Ana Sayfa » Genelİslami Kıssalarİslami MakalelerŞiir » Nar-ı Aşk

Nar-ı Aşk

’Ellerin, ellerin ve parmakların
Bir nar çiçeğini eziyor gibi”
(Sezai Karakoç / Aşk ve Çileler)

Kimsenin uğramadığı metruk ve küçük bir nar bahçesinden geçerken göz ucuyla gördüm onu. Nazenin edası ve endamıyla salınıp dururken o güzel bahçede, avucunda tuttuğu kıpkırmızı bir nar tanesini güneşe tutup gülümsüyordu. Sanki onca zaman terleyip uğraşmış ve tüm narlar arasından o kıpkırmızı narı bulup çıkarmanın neşeli yorgunluğu üstüne çökmüşçesine. Avuçları bu kadar kırmızılığa aşina olmadığından ötürü, acemi bir hattatın kamışı ilk kez tutuşu gibi heyecanlı ve titrekti elleri. Bu çekingen ahvaliyle cûş-u huruş eden gönlüme kastı olduğu aşikâr idi. Sürmeli ve şehlâ gözleriyle edep kavlinden nazar edip bahçeye davet etti beni bir gün.

İcabet ettiğim günden beri bahçenin ortasındaki küçük havuzun kenarında oturup onu izlerdim, içimde bir cennet sevinciyle. Havuzun diğer tarafına gelip oturur ve narin parmaklarıyla suyu tarardı. Parmaklarına nakşolan suyu tekrar havuza damlattığında, suyun ihramı değişir ve suretimi bana gösterecek kadar berrak olurdu. Bazen havuza bakıp, nar sıçrayışına maruz kalmış kırmızı dudaklarının arasından dualar süzülürdü. Sanki bütün nar taneleri kalbimin sunağında ezilmişçesine zerreden kürreye dek kırmızıya çalardım o zaman; üstüm başım aşk olurdu.

İnandım ve iman ettim ki; bütün nar taneleri arasından sana en kırmızı gelenin sendeki hayretidir aşk. Allah ruhlar alemi denen nar bahçesinde her bir ruhu yani her bir narı ikiye bölüp yeryüzünün bahçelerine serpmiştir. Her nar bahçe bahçe, pazar pazar, tezgah tezgah dolaşıp diğer yarısını arar durur. Senin yarımın olana rastlayıp onunla birleştiğin vakit bütün yarıkların ve oyukların onunla tamamlanır. Nar tanelerinin oluşturduğu çukurlardan sızan sular dahi o denli birbirine mecz olur ki; bu kıskıvrak birleşmeden tek bir damla dahi dışarıya sızmaz. İşte bu ahengin adıdır aşk. Bu ahengi bulduğun vakit hiç tereddüt etme; kalbin secde edeceği kıbleyi bulmuş demektir.

 

 

 

Nar-ı Aşk” üzerine 6 yorum

  1. Aşk kağıda yazılmaz diyenlerin tezini hiçe saymaktır bu . Aşk yüreğe yazıldığında, yazıyada dökülebildiğinin en açık delili..Hakikat şu ki; Aşk ile bismillah diyenden dile gelir aşk ve kendini yazar.. Çok güzel rmaşaallah..Palabras yine gönlüne berekette diyelim zira biz bereket dedikçe kabul olmuş dua misali bereketleniyor:)

    1. Teşekkür ederim Canan. Yüzüme kum atmış, göğsüme de kaya dayamışsın. Bu ne zulümdür hazret:)

      Sağolasın mübarek, övgüye mazhar olanlardan oluruz inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir