Ana Sayfa » ALLAH c.c.DualarGenelİslami Kıssalarİslami MakalelerKuran-ı KerimMenkıbelerPeygamber Efendimiz s.a.v.ŞiirSohbetTasavvuf » Uhud savası

Uhud savası

Tarihte bugün uhud savaşı gerçekleşti. Uhud savaşı müminler için büyük öneme sahip ve imtihan vesilesidir.Uhud savaşında hz vahşi ra pişman oldu iman etti.Hz peygamber sallallahu aleyhi vesellem onlara yinede asla kızmadı ve ayeti kerime mealinde Rabbim cc aşağıdaki durumu soyle buyurdu;

﴾159﴿

 Sen onlara sırf Allah’ın lütfettiği merhamet sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.

Uhud Savaşı, Müslümanlar ile Mekkeli müşrikler arasında 23 Mart 625 tarihinde gerçekleşti.Bedir Savaşı’nda ağır bir yenilgi alan müşriklerin intikam duygusu nedeniyle cereyan eden bu savaşı müşrikler kazandı.Müslümanlar yenilgiye uğradı.

Uhud Savaşı’nda Hz. Hamza,Vahşî b. Harb tarafından şehit edildi.İbn Kamie, Hz. Peygamberi (S.a.v) bir kılıç darbesi ile yaraladı.Utbe b. Ebu Vakkas’ın attığı taş ile de dişi kırıldı.Resulullah, Ebu Amir’in savaştan önce kazdırdığı çukurlardan birisine düştü ve dizleri yaralandı.Hz. Peygamber o anda bile ”Ey Rabbim! Kavmime hidayet et, çünkü onlar gerçeği bilmiyor” diyerek dua etti.

Hz. Ebubekir, Ömer ve Ali bir grup sahabi ile birleşerek Hz.Peygamberi korumak için bir çember oluşturdu.Resul-i Ekrem’i korumaya çalışan Talha b. Ubeydullah, aldığı bir darbe sonucu çolak kaldı.

Mus’ab b. Umeyr ise İbn Kamie tarafından şehit edildi.Mus’ab’ı öldüren İbn Kamie, Hz. Peygamberi öldürdüğünü sanarak bu haberi etrafa yaymaya başlarken, Müslümanlar ise bir anda panik içerisine girdi.Bazıları parolayı unuttu ve bu durum birbirlerini öldürüp yaralamalarına neden oldu.O sırada Hz. Peygamberin ölmediğinin müjdesi Ka’b b. Malik verdi.

Hz.Peygamber, etrafında sahabiler olduğu halde Uhud kayalıklarına çekildi.Ebu Sufyan ve arkadaşları kayalıklara doğru ilerlese de Müslümanlar attıkları taşlarla onları püskürtmeyi başardı.Böylece savaş sona erdi.Uhud Savaşı sonunda Müslümanlar yetmiş şehit verdi.Ebu Amir dışındaki şehitlerin hepsine müşrikler tarafından işkence edilerek organları kesildi.Hz.Hamza ise şehit edildi.Vahşi, Hz. Hamza’nın ciğerini söktükten sonra Ebu Süfyan’ın karısı Hind’e götürdü.Hind, Hz. Hamza’nın ciğerinden bir parça alarak çiğnemiş, ödül olarak Vahşi’ye ziynet eşyalarını vermiştir.

Bu savaşta İslâm ordusunun uğradığı yenilgi ve düşman tarafından şehidlere yapılan muamele Müslümanları üzüntüye boğdu.

Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma! Bilâkis onlar diridirler; Allah’ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleriyle sevinçli bir halde rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehid kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.Onlar Allah’tan gelen bir nimet, bir lütuf sebebiyle ve Allah’ın, müminlerin ecrini zayi etmeyeceği müjdesi ile de sevinç içerisindedirler.
Ali imran Suresi 169.170.171.Ayetler

Rabbim Şehadetlerine nail etsin.
Ruhları için El-Fatiha🤲🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.