebzedir. Peki yaprağının da yendiğini biliyor muysunuz. İçerdiği beta-karoten, C, E, B6, B9 vitaminleri ile kalsiyum açısından çok iyi bir sebzedir. Turp yapraklarının yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir