Ana Sayfa » Genel » İslam’da baba nasıl olmalıdır ?

İslam’da baba nasıl olmalıdır ?

Aile hayatının başlangıcı ehlibeyt’in kendisindedir.Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem kızına olan düşkünlüğünü sizlere aktaralım.

Hz Fatıma Ra annemiz dünyevi işlerini yerine getirirken gerek eşi ve çocukları konusundaki titizligi öte yandan peygamber salllahu aleyhi vesellem kızı olma sorumlulugu nisbetinde ahiret için çabası takdire sayandir.

İbadet;

Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem babalık görevini küçük kızına olan muhabbetinde her daim diri tutmuş ahiret için onu daima yönlendirmiştir.

“Ey Habibim! Ailene namaz kılmalarını söyle. Ve Sen de bunda sebatkâr ol!” (Tâhâ, 132) bu ayeti kerime inince her sabah kizinin penceresine gelir onları namaza kaldırirdi.

Dargınlık ;

Hz Ali Ra ile Fatıma Ra tartışması üzere Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem evlerine uğrar ve Ali Ra sorar aralarında dargınlık geçtiğini ve evden uzaklaştığını görünce Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem yanına gider ve bakarki üstü toza toprağa bulanmış uyuyor  Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem ona Kalk ey Ebû Türâb, kalk bakalım! Diye kaldırmış bir taraftan da elleriyle üstündeki tozu silkelemeye çalışmıştı.Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem ey toprak babası demesi onu mutlu etmiş ve Fatıma Ra uzmeyecegine söz vermiş daha sonra efendimiz sallahu aleyhi vesellem bu hitabı onun hoşuna giderek hatırlayıp tebessum etmiştir.Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem onların barışmasina çok sevinmiş ashab Ra yuzundeki mutluluğu görünce nasıl mutlu olmayayım en aziz olanlari baristirdim buyurmuştur.

Vefat anı ;

Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem son anlarında Kızının üzülmesi, kendisini üzen Peygamberimiz (sav), biricik kızına: “Üzülme kızım. Baban artık sıkıntı çekmeyecek” demiş ve kızını teselli etmişti.

Peygamberimiz, bir ara kızı Fatıma‘ya, kendisine yaklaşmasını istemiş, Fatıma‘da yaklaşınca kulağına bir şeyler söylemişti. Bunun üzerine Hz. Fatıma‘nın ağlaması daha da artmıştı. Efendimiz, Fatıma‘ya tekrar yaklaşmasını söylemiş ve yine kulağına bir şeyler fısıldamıştı. Bu sefer Hz. Fatıma‘nın yüzünde tebessüm belirmeye başlamıştı.

Peygamberimiz (sav), Hz. Fatıma‘nın kulağına ilk fısıldadığında, artık Allah‘a kavuşma anının geldiğini haber vermiş, ikincisinde ise, kendisine ilk kavuşacak kişinin Fatıma olacağını müjdelemişti.

Torun sevgisi;

Sadık arkadaşı Ebu Hüreyre ile bir gün Hz. Fatma (r.anha)’nın evine giderler. Torunlarını görmek, sevmek istemiştir. Kapıdan girer girmez, Hasan (ra)’ı arayarak:

“Küçük adam orada mı? Küçük adam orada mı?” diye sorar.

Badi badi koşarak gelen torununu kucaklarken bir yandan da dua etmektedir.

“Ey Allah’ım! Ben onu seviyorum, senin de onu ve onu sevenleri sevmeni diliyorum

 

İslam’da baba nasıl olmalıdır ?” üzerine 2 yorum

  1. Baba çınar gibidir; gölgesinde kuzucuklarını barındırır, hele ki , yavrularımın gülüşlerine vesile olunca, birisi bir dizime diğeri bir dizime oturupta o masum sarılmaları ve öpüşleri yok mu…Dünyanın yükü sıyrılıverir üzerimden
    Cenab-ı Mevla evlatlarımızla imtihan etmesin inşaAllah(AMİN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.