Ana Sayfa » Genel » NEFSİ MUHASEBE ETMEK

NEFSİ MUHASEBE ETMEK

Sarp bir dağın yokuşudur insanoğlu , tahayyul ettiği herşeyde kendini gördükçe bir türlü mutmain olamaz.Bunu kabullenmemesinin kötü sonuçları her geçen gün kendisine yansır.Vefası , sadık olması , duası , sabrı her geçen gün ateşin odunu yediği gibi tükenir.Benlik halleri övülme , sevilme , arayışı içerisinde iken bulduğu herkes sevimli kaybettiği herkes kötüdür.Bu saplantılı yaşayış onun gülistanını soldurur.

Al-i İmran Suresi, 25. ayet: Artık onları, kendisinde şüphe olmayan bir gün topladığımızda ve her bir nefse -haksızlığa uğratılmaksızın- kazandığı tam olarak ödendiğinde nasıl olacak ?

Bundan ötürüdürki müminin muhasebe iradesi baskın olmalıdır.Kimin hakkına girdim kime zulum ettim bunları tek tek kendinde sorgulamalı ve çıkış yolları aramalıdır.Çirkin olan sözler , haller , davranışlar anlamsızlığın maksadıdır.Şeytanın yolunda düpe düz yürümektir.Yeis , zan , tefrika , fitne bunların asıl sebebi kalp bozukluğudur.

 

Al-i İmran Suresi, 69. ayet: Kitap Ehlinden bir grup, sizi şaşırtıp saptırmayı arzuladı; fakat onlar ancak kendi nefislerini şaşırtıp-saptırırlar da şuuruna varmazlar

Hak yolunda ise  tevbe hilm , sabır , şükür , tevazu , haya vb duygular hakimdir. Bu nedenle RABBİ TEALA hzleri Nisa Suresi, 110. ayet: Kim kötülük işler veya nefsine zulmedip sonra Allah’tan bağışlanma dilerse Allah’ı bağışlayıcı ve merhamet edici olarak bulur buyurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.