İnsan Dünyada Misafirdir

İnsan Dünyada Misafirdir Sanmayın Ki Ölümsüzsünüz Değiliz Nasıl Yaşarsak Öyle Ölürüz Ve Bu Dünyada Yapıklarımızın Bedelini Muhakaki Ahitere ödemek zorunda kalıyoruz nasıl bakal bize veresiye veriyor paramız olunca götürüp veriyor isek bu dünyada da bir takım şeyleri yaşayıp Allah CC Şükür Ve Tövbe Etmeliyiz Değerli Arkadaşlar.

Mülk tamamen Allah’ındır. İnsan da O’nun mülküdür. Yani, insanın vücudu, maddî ve manevî duyguları; göz, kulak, akıl v.s. gibi. Bunlar ona emaneten verilmiştir (Nursi, B.S. Şuâlar. s. 213.).

Devlet tarafından bir askere emaneten verilen teçhizat gibi, insan da bu duygu ve hissiyatlarla donatılmıştır. Nasıl bir asker ona emanet edilenleri, istediği gibi kullanamazsa, insan da kendisine Allah tarafından verilen âzâ ve duyguları istediği şekilde kullanamaz.

İnsan Cenâb-ı Hakk’ın emaneten verdiği hayata intihar ile son veremez, gözünü çıkaramaz ve manen gözü kör etmek demek olan gözü verenin rızası hâricinde harama sarf edemez. Kulağı, dili ve bunlar gibi cihazâtı harama sarf etmekle mânen öldüremez.

İnsan Dünyada Misafirdir” üzerine bir yorum

  1. İnsan dünyada misafir ; Sorgulanması gereken nasıl bir misafiriz ? Ev sahibi olan dünya ya güzellikler le gelmiş isek , bulunduğumuz sürece zarar vermemiş hoşnut bırakmış isek ev sahibi bizi hayr ile yolcu eder. Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir