Ana Sayfa » Genel » KURBAN BAYRAMI

KURBAN BAYRAMI

Bismillahirrahmanirrahim

 

Ey inananlar bugünün önemine dair Allahu Teala hzleri şöyle buyurmaktadır.

De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’ âm 6/162

Tevhidi , tekbiri , tahmidi , tesbihi bol olan bir dinin mensubu olmak Allahu telaya sonsuz Hamdu senalar etmemiz için büyük vesile.İhlasli olmanın adıdır kulluk , Egerki canımız , malımız her zerremiz Allah için olmasa idi ne bedbaht , ne rezil kimselerden olurduk değil mi ? İsde bu idrak ve şuur ile Allah a has kul olalım

Resululah (s.a.v.) buyurdular ki: “Allah indinde günlerin en büyüğü Kurban Bayramı günüdür. Bunu, fazilette nefr günü (teşrik günlerinin ikinci günü) takip eder.” (Abdullah İbnu Kurt, Kütüb’ü-Sitte: Hadis no: 4561)

Bayram günleri Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem ne yaptı ise onu yapmaya çalışalım.Kurban keselim , dua ve zikir çekelim , selamlasalim , istiğfar edelim , infak  sadaka verelim , küslügü bitirelim, helalleselim , büyüklerimizle küçüklerimizle mushafalasalim , kabir ziyareti yapalım.Çocukları , garipleri sevindirelim.

 

Biz, büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu hâlde onlar, ayakları üzerine dururken üzerlerine Allah’ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise, artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yiyin hem de ihtiyacını gizleyen/gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik.” (Hac 22/36)

KURBAN BAYRAMI” üzerine 2 yorum

  1. Duabahcesi ailemizin bayramını kutlar , hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

    Usta bi mangal yaparsın artık :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.