Ana Sayfa » Tasavvuf » “Kördüğümler ancak gece karanlığında çözülür”

“Kördüğümler ancak gece karanlığında çözülür”

Aşık olan canını düşünmez,Gönül canın düşmanıdır, Canını terk edip yola attın mı o yol biter.”   Aşk yolunu tutanın başka yere bakması , başka şeylerle oyalanması ters olur aşkın özüne uygun degildir böyle bir hataya düsersen, hem aşktan uzaklaştırılırsın hemde yoldan,  bir’in yanına başka bir koymaya kalkarsan bir’in sırrı bozulur bilesinki bu sadece nefsin hevesindendir .  İnsan eğerki kendi içindeki var’da yok olmasinı bilseydi dışarıdaki yokta kaybolmazdı… 
Kalp öyle bir cevherdir ki tam manasiyla zikirle, tefekkürle ve tevekkülle dua ile, sabır ile beslersen hakiki sırra vakıf olur ve ruhunuda doyurur, oysa biraz nefsin hevasına uyar dünyaya dalmaya kalkarsan eğer ,kendine güvenipte, gaflet perdelerinin altında buluverirsin kendini onlardan kurtulmakta öyle kolay olmayacaktır, neden kolay olmayacağınida söyleyivereyim çünkü Nefis terbiyesi yolunda epey yol katetmış, kalbi Allah c.c aşkı ile dolmuş cilalanmış bir kulun şeytani da bir o kadar büyük olacaktır. Ama biliyoruz ki ve şukrediyoruzki Herseyden büyük Allah Azze ve Celle var. O bir kulunu kendisine seçmışse eğer , yani sevilenlerden olmuşsa onu kendisi ile bile başbaşa birakmayacaktır. Dilerızki o seçilmışler yolunda olup Allah’ın c.c rızasıni sevgisini kazananlardan olalım insaAllah. Şu güzel sözle yazımı tamamlamak istiyorum.
Hak katından gelen kokuyu aldıysa gönül başka mevkiden geleni neyler” Feridüddin Attar

“Kördüğümler ancak gece karanlığında çözülür”” üzerine 5 yorum

    1. Bu dıştaki bir’in sendeki kapladigi yere bağlı , tabikide soylediginiz doğru sendeki Var disindakinde de var fakat sendeki artik bütünüyle seni kaplamışsa ve o Var ile huzura ermışsen , baska seylere yönelip zaman ayirdiginda dozunu ayarliyamadiginda artik o tadı alamazsin hatta seytan ve nefsin isteklerine de uydugunda azamiyi ayarlayamazsin o zaman işte gaflet perdeleri iner… her daim imtihandayiz buda bize neyi nereye, ne kadar koyacagimizi bunun ölçüsunü cok iyi ayarlamamız gerektiğini gösteriyor yani imtihan icinde eğitıliyoruz aynı zamanda. Kalbin huzura erip yakinlıgı bulup sonra biraz uzaklasinca yasadiğı kaybetmışlik korkusu sana herseyi anlatiyor Rabbimizin izniyle, tesekkür ederim yorumunuz için, umarim anlatabilmisimdir.

      1. Birde bu durum disindakinin ne kadarini Var kaplamis ona bağlı, kimisi vardir aldigi her nefeste, attigı her adimda yedigi her lokmada, ve gezindigi yeryüzu, baktigı gokyüzü, yaradilan herseyde Rabbini anip tefekkür ederken, diğeri arada sirada hatirliyor dünyaya düşkünse onun mutlu oldugu seyler farkli olacaktir, yani kısinin elindeki huzurdan uzaklasmasina sebep olabilir ama herkesin imtihanı imtihanlar sonrasi kazanimları aşka huzura varmasi isdidadi ayni degildir olamaz da beklenemezde zaten ,sadece sahip olduğunu kaybetmemek icin dedigim gibi neyi nereye , ne kadar koyacagimizi cok iyi belirlememiz gerekiyor boylelikle herkes mutlu olur, huzur da paylasilir, soylediginiz cok dogru diştaki var la sendeki var aynı tabiki onda kaybolursun aslinda ama benim anlatmaya calistigim farkli bir açidan bakinca daha iyi anlasilacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir