Ana Sayfa » Genel » BU İNSAN ETİ YENİR Mİ DEDİ…

BU İNSAN ETİ YENİR Mİ DEDİ…

Çuval dibinde tek bir iğne var o battıkça canın acır avazın çıktıkça bağırırsın. Gıybet ettiğin kişin halide böyledir. Eğerki onda olmayan bir şeyi söylersen iftira olur. Onda olupda toplum içinde yerersen o kimseyi sende ona benzer günahı işlemeden ölmezsin. Miraç gecesinde bir hadise vardıki ağız ve burunlarından irin içirilenleri gördü Peygamber sallallahu aleyhi vesellem ve sordu bunlar neden bu haldedir? cevap şu olduki onlar gıybet eden dedikodu yapan kimselerin halidir. Gıybet bir fitnenin başlangıcıdır. Bazen yalan bazen kötü söze delalet eder. Kalp bozulmaya başlar ve başka hastalıklara da bulaşır aslında çözümü oldukça nettir ayeti kerime mealinde buyrulduğu üzere  kassas suresi 55 “Onlar boş söz işittikleri zaman ondan yüz çevirirler

hadisi şerif….

Ebû Hüreyre radıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

– “Gıybet nedir, bilir misiniz?”

– Allah ve Resûlü daha iyi bilir, dediler. Hz. Peygamber:

– “Gıybet, din kardeşini hoşlanmadığı bir şey ile anmandır” buyurdu.

– Söylenen ayıp eğer o kardeşimde varsa, ne dersiniz?” diye soruldu.

– “Eğer söylediğin şey onda varsa gıybet ettin; yoksa, o zaman ona iftira ettin demektir,” buyurdu. (Müslim, Birr 70. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 35; Tirmizî, Birr 23)

hadisi şerif….

Hz. Peygamber dilini tuttu ve:

– “Şunu koru! buyurdu. Ben:

– Ya Resûlallah! Biz konuştuklarımızdan da sorgulanacak mıyız? dedim.

– “Annen yokluğuna yansın ey Muaz! İnsanları yüzüstü cehenneme sürükleyen, ancak dillerinin ürettikleridir!” buyurdu. (Tirmizî, Îmân 8. Ayrıca bk. İbni Mâce, Fiten 12)

BU İNSAN ETİ YENİR Mİ DEDİ…” üzerine 4 yorum

 1. Cüneyd-i Bağdadi hazretleri , bir gün bir camide iken bir genç gelip ;
  – Allah rızası için bana yardım edin. Ben yardıma muhtaç bir kimseyim, der.
  – Cüneyd-i bağdadi hazretleri bakar ki, genç sapa-sağlam bir insan, bu genç bu haliyle dilencilik yapmaya utanmaz mı? Niye çalışıp kazanmaz da dilencilikle kendini küçük duruma düşürür. Diye düşünür.
  O gece Cüneyd-i Bağdadi hazretleri bir rüya görür. Rüyasında: camide gördüğü gencin vücudu bir kebap yapılıp bir tepsiye konmuş önüne getirilir. Cüneyd-i Bağdadi hazretlerine:
  – Bunu yiyeceksin derler.
  Hazret “o insan etidir, yenir mi?” diye karşılı verdiğinde:
  – Ya dün camide nasıl yiyordun… yine öyle yiyeceksin!.. derler.
  Daha sonrasını hazret şöyle anlatıyor:
  – Meğer gıybet etmişim. Hemen korku ile uyandım. Abdest alıp iki rekat namaz kıldım. Tevbe istiğfar ettim. Sabah olunca, o hakkında konuştuğum genci aramak için dışarı çıktım. Aradım aradım, nihayet genci Dicle nehri kıyılarında buldum ki, önüne tere koymuş onları yiyor.
  Genç benim geldiğimi görünce başını kaldırarak:
  – Ey Cüneyd! Camide benim hakkımda kötü düşündüğün için tevbe edip pişmanlık duydun mu?diye sordu.
  – Evet dedim.
  Genç bana:
  – O halde üzülme git! Dedi ve şu ayeti kerimeyi okuyarak kayboldu “Ve O Zattır ki kullarından tövbeyi kabul eder, günahlarını afv eder ve ne yaptıklarını bilir”

  Gıybet meselesi çok önemlidir. Mevla Teala kul hakkına karışmamaktatır. Eğer dünyada helallik aldıysanız ne ala, yok eğer ahirete kaldıysa haliniz (halimiz) yaman demektir. Hele İftira yapanın da vay haline … Kul hakkıdır buda çok önemlidir.

  Hamuş Rabbim razı olsun sizden böyle önemli bir konuya dikkat çektiğiniz için …

 2. Allah c.c Ayeti zülcelalde buyuruyor ki ; “Birbirinizin kusurunu araştırmayın, biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Hanginiz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır, ondan tiksinirsiniz. Allah’tan sakının” (Hucurat 12) buyurulmuştur…Yine Başka Bir Ayette şöyle Ferman Ediyor…“Kim bir hata ve günah işler de sonra onu bir suçsuza atarsa muhakkak ki o iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmiştir” (Nisa 112)

  Gıybetin zararı sadece yapan kişiye dokunmaz bütün toplumu tetikleyen bir güruhtur…İnsanların arasını açar…Düşmanlığa sebep olur…Küskünlüklere sebebiyet verir…Gıybet Edilenin Arkasından söylenen sözler onu inciteceği gibi… bu sözleri işitenlerde onun hakkında doğru yada yanlış olduğunu araştırmadan kötü bir kanıya sahip olacaktır…bu şekilde zincirleme olarak toplumda kötü bir izlenim yaygınlaşacaktır.. Ardından dışlanma başlar toplumdan..ve insanların kardeşlik bağları birbirinden kopar bu şekilde…En basiti Kul hakkıdır bu…Kul Hakkından korkmayan…Allahtan da korkmaz…Rabbim Bizleri muhafaza etsin inşallah…Amin Üstadım Yüreğine Gönlüne Sağlık…Hakikaten Günümüzün En büyük hastalıklarından birtanesidir Gıybet..Rabbil Alemin cc razı olsun inşaALLAH

 3. Allah razı olsun paylasımlarinizdan dolayi Rabbim razı oldugu kullardan eylesin sizleri hamuş, elnur, turab…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir