Ana Sayfa » ALLAH c.c.DualarGenelİslami Kıssalarİslami MakalelerKuran-ı KerimMenkıbelerPeygamber Efendimiz s.a.v.ŞiirSohbetTasavvuf » Müflis kimdir ?

Müflis kimdir ?

Ebu Hureyre (r.a.)’nin rivayet ettiği bir hadiste sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) arkadaşlarına şu soruyu yöneltti: “Müflis kimdir, biliyor musunuz?” Ashab, “Bize göre müflis, parası ve malı olmayandır” dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber, “Ümmetimin müflisi, kıyamet gününe; namaz, oruç ve zekât görevlerini yerine getirdiği halde, ona-buna sövmüş, iftira etmiş, şunun-bunun (haksız yere) malını yemiş, kanınım dökmüş , onu-bunu dövmüş olarak gelen kimsedir. Bu kişinin iyiliklerinin sevabından hak sahiplerine verilir. Borcu ödenmeden sevabı biterse, diğerlerinin günahları ona yüklenir,sonra da Cehenneme atılır” buyurdu. (Müslim, Birr, H. No: 59)

Hadisi şerifte buyruldugu üzere sadece ibadet yapmak , taatte bulunmak , kafi degildir.Saldirgan kişilikler , insanları yeren , küfür eden gunahlarini ifşa eden kötü ahlaklarin kişinin helak olmasina sebebiyetini bildirmektedir.Bununla beraber aynı şekilde topluluk olmaları zalimler topluluğunu ortaya çıkarır.

Müminin imaninda kemal duruşu diğer muminlerin haklarına tacizde bulunmamayı emreder.Ancak beşer işinde iflasa gitmek istiyorsa Rabbine zarar veremez.Ancak kişi kendi kendi elleriyle kendini şer ile tehlikeye atar ise kuran-ı Kerim’de;  bakara suresi 195. Ayeti kerime soyle buyuruyor  “Allah yolunda harcama yapın; kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin, kuşkusuz Allah iyilik edenleri sever.”buyrulmaktadır.

Müflis kimse için Şuphesiz bu davranışların aslı sebebi kalb içerisinde büyüyen kin , nefret , hased vb duygulardir..Bu durumda bizlere düşen bu hastalıklı kimseler ve bu davranışlardan Rabbimize siginmaktir.

Müflis kimdir ?” üzerine 7 yorum

  1. Çağrı ; kaleminizin dokusuna sağlık .Allah razı olsun. yazılarınızı takip ediyoruz emeğinize gönlünüze sağlık.

  2. O halde benim yazdığım makallerimi Silerek Kul Hakından kurtula bilirsiniz mesela ben hakımı ehile helal edmiyorum yazılarımın silinmesini istiyorum..

    1. Sapık kişilikte ve küfürbazların bir hakkı olduğunu düşünemeyiz. ve Talep te etmedik yazı yazmanı hatta kaç defa yazmada dedim. Bizlerin isteği ile eklenmeyen yazıları silmeye bile uğraşılmaz nazarımızda bir çöpten daha değersizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir