Ana Sayfa » Genel » EVDE KAL CANIM TÜRKİYEM

EVDE KAL CANIM TÜRKİYEM

Evde kal canım türkiyem bugun tedbir zamanı……

Hastalık ve tüm belaların ilk önceliği tedbir almaktır.Tedbirin  takdire karşı bir görev olduğunu aklımızdan ve kalbimizden çıkarmamalıyız.Bu durumu beraber buyrun inceleyelim ;

Bİrincisi : Resululullah sallallahu aleyhi vesellem sünneti seniyede ”Sana şüphe vereni bırak şüphe vermeyene bak ” buyurması ihtiyatın önemini ortaya çıkarmaktadır.Her ne kadar haramlar için zikredilmiş olsada bu hadisi şerif insanın en büyük emaneti aldığı nefesdir onu tehlikeye atacak davranışlardan sakınması hakikatin ta kendisidir. Bütün ihtiyat tedbirlerini alın…” (Nisa, 4/102) (Ey iman edenler, tedbirinizi alın!) buyuruluyor. (Nisa 71)

İkincisi:Bu durumu müslümanlar için imtihan sebebi bilmek bela ve musibetler mümin için  hayırdır.Ebû Yahyâ Suheyb İbni Sinân’dan (r.a) rivâyet edildiğine göre Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Mü’minin durumu gıpta ve hayranlığa değer. Çünkü her hâli kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece mü’minde vardır: Sevinecek olsa, şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir belâ gelecek olsa, sabreder; bu da onun için hayır olur.” (Müslim, Zühd 64)

Ücüncüsü:Bu tür imtihanlar yakınlık sebebidir evde  bolca kuran okumak , zikir çekmek, istiğfarda bulunmak ve en onemlisi ilim öğrenmemiz içn fırsattır.İbadetlerin ve kulluğun en onemli yönü ihlastır.Yaptıklarınızı korku için değil ilahi rıza adına yapın.“Allah katında en değerliniz en takvalı (Yani Allah’ın emir ve yasaklarına en bağlı) olanınızdır.” (Hucurat, 49/13)

Dördüncüsü:Müslümanların kabesi , mescidi aksa ve camilerimiz açılması adına dua etmek ve bu belanın geçene dek  hep beraber topluca tevbe etmemiz gerekir. Ey mü’minler! Hepiniz topluca Allah’a tövbe edin. Umulur ki kurtuluşa erersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir