Ana Sayfa » Genel » Ey oğul

Ey oğul

Ey oğul ; herşeyin sonu vardır.Toprak olmaya mecburdur.Bedenlere et giydirildigine bakma , insan dediğin bir nutfe bin endişe buyurmuşlar.Sozu iyi belleyesin gençsin gücün yerinde ancak yaşar isen belin bukulecek çıkmaza düşeceksin.

Ey oğul ; ölüm dediğin gülbeşeker takva ile yaşayana zannetmeki dünya mihnet yeri değil ancak imanı olana sinek kadar önemsiz kalır.Uyan uykularından nefsine gem vur hayat ahiret hayatıdır buyurdu kutlu peygamber sallallahu aleyhi vesellem.

Ey oğul ; düşkünleri , mazlumları unutma garip başın dostu garip olur.Haline sukreyle herşeye karşı isyan edenlerden uzak tut kendini.Zayif olan kul vesileleri görür ama hakikati görmez.

Ey oğul ; açlık , sefalet kapıda belalar yağmur gibi yağacak insanları alışmış oldukları tokluk aç bırakacak fakr kapısina şimdiden rıza göster sende onlara uyma.

Ey oğul ; kadına , sevhetine düşkün olma bunlar nefsin tebasinin işleri.Bir anlık zevk için ahiretini yakma.Kendine gel hastalığın en fenası günaha rağbet etmede isrardir.Haline acı ve toparlan .

Ey oğul ; Tamah ettiğin dünya malı , parası senin açlığını gidermez.Dunyaya duskunluğun arttıkça herşey olağan gelir.Guzel elbiseler , evler , süsler asıl zerafeti gölgeler.Sadelikte ısrarcı ol riyaya düşmezsin.

Ey oğul ; insanı hasedi yıkar merhametini adaletini keskinlestir.Asagiladikca kimseyi huzur bulamazsın.İnsanları incitme onlarin kalbi üzerinde hüküm sahibi sen değilsin.Tevbe ederler bilmezsin.Hilm güzel ahlaktandir.

Ey oğul ; büyüklerin nasihatina kulak ver onlar sende seni görmek isterler.Senden bir şey istemezler.Tek istedikleri Allah’a temiz gidecek amellerde bulunman.Dinine sahip çık Allah CC var gam yok.

Ey oğul ; ibadet sarnıcı seni sarmalı aşk ile huşuya yönel ve namazınla Allah CC tan yardım dile.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.