Ana Sayfa » Genelİslami Kıssalarİslami MakalelerSohbetTasavvuf » İman Sevgiden Doğar, Sevgi İle Kemal Bulur.

İman Sevgiden Doğar, Sevgi İle Kemal Bulur.

Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki;
“Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız…

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) iman ile sevgi arasındaki bağı en çarpıcı biçimde bu hadisinde dile getirmiştir. Konunun önemini belirtmek içinse yemin ederek söze başlamış ve önce kesin bir gerçeği, imansız cennete girilemeyeceğini haber vermiştir. Sonra da cennete girebilmenin vazgeçilmez şartı olan imanı elde edebilmek için mü’minlerin birbirlerini sevmeleri gerektiğini bildirmiştir.

“Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız!

İman, nasıl cennete girebilmenin, vazgeçilmez şartı ise, mü’minleri sevmek de tam ve kamil bir imana sahip olabilmenin şartıdır. Mü’min, kendisiyle aynı imanı paylaşan herkesi, ırkına, rengine, yurduna ve diline bakmaksızın sevmeli, onlara karşı muhabbet ve sorumluluk duymalıdır.

Selam müslümanları aynı inanç çizgisinde birleştiren,kalbi duyguları birbirine bağlayan hissettiren bir kelimedir.Müslümanlar arası ilişkilerin sevgi düzeyine çıkarılabilmesi için nereden başlanması gerektiğini, “Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi, aranızda selamı yayınız!” sözleriyle ortaya koymuştur.
Birbirlerini sevmeyenler gerçek manada iman etmiş sayılmazlar. Çünkü İman sevgiden doğar, sevgi ile kemal bulur.

İman Sevgiden Doğar, Sevgi İle Kemal Bulur.” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir