Ana Sayfa » Genel » Helalleşelim

Helalleşelim

Helalleşmek bu konuda aslında sanal alem adına söz açmak isterim.

Her aldığımız nefes gibi her konuştuğumuz kelam , davranış vb durumlardan hesaba çekileceğimizi unutmamalıyız. Sanal alemde gerek özellerde gerek geneldeki davranışlar neticesinde çabuk kurulan bağlar çok çabukça bozulabiliyor. Hadi buna insan beşer acısıyla bakılsa dahi önemli olan bundan sonraki tutumdur. Yani insanlı bir kusuru ondan sonra ifşa etme hastalığı bunun nedenlerinden birisi tek bir tuşla buralardan  çok çabukça kopuyor olabilmek , yada burası zaten sanal diyerek insan kalbinin sırrı mubhem olduğunu hatırdan çıkarmaktır.

Kimle ne sorunumuz var ise helalleşelim  duabahcesi sakinlerine bu vesile hakkım  annelerinin ak sütü gibi helaldir isterim ki sizlerde helal eder ikrara  gelirsiniz. Son olarak aşağıdaki hadisi şerifi sizlerle paylaşalım.

 

Borcun ödenmesi, yükten kurtulmak, düğümü çözmek gibi anlamları taşıyan helal kelimesinden türetilmiş olan (istihlâl) helalleşme, insanın kul borcundan kurtulması yollarından biri olarak Hz. Peygamber (s.a.s) tarafından tavsiye edilmiştir. Nitekim, bu konuda Rasûlullah (s.a.s) “Kimin uhdesinde (bir din) kardeşinin nefsine, yahut malına tecavüzden doğan bir hak bulunursa, dinar ve dirhem bulunmayan (kıyamet gün gelmez)den evvel bu gün dünyada mazlumdan o hakkı helal etmesini istesin (yoksa) zalimin salih ameli bulunursa o amelden zâlimin zulmü miktarınca alınır (da mazluma verilir). Eğer zâlimin hasenâtı bulunmazsa, mazlumun seyyiâtından alınıp, zâlim olana yükletilir” (Tecridî Sarih Tercümesi, VII, 375, 376,1090 nolu Hadis) buyurarak helalleşmenin önemi ve soncu üzerinde durmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.