Ana Sayfa » MenkıbelerPeygamber Efendimiz s.a.v.ŞiirSohbetTasavvuf » Anı Defteri, DuaBahcesi.Net 1. Yaşında Yorumlar

Anı Defteri, DuaBahcesi.Net 1. Yaşında Yorumlar

Ben  Prozac; Yaklaşık bir yıl olmuş DuaBahçesi açılalı ve ya ben Dua Bahçesiyle tanışalı. Kendi adıma git gellerle dolu olan bir yıl..
Evet git gellerim oldu çünkü gün geldi mutluluğum tavan yaptı, gün geldi hüznün dibine vurdum.
Gün geldi elimde bir fincan kahvem #sohbet’i izledim durdum, gün geldi aldım elime mikrofonu radyoda anons geçtim durdum.
Unutamadığım anılarım oldu ve ya unutmaya çalıştığım…
Bazen girmeyeceğim artık bu sunucuya dedim, bazen sabah uyanır uyanmaz yüzümü yıkamadan laptopun başına geçtim.
Gittim..!! Aylarca ara verdim, gelmedim, sonra gün oldu döndüğümde yine aynı sıcaklığı ve muhabbeti gördüm.
Belki bir bağımlılıktı DuaBahçesi, yokluğunu hücrelerimde hissettiğim.
Belki de bir tutkuydu, hazzını en derinimde yaşadığım.
Belki hayal kırıklığım dı DuaBahçesi, en depresif anlarımı yaşadığım.
Belki de bir heyecandı, kalp ritmimde dalgalanmalara sebep olan.
Belki zihnimin bir oyunuydu DuaBahçesi‘nde yaşadıklarım.
Belki de dile getiremediğim çaresizliğimdi, yalnızlığımı paylaştığım.
Belki yüreğimden taşanlardı, belki de aklımdan coşanlar dı.
Ve geldi geçti bir yılım.!
DuaBahçesiyle birlikte ben de bir yıl daha yaşlandım.
Başta EhiL olmak üzere dua bahçesinin tüm emektarlarına ve gönüldaşlarına sevgi ve saygılarımı sunuyorum. İyi ki varsınız.

DuaBahçesinin kuruluşunun birinci yıl dönümünü geçirdiğimiz şu günlerde üç beş satır yazmak istedim.
Sizlerin de DuaBahçesi hakkında duygularınızı ve düşüncelerinizi merak ediyorum, bu yüzden şekil olarak oyun tarzında ama özü itibariyle sohbet havasında bir uygulama başlatmak istedim.
Altta yazacağım nickteki arkadaşın da yorum yapmasını isteyeceğim ve o arkadaşın da yorum yapması için sözlerinin sonunda başka bir nick belirtip yorum istemesini bekleyeceğim.
Sözü yorumlarını almak üzere Bluerose’ye devretmek istiyorum. Evet Bluerose senin duygu ve düşüncelerin nelerdir? Bizlerle paylaşırsan çok seviniriz.

Anı Defteri, DuaBahcesi.Net 1. Yaşında Yorumlar” üzerine 82 yorum

 1. Bismillah diyerek duamizi ederek yazariz biz de yorumumuzu… (:

  Prozac bey ilk başta teşekkür ederiz onure ettiniz nickimizi yazmakla…
  Güzel bir fikir sunulmaktadir…
  Gönül zinciri misali gökküsağın renkleri sunulacak her birilerin yüreklerinden….

  Evet gelelim Duabahcemiz`e,
  bildiğiniz üzere “DUA sevgiliye yazılmış bir mektup gibidir..
  Zarfın içerisine yüreğini koyanın, duası kabul edilir” biiznillah…
  Dua eden telezzuz yüreklilerin birbirlerini gönül bahcemizde anip, ahsen yürekleri bir arada bulusturan EhiL hanim canima,
  cani gönülden, güvercinlerimizle birlikte, şükranlarimizi sunuyoruz ekranimiza,
  püf diye üfliyoruz miskokularimizla… (:
  Emek sarf eden yürekler ide unutmuyoruz… Eksik olmasınlar efem…
  Iz birakan Kenz-i Mahfi yürekliler…

  365 gün Duabahcemiz`de pek cok düşen oldu, değilmi EsiLa hanim 🙂 ağladiğimizda oldu ve bir okadar tebessüm edildi…
  Hayat arkadaşı olduk, misali…
  Aile olduk kisacasi…
  Gecelerimize güneş oldu,
  gündüzümüze arada girsekde aydinlik estirtiğide oldu…
  Rüzgar misali esip giren müptelasi oluyor…
  sakin girmeye kalkışmayınız , müptelasi olursunuz… 🙂
  Kiskananlar`a cekemeyenler`e ve sevenler`e bizim mutlu olmamiza, okadar göze nazara rağmen bitti 1 yil masAllah subhanallah berakallah…
  hepbir arada nice hayirli bereketli enerji dolu iman dolu senelere biiznillah…

  Şimdiden yazıları okuyan GÖZLERİNİZ Nurla dolsun…
  Rahmet yağmuru üzerinizde olsun…
  Playstoreden uygulamamizi beğeni yapan ELLERİNİZ dert görmesin…
  ve Bizi anlayan YÜREĞİNIZ hiç kırılmasın biiznillah…

  Rabbim sizden sonsuz razı ve memnun olsun.
  Selam Dua ve Saygilarimizla…

  Sözü yorumlarınızı almak üzere Hamuş Bey’e devretmek istiyoruz…
  Evet Hamuş bey sizin duygu ve düşüncelerinız nelerdir?
  Bizlerle paylaşırsaniz çok seviniriz…

  1. DuaBahcesinin 1.yaşında değerli Arkadaşımız Buluerose
   Can.. Gönlü güzel, kalbi güzel, lisanı güzel, kanalın hanımefendisi kibacığımız.. Ne cok şeyler var aslında hakında denilecek ama sadece tebessümle başlıyor cümlelerim insan senden söz etmeye başlarken. Seni tanımak bir onur can.. Vefayı Dostluğu samimiyetin en güzel örneklerinden birisin.
   Buluerose Hakında kısacık bir anı yazmak isterim. Başka sunucudan ayrılmıştık gidiyorum can ben dediğimde peki EhiL hanım efendiciğim demiş yeni adresimiz neresi demişti hiç Düşünmeden geride arkadaşlarım var demeden davete icabet etmiş birliğimizin devamını sağlamıştı iyiki varsın can..

 2. EhiLimm sana sesleniyorum can. Bizi toparladın bir Aile yaptın bu bir gerçek. Hani bekar olanın yeri yurdu belli değil derler ya Biz de öyle degilmiydik..!!! Yuvamizı bize verdin. Ben şahsen buradan herhangi bir davet almadım, fakat az evvel EhiLimm den öğrendim bir yılımızın dolduğunu. DuaBahçesi ve orada bir aile olmuş kuvvetli bir bağ ile birleşmiş olan bizlerin yeni yılı hayırlı ve uğurlu olsun. Ömür bu kimin nerede ne zaman sonlanır, o Gayb’a ait elbette ama nice senelere diyorum. Dua Bahçesi adeta güllerin kokusunu iletiyor, kalbimize gül bahçesinde yaşamanın sevincini hissettiriyor. Ama bu demek değildir gül dikensiz olacak, bu mümkün değil elbette yeri gelecek gülün dikenini de his edeceğiz. Ama bir aile olarak kötü günde ve iyi günde de bir arada olmamızdır asıl olan. Allah birdir bizler de hep bir arada birlik olduk. Dua Bahçesinde her daim DUAYLA olmamız dileğiyle…..

  1. Ravza mm can.. Vefalı dostlardan bir cevher.. Yazını oyunca yine bir gariplik hissettim manevi dualarını güzelli temennilerini cümlelere dökülemeyen sevgini muhabbetini hissetmek çok güzel. Sana çok teşekkür ederim Duabahcesinin 1.yaşında seni burada görmek çok güzel. Beni mutlu eden şeylerden biride DuaBaahcesi ilk acıldığı zamanki arkadaşlarla yine beraber olmuş olmak. Hakkı ödenemeyecek dostlardansın. Allah razı olsun can. Seni tanıyalı ne kadar oldu bilmiyorum ama nereye göç etsek hiç sızlanmadan itiraz etmeden bizimle göçtün. Gönlünü bize açtın kanalda ben kimseye abla demiş değilim ama bilki benim için değerli bir ablasın.. Nezaketin inceliğin hoşgörünle bana örnek olan birisin. Sana Bakınca Ravza denilince hatırıma bu hadisi şerif gelir. Bunu en güzel yaşayanlardansın bu hadisi halinle bana analatan..
   Allah’a ve ahiret gününe inanan kimse ya hayır konuşsun ya da sussun. Hz. Muhammed (s.a.v.)
   Gönlümü inicitmeyen ne duyarsa duysun işitirse işitsin sormak bir yana iması ile beni üzmeyen bir dostsun.. Allah sendnen razı olsun.. Yüzüne gönlüne hüzün keder değmesin inşaAllah..

 3. Allah hepimizin daha guzel gunler gormesini nasıp etsın. Yolumuzu aydınlık işlerimizi kolay yüreklerimizi de huzurlu eylesin.
  Bunun gibi nice yılları beraber doldururuz inşallah. Dua ile…

  1. Katipos Güzel temennilerin için Çok teşekkür ederiz. Allah razı olsun . Hep Beraber nice güzel uzun senelere inşaAllah..

 4. Ben aranıza yani ailenize yeni katıldım. Gerçekten de samimi olduğunuz her hallerinizden belli. Beni aranıza aldığınız için hepinize çok teşekkür ederim. DuaBahcesi.Net 1 yaşını doldurduğu şu günlerde bu ailenin öbek öbek büyüyeceğini göre biliyorum. Ayrıca insanların sohbet kanallarında da iyi bir şeyler olabileceğini . Temiz insanların da buralarda ışık saçabildiğini herkese gösteriyorsunuz.

  Rabbim daim etsin birlikteliğimizi.

  ÇayyaŞ

  1. Gökhan.. Ben aranıza yani ailenize yeni katıldım demişsin . Evet Aramızda yenisin ama biliyorum ki sadece zahiri anlamda yenisin. Yıllar geçmiş dostlukları pekişmiş bir dost bir arkadaş gibisin. DuaBahcesi’nin 1. yaşında burada bir şeyler karalaya biliyorsam bunun mimarı sensin.Aslında hakkında yazılacak o kadar çok şey var ki 🙂 yazsam yok EhiL yazma der susturursun. Seni dinlemez yazardım da. Allah Resulu’nun (s.a.v) bir hadisini hatırlayınca sustum. Halis niyetlerin bir dua olduğunu Allah cc kurlarına ikramının bir tazahürüsün benim için. Verdiğin emek için Harcadığın zaman için ve her şeyden önemlisi Aileden biri olduğun için Bu küçük yuvamıza bağdaş kurup oturduğun için her şey teşekkür ederim.

 5. öncelikle blurouse teşekkür ederim sırayı bana verdiğin için kalbine sağlık.

  Bu kanalı açalı koskoca bir yıl geçmiş çok insan tanıdım gerçekten ilk defa bir kanalda uzun süre kaldım gelgitler prozacda belirttiği üzere bizede oldu ama bunun tek sebebi çok online kalmamızdan ötürüdür diye düşünüyorum buradan herkese belirtmek isterimki muhakkak birbirimize kırıldığımız vakitler olmuştur öncelikle bunlar için herkesin birbirine hakkını helal etmesini Yüce RABBİMDEN CC niyaz ederim.

  Şemsçe bir duygu yazmak adına şunları dile getirmek isterim

  gel görki burası duaların bahçesi niceler kendini saklar niceler sırrını buralarda açılmış eller bilir icabet edenin varlığını öyleyse niyaz edelim dostlar Hak için rıza için……

  vesselam …. Benen sonra kalemi KayS bırakıyorum Söz sende Kays 🙂

  1. “”Değerli arkadaşım ‘ŞEMS’ teşekkür ediyorum..
   Burası daha önceden de girdiğim ve çok da sevdiğim bir kanal idi. Kapandı daha sonra.Bir vesile ile buya geldik ve kanalın tekrar açıldığını görünce çok sevindim.. Dua Bahcesi ve bir kardeşlik bahçesi. Bazı küçük sorunların dışında kardeşliğin, muhabbetin çok güzel olduğunu görüyorum. İnşaallah bu döyle devam eder… Efendimiz S.A.V.buyuruyor ki:”Günah işlemediğin ağız ile dua et…” Ve “Dua mü’minin silahıdır..”
   bu iki hadise binaen inş. bizlerde birbirimize dua etmeyi ihmal etmeyelim..
   Ben aslında kendi şiirlerimden pek yayınlamıyorum ama, madem böyle bir uygulama başlatılmış bende kendi kalemimden bir şiir yazarak bitiricem.. Yalnız ben kalemi kimseye devredemicem sanırım..Herkese çok teşekkür ediyor helallik diliyorum.. Allah’a emanet olun..””


   KayS

   1. Sözlerime nereden başlasam acaba diye düsünürken, bu sefer nerede bitirsem acaba diye beni bir heyecan sardi.
    Kah gülce olup ucurumlarda hizir aradik, kah leylaa olup mecnunları cöle gömdük.
    Bir yili öyle birkac satira sigdiramadik…..

    Cünkü, o kadar cok yasanmisliklar varki, bunlar ne satirlara sigar, nede o duygular kaleme aktarilabilir.
    Öyle süslü püslü kelimeler yazipta ne kendimi yoracagim nede siz okuyuculari. 🙂
    Evet, kurulusun birinci yildönümüne gelmis bulunmaktayiz, ama sanki hersey dün gibi hafizamda.
    Burda olmamin beni en cok etkileyen yönü ise Ehilimin „Burasi sizin kimsenin kimseye üstünlügü yoktur,biz bir aileyiz“ demis olmasidir. Ilk baslarda biraz bocaladigimiz oldu cünkü Ehili tanimiyordum ve samimiyetini görmek icin zaman gerekti.
    Günler ,haftalar gectikce Ehilimin samimiyetine yürekten inanarak Prozacla da istisare ederek kalmaya karar verdik.Henüz cok tazeydi yeniydi hersey, oyun ekibimizide bir bavula sigdirarak hicret ettik duabahcemize.
    Rabbim binlerce kez senden razi olsun Ehilim, dagilmakta olan dostluklarimizi yeniden cem ederek, yine ayni cati altinda bulunmamizi sagladigin icin.

    Zaman zaman hüzünlendik, zaman zaman neselendik.
    Ama sima sakladigimiz cekirdekleri bulup, kanalin ortasina döktügü zaman, ne kavgamiz bitti nede citlamamiz.Cogunluklada temizleme isi bana kalirdi (malum biz 2 saat geriden geldigimiz icin öyle oluyordu).
    Hele gece 12 ye 5 kala simanin gülce diye seslenisleri hala beynime öyle yer etmiski, simdi bile seslenirken hemen alarma geciyorum.O günden sonra külkedisi misali arabasi kabaga dönüsmeden ayakkabinida almayi unutmamasini hatirlatmadan göndermez olmustuk.
    Sima ise tam cikmasina yakin muzurluk yapacakya iste, „indim cesme basina bir kiz cikti karsima “diyerek Ruveydayi yani karizmatik Tarik abimizi ele vermeden gidemez olmustu. 
    Yeri gelir Ruveyda ayakkabilari dama firlatir,Toprak cano ile bense „kedidir o kedi “ diyerek mecazi kedilerin cenaze namazini kilar, ucurumlardan atar,topraga gömerdik.
    Userv se (Oneo) bize seri yaptirmayarak deli eder bazende Tesnimin renki gülücüklerine takilip kanali senlendirilerdi.
    Kajuyla bir olup tintenkiller(mürekkeb silgisi) macerasi hafizalardan silinmeyecek cinsten yer etti beynimize.

    Sima seriler katleder, bizde onu örnek alarak aynini mechuLce de uygulardik, sitem ettigi zamanlarda oyundan atilarak oda solugu sohbet odasinda alir skayatini arz ederdi ama sesini duyuramazdi cogunlukla.Armoninin ise ödünc verdigi motorlu süpürgeleri meshurdu.(malum kanalimizin cadisi olunca ondan istememizda gayet dogal) Sitareyle ise burc sohbetlerine dalarak soru cözmeyi bile unuturduk bazen.

    DiniOyun kanalimizin Founderi ALiii (benim tabirimle bacaksiz ALiii) icin söyleyecek kelimeler dahi bulamiyorum.Büyümüste kücükmüs misali agirligiyla efendiligiyle gönlümüze taht kurdu hala bunu anlamasada yeri özeldir.Birtek kusuru var oda bana „ cirkin“ diyerek seslenmesi. 
    Her öyle seslendiginde avukatim yani FeveRanim devreye girer beni savunmaya baslardi.ilk göz agrisi olmak basta tabiki, yerin bende cok farkli ama su saatler alinali denk gelemez olduk.
    Sonra bir percemli ali`miz daha geldi , onunda vazgecilmezi oluverdir.Artik her geldiginde yaramasla beraber üc- dört kez atmadan kanala almaz olmustuk ali`yi.
    Ilk zamanlar saskinliktan bizi Ehile sikayet eder dururdu(hala gözümde canlandircikca gülüyorum).Ehilimde hic yorum yapmaz sadece tebessüm eder güler dururdu.O günden sonra Ali` „Ehil sen gülme“ diye sitem eder hatta bazen „Ehilsengülme“ diye nikler dahi alirdi.
    Sonra bilge diye bot gelmisti öyle ceneci biriydiki Ali`onu gercek sanip tam kafa dengim degip muhabbeti koyulastirmisti kendince.Bot oldugunu ögrenince baya hayal kirikligi yasadi ama biz yinede sözünü kesip pastasini bile yemistik kanalda taki baska bir bot gelene kadar.
    Birde Mertimiz vardi ki onu bot ile degil Rukiyesiyle evlenmesine sahit olmustuk.Evlilik teklifinden tutun, yapacagi sürprizlere varincaya dek fikrimizi alip uygulamaya koyulmustu. Simdi ise baba olma heyecanini yasiyoruz.
    Clgn ise, her ufaklik diye seslenisimde utancindan yüzü kizarir kanali terk ederdi.:) (Bu arada ne kadar cok dolmusum , yaza yaza bitiremedim anlaticaklarimi yarisina bile gelemedim sanirim.)

    Hep KayS in yüzünden  , „ ah o leyla ahh“ diyerek zaman zaman seni cileden cikarmalarim ,bazende yazdigin siirlerde duygulanip agladigim, bazen leylaa nikine bürünüp kafana vurdugum kepcelerin sayisini unuttum.Yinede sabirla katlandin bu zaman zarfinda benim gibi bir cadiya, taki Ehilden kepce adinda bir bot isteyene kadar.Eee mecnun olmak kolay degil tabiki.

    Aklima gelmisken yazmadanda edemeyecegim.Daha yenilerde Dj-Ehilim Leylaa geceleri yaparken (tabi yaparkende firinda ekmek dilimlerini kömüre cevirirken)gerci bununda bir tuzak oldugunu Canan ile bir olup siirler calarak sabahlayinca farkettim. Sirf bana özel on onbes parca calardi. 
    gülceden leylaa nikine gecis yaparken, birde ne göreyim kanalin girisinde mecnunum beliriverdi, sanki hisseder gibi…(Be_La nin tabiriyle cakma mecnun nam-i diger yaramas,fisafir).
    Gecenin ikisinde kanal sakinleri artik nikahinizi kiyalim hicrandan vuslata erin dediler.
    Yagmur „nikah_sahidi“ nikini alirken , virüslü liya miz ise „nikah“ nikine bürünerek bütün hazirliklar tamamlanmisti.Ama bir eksigimiz vardi.
    Ordada imdadimiza Rakci battaniyeci Kaju „The imam“ nikine gecis yaparak bütün hazirliklar tamamlanmisti.
    Hersey tam yolunda giderken nikah kiyilirken Liya „nikah“ herzmanki gibi düstü ve bizim nikahta iptal ve hayal oldu. 

    Bende aldim elime kilimi nakis nakis dokumaya basladim.Onun dilini ancak anlayan okudu.
    Kenzi mahfi misali bazen kesfedilmek istedi.Bazende diline kilit vurup askini dokudu.
    Ne kadar emekli nikiyle nam salsada bende kilim nikin yeri farkli oldu.(Deve ayetleri misali) Cayyas bizlere demledigi caydan ikram ederken, Sus_gönlüm ise filtreden gecirdigim Kahveleri begenmezdi.

    Birde mekansizimiz var dogaclamalariyla ünlenmis, icinden geldigi gibi yazan ,kah aglatan kah duygulandiran emmoglum.“Tezzemin gülü“ siiriyle beni mest eden namekan, elbet seninde gönül mekanin olur birgün….

    Ezrak ile Ervah kanalimizin sekerpareleri olup bizleri sekerliklerinden komaya sokarken Bluerosenin nezaketi ve kibarligi dikkatimizden kacmazdi.
    Kalbimdesinin „abaa“ diye seslenisleri unutulur gibi degil.Ravzam Topraksu ve Asik_yunusun sohbetleri hala hafizamizdan silinmiyor.
    Yamac(Sarp) ile Hamusun siirleri dillere destan demesekte kanalimiza destan olmustur sanirim.
    Flood icin ne desem az olur,hem yardimseverligiyle hemde kanaldaki esprileriyle herzaman yüzümüzü güldürmeyi basarirdi.
    Kadim dosyalardan firsat buldukca kendini kanala atarken, HaFiZ a ise hayali „HaFiZen“ nerde digerek illallah ettirmistim. Askere gittigi icin su an aramizda olamasada döndügünde HaFiZesiyle macerasina biraktigimiz yerden devam edecegimize simdiden sevinebiliyorum.

    Nfk simdilerde Gölgenin ilk yayin alisi kanala damgasini vurmustu.Kirk yilda bir yayin alayim dedi bin zahmetlere girerek (malum GB leri yetmedigi icin düsüsler yasiyordu)bize siir sürprizi yapmak istedi ,ama malesef onuda kimse cankulagiyla dinlemediginden hala sitemkardir bizlere.
    Tam 9.38 dakika yayinda kalmayi basarabilmisti,ve 9.38 bizim icin artik unutulmaz rakam olmustu.Birde binbir nike bürünen Abdy miz varki, (yanlislikla nikimi yazamayarak o gunden sonra nikimi Gilo ya ceviren), damar parcalar isteyerek dj lerimizi cileden cikaran Abdimiz.

    Hey gidi günler hey diyesi geliyor insanin.Dogusun her cikisinda mercedesi,faytonu hazirladim geliyormusun diyerek seslenisleri hala aklimda.
    Ya Osmanin ,birsey yazmaya tesebbüsünde ,simdi delil ister bu cadi degip vazgecmeleri yokmu ,hatta palabras abisi gelip onla bir olup beni kizdirmalari, takilmalari hepsi güzel ani olarak kaldi.
    Gerci palabrasida anlamak icin nerdeyse evrensel sözlük gerekecek sanirim.Yoksa gönül sözlügümü demeliydim.Sohbetlerini dinlemekten herzaman keyf aldigim ve farkli acidan bakarak ufkumuzu genislettiginden sıkı takipcilerin arasina girmistim.
    Hele son sohbetlerin birinde Ehille beni deli ederek Leylanin varligini degil,yoklugunu cabalama gayereti icerisindeydin.
    Mevlaya Leylasizda gidilebilecegini siralamanin leyla mevla degilde mevla leyla oldugunu sohbetlerinde ögrenmis olduk. Yinede kardan adam erimeye mahkumdur diyorum.

    Farkindayim bitir artik su bitmeyen satirlarini der gibisiniz o yüzden lafi fazla uzatmadan 
    (zaten uzattin uzattigin kadar diyorsunuz biliyorum) sözlerimi burada noktaliyorum.
    Bana katlanip okuma zahmetinde bulundugunuz icinde herkese tesekkurlerimi borc bilirim.
    Basta Ehilim olmak üzere tüm emegi gecen duabahcesi ailesine saygi ve sevgilerimi sunar, iyiki sizi tanimis ve iyiki hayatima dahil olmussunuz diyerek sözlerime veda ediyorum.
    Daha kaleme alamadigim ve eminim unuttugum kisilerde varsada haklarini helal etsinler…

    Dua ile…

    Gülce,leylaa,hicran

    1. Başta Ehil gulce ve tüm arkadaşlara cok ama cok teşekkürler EhiL sana ayrıyeten Allah razı olsun (hayatamın değişmesine vesile olan güzel insan) ömrüm sonuna kadar unutamıvam değerli insan duanahcesi ailesine benide kabul ettiniz için teşekküler yüzünüzden tebessüm eksik olmasın..duayla kalın..MeRt DeLy apdul vs. Vs ..hepici bnm

   2. KayS DuaBahcesi’nin 1.yılında seni aramızda görmek çok güzel. Kanalın #Şiir odası seninle daha güzel oldu. şiirlerini okuyup sizlerle duygulandım. Bazen de uzaktan okuyup tebessüm ettim. Varlığınız bizlere güç verdi. Neşeniz ise neşemize neşe kattı. kanalda yokluğun hemen fark edilen birisin. Senin gibi değerli bir arakadaşı Kazanmanın sevincini arkadaşlarım gibi bende yaşıyorum. Her nekadar ölü nasıl yıkanır nasıl kefenlenir konusu eksik yarım kalsada o konun devamını bekliyorum. 🙂 Duabahcesi ile nice güzel yıllar beraber olma dileğiyle..

  2. Yazını okuyun istemsiz gülümsedim 🙂 Sizlerin bu gidip gelmeleriniz yokmu 🙂 biliyorum haklısınız cok uzun süre kanalda kalınca işleriniz aksıyor ama her gidecez gitmesem mi ? düşüncesine bazen üzülüyor bazen birazda olsa kızıyorum. Gitseniz de ” Sen ol Prozac” olsun gidecek yeriniz yok . İnsanın kendi evinden başka yere gideceği yer olmaz. Hamuş sen çok Seyehat eden birisin ne kadar Seyehat etsende en sonunda evine dönersin biliyorum ki burasıda sizler için böyledir.
   Evet Duabahcesi’nin 1. yılı buranın kurucuları arasındasın buranın Adını bulmamıza sebep oldun. En can sıkıcı zamanlarda bizlerle oldun zamanın olmasa da zaman buldun. Hep yardım etme gayretin oldu. Allah razı olsun senden gayretin temennilerin için çok teşekkür ederim.

 6. Binlerce Kapıyı Açsan Ne Olur ki GÖNÜL KAPISINI AÇAMADIKTAN SONRA..Binlerce Dostun Olsun İsterse YÜZÜNDEN MASKEYİ ÇIKARMADIKTAN SONRA.. Binlerce Sevenin Olsun Ne Fayda İHTİYACIN OLDUĞUNDA YANINDA OLMADIKTAN SONRA.. Binlerce Gözün Olsun Neye Yarar NASIL BAKMAN GEREKTİĞİNİ BİLMEDİKTEN SONRA.. Binlerce Gönüle Sahip Ol İstersen İÇİNDE KİMSE BARINAMADIKTAN SONRA..!! Tam tersi ozelliklere sahip olan sohbet platformundaki dostlarima gerek arkadaslarima cani gonulden tesekkurlerimi sunuyorum.. Nezih bir mekanda bizlere muhabbet keyfini sunan EhiL kardesimden de Allah razi olsun.. Rabbimin rizasi dogrultusunda birligimizin beraberligimizin daim olmasini diliyorum.. Saygilar

  1. SeLina can.. İyi güne aldanıp dostlarım var sanırsın, Unutma! Gerçek dostu, kötü günde tanırsın..
   Elhamdülillah kötü günümüz olmadı ama can sıkıcı seni aramızda görmek çok güzel oldu. dost odurki odanı duman basmış olunca tebessümü oda acılan pencere olur nefes alamana vesile olur.
   DuaBahcesi’nin 1. yılında senide görmek çok güzel hep beraber nice mutlu senelere.. inşaAllah..

 7. Ben dogus: Kanalin yaramaz afacan çocuğu dogus 🙂 öncelikle acısıyla tatlısıyla gecen. Gel git gellerle gecen bir yıl oldu bu 1 yıl içerisinde bulunmadım yarısı kadar vardım olduğum sure için de de kişiliğimi bozdurmadığıma inanıyorum.
  Belki yaramaz afacanım ama bilenler bilir beni . Bu ortamı yaratan kim varsa ki kanaldaki herkes ve tabi kide patronumuz EhiL’e tesekkür ederim .. EhiL ile baya artistik zamanında ama dost olmasını bildik EhiL sevdiğim saygı duyduydum bir dosttur inşaAllah 1 yil değil yıllarca sürer bu dostluk yaramas, gulce, kalbimdesin, sima, Armoni ve sanal alemde hep beraber olduğum Selina bunlar benim icin en degerli kisilerdir burda yeni dostlarda edindik hamus, KayS, Sus_gonlum, Nurcan, fatima, Esila, yagmur, Katip, Kumralice, ve şu an aklıma gelmeyen bir çok kisi hepsi değerli kişilerdir hepsine teşekkürü bir borç bilirim. inşaAllah bu dostluk devam eder 3. 4. Yılları da kutlarız. Sunu demeden geçemicem operliği şiddetle istiyorum EhiL duy beni. . emeği gecen herkese teşekkür ederiz..

  1. ” ben dogus kanalın yaramaz afacan çoçuğu ”cümlesiyle başlayan yazın bizleri gülümsetti dogus :).. aynen öylesin 🙂
   Acısıyla tatlısıyla senin oper talebine rağmen geçen güzel bir yılımız oldu. Kişileri en iyi tanıma yollarından biri o kişi ile kavga etmektir derler. Tartışmayı severim ya sağlam bir dostluğa adım attırır yada noktası olan bir arkadaşlığa. Koşuşturmaların kanal için emeğin sana bir yardım talebinde elinden geldiğince yardım etme gayretin için teşekkür ederim . Ne zaman seslensem mümkün olduğunca en kısa sürede cevap vermişsindir. Hani tabiri caizse iki elin kanda olsa yetişirsin. Duabahcesi’nin 1. yılı yaşı dolarken gelecek yılllarda daha güzel günlerde kalıcı baki dostluklarla beraber olma temennisiyle.. Teşekkürler.

   1. Saolasin Ehil operlik gecici dostluk ebedi .. Yinede oper olarak kalemi elime alsaydim iyidi :))

 8. Duabahcesi ailesi olarak bir yılımızı geride bırakmışız.Bu bir yılın çoğunda bulundum. Gerek samimiyeti gerek sıcaklığı gerek seviyeliliğiyle diger birçok siteden farkımızı bir aile olarak gösterdiğimizi düşünüyorum.
  Dua bahçesi benim sanal algımı tamamen değiştiren site oldu. Çünkü bu kadar sıcaklığı samimiyeti ve seviyeliliği başka yerde görmedim. Başta EhiL olmak üzere birçok arkadaşın bu samimiyetin sıcaklığın ve seviyeli sohbetin oluşmasında emeği geçti. Bu yüzden onlara bu sıcak ve samimi ortamı bizlere sundukları için teşekkür ederim ve bu ailenin daha nice seneler görmesini dilerim..

  1. Literary yani ( Ali`) Duabahcesi’nin 1. yaşına girdik şükürler olsun. Seni aramızda görmek çok güzel gerçekten öğretmen bey 🙂
   Uzun bir zaman aslında bir yıl kısacık kelebek ömrüne nazaran ise uzun olan bu zamanda şakasında seviyesini koruyabilen dostluğu ile güven verebilen kişiliğinle bizlerle beraber olman eminim ki tüm arkadaşlarıda mutlu etmiştir. Teşekkür etmişsin eğer bir teşekkür etmesi gereken biri varsa oda şahsım adına benimdir sana ve tüm Arkadaşlara çok Teşekkür ederim.
   Nice hayırlı beraber geçecek güzel senelere.

 9. Merhabalar… ben KumraLice 🙂 öncelikle bu yazıyı okuyan degerli insan insanlar ve dostlar. Gecen senenin hazıran ayından beri buradayım ve burda hiç bir yerden alamadıgım tadı aldım sevgi saygı cercevesinde harıka bence. EhiLe teşekkurler. Şimdi burda yukarda okudum doğuş gibi o,şu,bu demicem. Burda herkes benim dostum ve deger verdiğim insanlardan oluşuyor o yuzden nick saymıcam. :)))))) burayı yapan emeği geçen burda bızım yorum yaparak içimizi dokmemizi sağlayan kimse ellerine sağlık ve bizi burada bir arada tutan burayı yaparak bizi birleştiren iyi insanlarla karşılaşmamıza vesile olan EhiL e Tekrardan Teşekkürler …. Burdan herkese selam :)))))))) aileme falan dermişim ahahha edbıuwfhewıofj neyse sustum kendinize cici bakın.

  1. KumraLice can. Sayın dj miz can ben teşekkür ederim. gülüşleriyle şakalarıyla kanala renk katıyorsun.
   Çok teşekkür ederim can. Tebessümünüzle varlığınızla en güzel yardımı desteği verdiğiniz için. dogus’a yaptığın şaka aklıma geldikçe gülüyorum iyiki varsınız can.. Duabahcesi’ ile 1. yılını kutlarken Nice uzun hayırlı yıllara diyorum inşaAllah.

 10. Ben burayi taniyali 1 bucuk ay oldu bekli kisa bir sure ama bu sure icinde cok iyi insanlarla tanistim hepsi birbirinden degerli insanlar…burayi tesadufen buldum nette dolasirken diger sohbet siteleri adeta igrencti girilcek gibi degil ahlaksizlik almis basini gidiyor rabbim yardimcimiz olsun …Burda kalite karakter davranislari oturmus insanlar gordum ne mutlu Boyle bir sitede sizlerle tanistigim icin cok mutluyum ..e tabi kurucusu ehil hanim cok edepli ahlikli bir kisi sayesinde hersey…benim su zor gecirdigim gunlerimde hem destek oldunuz hem guldurdunuz beni e tabi bende az haylaz degilim icimdeki cocugu durduramiyom velhasil kelam nette boyle bir yer olacagina inanmiyordum inandirdiniz beni hepinizden Allahim razi olsun rabbim yar ve yardimciniz olsun hepinizi cok seviyorum arkadaslarim….

  1. ACVE Allah razı olsun senin yorumu okumak beni çok mutlu etti. Hayalini kurduğumuz seviyeli ahlaklı ortamı kurmayı ve o çizgide ilerleyişimizin müjdesi sen oldun. Yazını dikkatle okudum çünkü aradığımız olması gereken niteliklere yakın görüşünü belirtmiş ve benimseyip sevmiş olman bu Aile den biri olmaya adım atışını sevinerek okudum. Aramıza hg sefa getirdin yeniden.
   Duabahcesi’nin 1.yaşını bende kutlamakla beraber nice yaşları beraber kutlama dileğiyle.

 11. Bağımlılık oldu uyanır uyanmaz bakıyorum kim ne yazmış buraya Hepsini tekrar tekrar okuyorum.. )))) Nfk sende benim gibi sadece yazıları okuyorsun galiba sıra sende yaz 🙂 yok öyle sadece yorum yapmak 🙂

   1. Nfk bekleriz artık ıhlamurlar çiçek actığı zamanı. Ne yapalım elimiz mahkum 🙂 Duabahcesi’nin yani ailemizin yeni yaşı kutlu olsun.. Nice uzun hayırlı güzel günlerde beraber yol alma temennisiyle.
    🙂

 12. Ben arkadasligi dostu kardesi abiligi saygi ve sevgiyi aileyi gördüm gercekten cok mutluyum nerde ve bunlar nerde yasantim oldu DuaBahcesi nde tabikide ordaki tum arkadaslarim abladan abiden kardestenlerden teşekkür ederim hepinisi cok seviyorum biz bir aileyiz ailemiz genis huzurlu iyi kötü mutlulukla uzuntuyle bi yilimizi geride biraktik umarim hep boyle de devam edecez inşallah hep mutlu oluruz tabikidd bunlari bize yasatan EhiLdir EhiL sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum DuaBahcesi .net bizim evimizdir yuvamizdir yurdumuzdur sayin dergerli ailem nice yillara

  1. CLqN senide tanıyalı epeyce zaman oldu.. Sağolasın Allah razı olsun senden kardeşiliği hisettirdiğindendir olsa gerek. efendiliğinle de kısa sürede sevilen biri oldun. Ayna misali ne verirsek geri dönüşümüde o oluyor. Temenni ve dileklerin için ayrıca ben teşekkür ederim.

   1. EhiL seni taniyali 1sene gecmis olarak tahmin ediyorum baya uzun surectir taniyorum seni ben cok eskiden beri kanallardayim sanalda ve ilk abla değişim sensin ilk o kadar ablaligi gosterdin bana ablam yok fakat abla hissi abla şefkati gosterdin bana beni hala kardesin olarak goruyorsun kardesini unutmamissin gulcenin dedigi gibi ufaklikk.:-) ufaklik kardesine hala sahip ciktin icin binlerce teşekkür ederim sana iki tanimisim seni ablamsin hep oyle kalacan. Bir sey daha soylim:-) baskasini bi kadar seversen kardes olarak kiskanirim ha haberin olsun:-)

 13. Selamun aleykum bende duabahcesi sakini olarak anı defterinde yer almak istedim.Başta EhiL sultan olmak üzere herbirinize seviyeli ve sevgi dolu sohbetleriniz için teşekkür ediyorum…

  1. We Aleyküm Selam FeveRan Sultan.. Duabahcesi’nin 1.yaşı hasebiyle acılan bu anı defterinde senin yazının olması ve duygu ve düşüncelerinle beraber temennilerin için çok teşekkür ederim Nice uzun güzel günlere hep beraber inşaAllah..

   1. Ehil sultan inşaAllah duabahcesinin içinde olmaktan çok memnunum başımızda sen oldukça daha uzun yaşlara gideriz inşallah iyiki varsın😄

 14. s.a Dua bahcesinin tüm emektarına tşk ederim öncelikle Ehil e.. bu seviyeyi bı sıcak ortamı sağladığı için… hr ne kadar şuanda olmasamda kalbim dularım siznle Rabbi,m her zaman yanınızda olsun allah için sevdim sizleri saygı duydum yine Rabbime emanet ediyorum

  1. MisvaK we Aleyküm Selam cann.. Bu güzel Ailenin bir emektarıda sensin can. Kısa bir zaman gibi görünse de bizlerle beraberliğin kopmayan bir bağ oluştu. Sakın olaki unutulduğunu sanmayasın can. Bizde seni sevdik Can Allah Razı olsun senden ..

 15. ben ToPRaKSU sevgi ve saygılarımlan selamun aleykum ehilim bir sofra acmış adında duabahcesi demiş çokta güzel bir duam olsun herkese tüm dostlara sizlerde buyurun nasiplenin inşallah hak deyin hak söliyin riza hak yolu olsun nice samimim temiz yürekller kucak olsun ravzam can bacım ehilim daha çok sevdiyim nazom seni çok ama cok seviyorum biliyorumki kocaman bir yürek var sende bilirimki sen hekesi asla art niyetin olmaz seversin bende seni çok ama cok seviyorum belkide sen bu yazımı ya okursun veya okuyamzsın buda burda hatıram olur tüm dostlara ehilim saol güzel yüreklim rabim niyetince muamele eylesin cnnetinde camalinlen müşerflendirsin selina sitare yaramsım abalnı kırmadın sözünden çıkmadığın içinde sana ömür boyu huzur mutluluklar dilerim ve ehli islam ehli beyt yolundan ayırmasın dilerim herdaim bu dostluklar daim olsun inşallah

  1. kanalın ağr başları aşık yunus emekli ve daha nicelleri şems birde kendi deyimiylen yaramaz doğus kanalımızın doktoru prozac burda olmalarını çok istediyim kardeşim güle aşıık ve korkusuz ne güzel insanlar Allahım bu kulun bir kardeş bildi dos gördü sende bizleri cennetinde buluştur birlikte eyle sevdikllerimizlen gülcem diyer adıylan leyla güzel insan kays aklıma gelmiyen daha nicelleri beni maruz görün bilirimki kalbiniz temiz yüreyiniz güzel yolumuz hak yoludur selamun aleykum

    1. saol yüreyi güzel insan sende saol nice huzurlu mutlu senelere ben olmazsamda dostluklarınız daim kavim olsun inşallah

    1. ToPRaKSU dediki yaya doğus sevmek dillen deyil yüreklen olur lakın yinde saol yaramaz cocuk tek altarnatıfın küslüyün yok bu güzel huy rabbim dahada ii etsin

  2. Ah cann.. ne kadar uzun bir zaman geçmiş seni tanıyalı.. yazını okuyunca hatırladım. Sanala ilk geldiğim zamanlardı arada gelir ben konu yazarken okurdun. O günlerde bir dengesizin hadsiz konuşmasına denk gelmiştin. O zaman beni çok tanımadığın halde beni savunman o kadar etkilemişti ki beni yıllar geçmesine rağmen unutmadım. Unutamıyorumda..
   Senin hatırlayacağını bile sanmıyorum.. Allah razı olsun sizlerden. Sizlerin duruşuyla savunmasız birinin savunulunca hissettiği mutluluğu hissetirdin.
   Bu sizlerle geçirdiğim güzel yılın beraberliğin birliğin devamını Şanı yüce Allah c.c diliyorum .. Allah siz büyükleri başımızdan eksik etmesin.
   Sizlerin nasihatleri telkinleri sabrınızla yol alıyoruz. Nice güzel seneleri devirme temennisi ile. Bu arada can beraber umreye gitmeyi isitediğini gecen demiştin, Unutmadım Can Unutmadım .. Allah Kerim can. Ben talep ettim şüphesiz ki Rabbim lütuf ve ikram sahibidir. Biz niyet ettik talep ettik. cömertlerin en cömerti de hiç şüphesiz ki buna cevap verecektir.

   1. topraksu dediki ehilim inan nerde oldu hatırlamıyorum lakın hadsilere asla kimseyi yedirmem buda Allahın bana verdiyi bir lütuftur hep şunu derim isterim Allahımdan hiç kimse kimseyi kırmasın incitmesin bu olmayıncad işte sabır yok basiyorum gırtlağına her kim olursa olsun bilsemki ölmüş babam haksız karşısındakı haklı yine deyişmez buda benim meziyetim iyiki etmişim iyiki bu huyum var bazan bunaltıyo bu huy beni ama olsun hak içinse olsun riza içinse olsun mazlum içinse olsun ben kötü olayım kim olursa olsun bakmam gözünün yaşına işte ben buyum rabim beni af etsinnnnnnnnnn islah etsin inşallahhhhhhhhh

    1. nice insanlar tanıdım kuranın içine saklanmış birde başına örtü takmış içi başka dışı başka olanlardan usandım
     ne edep bilir nede utanır yüzsüzlerden usandım
     varsa yoksa işi çıkar peşinde sorsan ona muslumanlığı bırakmaz sana
     vurdum duymaz olmuş kahkahalar arşa yükselmiş kendini bilmezlerden usandım
     dışa bakarsan insan sanırsın içi fitne fücülerden usandım

     1. selamun aleykum dostlar bu yazımı belki okursunuz belki okumaz ama sevilen dostlar asla unutulmuyo ehilim ravzam yaramasım ve diyer güzel yüreyi insanlar unutulmadınız hep bu yürekte varsınız tıpkı ilahi aşk gibi hatıramdasınız evet ben siteleri bıraktım çünkü artık çok ama çok yoruldum beni yoran sahte yüzler ve yalanlar oldu neyse bir iki söz yazıyım bir insan ne kaderimnden kacabilir nede kendi gölgesinden onlar hep vardır yanındadır hayalleri bazen ağlatır bazande güldürür işte bizler fani birer kuluz rabim doğruluktan ayırmasın

     2. ToPRaKSU can dediklerine katılmamak elde değil. Gecen gelmişssin yoktum pc de can. Ne güzel demişssin yüreğine sağlık cann ALLAH razı olsun. umarım iyisindir can.. arada uğra can inş
      haber bırak sen iyiysen sorun yok can.

 16. Güller, ,,,güller, ,,güller. …

  Demet demet, ,,

  Bunca gül nasıl toplanır bir bahçenin içinde, ,,

  Ancak dua ile olur Rabbe gizlice,,,,

  Ve döner,  o bahçe, ,,

  Dua bahçesine, ,,,

  Kimi  kırık bir dal elinde, ,,
  Kimi hayat töreninde, ,
  Kimi kapılmış yüzüyor, ,
  Hak kın sevda selin de,,,

  Kimi geceye renk katar, ,
  Kimi si gündüz güneşi kovalar,,
  Lakin herkes candan herkes dost, ,
  Işık olur kimi, ,kalbe tutulur aynalar, ,,

  Kimi bıçkın denizci YAMAÇ larda dolanir, ,,
  Kimi ders, ,ders,,ders,,koltuklarda uyanır, ,,
  Kimi uzak gurbet ten , gönül koymuş bağlanır, ,
  Her kalbe dost ilaçtır bu sayfalar, ,,,

  Gelir şöyle bakar döner bazısı, ,,
  Kimisinin sadr  a şifâ yazısı, ,,
  Kimi bugün yoktur, yolda kalmış kağnısı,,,
  Gelmediği günler yürek sancısı, ,,

  Gözler arar, ,,arar durur dost yüzü, ,
  Saygı hürmet, işin aslı ve özü, ,
  Açılır kalplerde, hak ile gönüller gözü, ,
  Bakarsınız, ,,dostmuş ,dost un aynısı, ,,

  Bazı bazı gelir bir “ben i adem ” gül kokar
  Bazısı da gelir yalnız akla dir zarar, ,,
  Bazısı ndan  söz ler eder hep firar …
  Bazısı da bal döker ki, kalp yorar, ,,

  Gitme desen kalır sabaha kadar, ,
  Git dedinmi  küser ona aynalar, ,,
  Uğrayamaz  semtimize bulutlar, ,,
  Burda kapler, dost kapler i oyalar, ,,

  Bir dua ya ,onlar Amin dökülür, ,
  Şeytan beli,,,burda zalim bükülür, ,,
  Allah aşkı herbir kalbe ekilir, ,,
  Bize alkış tutar gökte Turnalar, ,,,

  Güller,,güller, ,,

  Cennet yüzlü güleç ler,,,,

  Sende özle,,,

  Rabbin de seni Özler, ,,,,

  Dostlara, ,,,sevgi ve saygılarımla, ,,

  Paşa Varol, , (YAMAÇ )

  1. Merhaba, Pasa Varol.. web sayfamızın sesiz ilk şairlerinden. Hiç sıkılmadan üşenmeden ne zaman seslensem gönül hazinesine elini daldırıp güzel inci gibi kelamlarını sözlerini dizer hediye ederdi. O zamanlar site daha küçük çekirdek aile hükmündeydik.
   Bu güzel günlerin de esas temel taşlarından biridir hayır duasını üzerimizden hiç eksiltmeyen vefalı bir arkadaş. Sabaha karşı seslenmeyeli uyumaya yakın yazıp uyandırmayalı çok oldu Yamaç 🙂 Allah razı olsun senden, Ben demeden Duabahcesi’nin
   anı defterinde yer almışsın. birde şiir hediye etmişssin. Çok teşekkür ederim ..

   1. Ehil… Sayın koltuk sevdalısı..Ne çok ortak yanımız var.. Mesela ikimizde elhamdülillah Müslümanız… :))))))
    Öte yandan benim de senin gibi bir eski koltuğum var , sabahtan akşama.. Geceden sabaha kadar yapışık kaldığım…

    Sabahları uyandırmana gelince..
    Teşekkür etmek için sabahın 04. 00 ini seçmen .. Aslında bir cinayet sebebi olabilirdi bir başkası için…:)))).

    Ama ben senin yaptığın hizmetin ne kadar kıymetli olduğunu biliyorum… senin bu kanalı canlı tutmak için verdiğin emeği düşündüğümde.. Bırak beni uyandırmana kızmayı…O saatte uyuyor olmaktan utanç duyuyorum….

    Ramazan da sıkıntı yoktu da… Zaten sahur sohbetleri çerçevesinde sabah namazına Uzanan bir süreç oluyordu..

    Şöyle bir düşündüğün de…

    Evet şöyle dikkatli ve insaflıca düşünüldüğünde…

    Sen bir aile oluşmasına vesile oldun..

    Beni birçok dostun duası ile buluşturdun.

    Tabi benim üstü daha yeni açılmış sıcak sıcak…

    Dumanı üzerinde dualarimla da dostları buluşturdun…

    Rabbim bu kanala cennet bağlantısı kursun inşaallah

    Fiber hattan…

    Ve siber saldırılardan da muhafaza buyursun…

    İyiki varsın..

    YAMAÇ

  2. Yamac abim sensin ki ozuyle sözüyle mehur kanalalin sairi dilene azina saglik ey abim iki varsin iki bi abimi daha tanimisim

   1. Clpn kardeşim.. gönüllerde girmek ayrı bir marifet…O günülde kalabilmek ayrı bir marifet tır… Lâkin sizlerde öyle bir gönül varki.. zaten tüm hüzün ve kederleri.. Tüm olumsuzluk lari T a ilk baştan ortadan kaldırıyor.Ne mutlu bizlere ki dünya içinde kendimize ayrı bir dünya kurabildik… Rabbim bir ömür ayırmasın bizleri.. İnşaallah… YAMAÇ..

 17. Koca 1. yıl geçmiş. Okuduğum her satırda çok ağladım deli kız çok ağlattın beni, dostlarınla arkadaşlarınla
  kenetlenerek 1 kocaman yıl geçmiş. Allahım daim etsin dostlukların kenetlensin inş mevla bu hizmetini mücadeleni
  hizmetini kabul buyursun ahir zamana meyvan olsun.
  Huzurunuz dostlar ve arkadaşlarınla muhabbet denizindeki sakin duru saf sular gibi olsun gönül ne ister sevdiği yanında olsun ister
  senin sevdiğinde , dünyan bu işte hatırlarsan yıllar önce 1 kişiyi Müslüman olmasına vesile olmuştun.
  Dün gibi aklımda ne güzel hizmetin o günlerden bugünlere EhiL işte gururluyum mızmız uyuz bir şeysin ama bizim EhiL sin.
  Şimdi şuracıktan kalksak gitsek gecenin karanlığında kaybolsak
  Sokak lambalarının altında yürürken
  Kaldırıma otursak huzur olsa sessizlik
  Kalemi de dokunduru versek yalnızlığa
  Kımıldayı verse kalkıverse oturduğu yerden
  Neler neler paylaşırdı kim bilir ?
  Çare oluverir di belkide ay gibi yazımıza
  Ey gidi karanlıklar içindeki yanlız kalmış satırım…
  Bir sen misin başlamayan cümlenin başı yol gibi upuzun çaresiz
  Herkes öfke ile çıkar merdiveni yine usul usul
  Dayanmışsın satırın en başına
  Yalnız kalan gölgem gibi… Bazen üşür , bazende yanarım cümleler içinde
  çoğu zaman , kendi ayak sesimden bile korkar, incitmekten çekinirim yalnızlığımı
  ey gidi çok hızlı giren viraja kelimelerim
  yine coşarken yapayalnız kaldınız …
  vesselam…

  1. 🙂 Yazıya sadece derin bir tebessümle başlamak istiyorum eminim ki sende okurken öyle güleceksindir. Fakat gülerken yine ağlama. Nerden başlıycam şimdi ben yazmaya. Yada ne anlatacam hakkında. Yada ne demeli sana bilmiyorum ki ?
   Hakkın ödenmezki..! Ve hakkını ödeyemediklerim arasındasın diyim.
   Senle alakalı bir anı yazıyım seni en iyi bu örnek anlatır.
   Sende okurken buna ağla 🙂 4 yada 5 yıl önceydi. Tasavvuf odasının yetkilerini düzenlemem istenmişti.
   Sanki askeri karargahtı, 🙂 aop ve soplar konu yazmıyor kanal başı boş kalıyordu.
   Bana EhiL moralin neden bozuk demiştin. bende bu soruna çok şaşırmış olmakla beraber bu yeni gelen aop kim ki ? nerden anladı ki ? moralim bozuk diye düşünürken şikayet var kanalı toparlamam gerek ama.!! Konu yazan yok eklenen yetkililerde yazamıyorlar bende yetişemiyorum demiştim.
   Buna mı üzüldün sen ? demiştin.
   Ewet demiştim . Bunu çözeriz kolay demiştin. Seni tanırım ben sen kimseyi kıramaz kızamazsın, Sen bana genelde kızar bağırırsan arkadaşlarda yapılması gerekeni anlar demiştin. Şaşırmıştım bir insan nasıl bu derece fedakar olabilirdi ki ?
   Kendi onurunu gururunu hiçe sayabilecek kadar.!!
   Herkesin içinde ona bağırabileceğini söyleyebilecek kadar fedakar..
   Uzun bir zaman gelmemiştin, geri döndüğünde ise selam verdikten sonra kimsiniz ? sualime bir vefasız dost demiştin. Hayır sen vefasız değildin. Ben çok vefasız insan gördüm. Ama sen vefası ender rastlanan kişilerden sin. Benliğini yakacak kadar Kadim bir dostsun. Sesiz sedasız kanala gelip izleyişini dua ile bizlerle beraber olduğunu Babamı baban kadar benimsediğini ben bile bazen ihmal ettiğim duaları senin okuduğunu Yüzüm asık görünce hissettiğini neyi anlatmalı hangisini anlatayım ki bilemiyorum. Anlatılamazsınki.!!
   muhabbet_denizi işte denizi gören bir su kütlesi yada büyük bir su birikintisi sanır. Oysaki Denizin içindeki balıkları dağları derinliğindeki sırları inci mercanları ve daha nice güzellikleri bağrında saklar. nikinle musemmasın kısaca 🙂 Ağlama Sakın kağıt mendillere zam gelmiş 🙂 Nice uzun mutlu senelere Kadim Dost. Yüzün hep gülsün olurmu ? Hüzün düşmüş yüreğine rağmen gül.. Dualarımız hep seninle.. iyiki varsın.

 18. Zamandan çıktığı zamanları olur insanın ve bu ancak dünyadan sıyrıldığın zamanlarda olur. Duabahcesi bir yılını doldurmuş demek hiç farkında değilim 🙂
  Sevgili EhiL bu bahcenin toprağını kazarken ektiğin tohumlar sevgi dostluk muhabbetti ve sonuç ortada şükürler olsun. Allah cc İsra suresinde ”Biz sizin kaderinizi,çabanıza bağlı kıldık” buyurdu.Ey can’da can olanım çabalar boşa gitmedi Elhamdülilah. Ektiğin tohumlar filizlendi gülistana döndü bu bahçe.. Sevginin olmadığı yer zifiri karanlık cehennem misali , sevgi ise cennet. Karanlığa bir ışık çorak gönüllere aşk olsun birinci yılımız kutlu olsun:)

 19. Bu Dubahcesi’nin 1. yaşında bu inceliği düşünen Prozac’a çok teşekkür ederim.
  İlk Prozac’ı tanıdığımda DuaBahcesi yeni açılmıştı bir karasızlık yaşamıştık o süreçte gulce ile istişareleri sonucunda sunucuyu bir yere bağlama demiş ve önerdiği şekilde de yol almıştık. Yaşadığım tereddütleri silmiş yeniden cesaret bulmama sebep olmuştur. Duruşu olayları analiz edişi konuya yaklaşımları ile dikkatimi çekmişti. Bir yol arkadaşı olabilirdi, ve öylede oldu. DuaBahcesi Sunucusuna Emeği geçmiş nasihat ve önerileri ile en dar zamanda aramızda bulunmuştur sabrı telkin etmiştir.
  Gel gitler yaşansada bazı dostluklara bu geliş ve gidişler kuvvet güç katar.
  1. yılımızda bizlerle olduğun gibi nice uzun yıllar beraber olma dileğiyle ..
  Nice mutlu uzun senlere DuaBahcesi ..

 20. Selamün Aleyküm…
  Öncelikle bana kalbin kadar temiz bu beyaz sayfayı ayırdığın için çok teşekkür ederim EHiL..:)ve yapımda yayında emeği gecen tüm arkadslarada teşekkür ederim..Burda ne kadar zamandır bulundugumu bilemiyoorum fakat son bi kaç aydır diğer yerden tanıdıgım arkadslar sayesinde gelir oldum.Genelde fazla sohbet etmem agzım var dilim yok 😛 oyun oynarım..burdan beni tanıyan tanımayan tüm herkese basta ruveyda jım olmak uzere,yaramas dogusa,çekirdek çi sima ya,cadoloz gülce ye(süpürgeli cadı)oyunun gulen suratı mechulce ye ,cok bilmiş history e,afacan cocuk hayretbierseye,lazkopata vede Ehil e selamlarımı gönderiyoorum….SöZ uçar yazı kalır Dostlar beni Hatırlasın..ARMoNi:))

  Selam ve Dua iLee…

  1. Aleykum selam Armoni ) yaprak sarmalarını unutmadım daha, oyun kanalında yarışmasam da seni tanımak ve sizlerle muhabbet gerçekten çok güzel )

 21. ToPRaKSU dediki yaramasım seni bu niklen tanıdım nikin yaramas olsada sen çok ağır başlısın cansın çok gec buldum lakin tez kaybettim olsun senin huzurun mutluluğun bana huzur verir seni çok ama cok seven ablannnnnnnnnn

  1. canım Topraksu ablam duabahcesinde iyi ki ama iyi ki tanıdığım dediğim kişiler arasındasın. Aynı şehirde olamasakta Gönlümüz her daim bir, yumuşak kalpli can ablam ben de seni çok seviyorumm.

 22. Selamun Aleykum .. Bir Cok Yazıyı Okudum. Ve Bir Yorum da Benden olsun İstedim. Evet Kanal Acılalı Bir Sene Olmuş. Umarım Daha Nice Seneler Nice Anılarımız Olur ..Ben Kanal Da En Eskilerden Sayılırım Bir ara Ayrılıgım Oldu.. Hiç İstemedigim Bir Ayrılık tı Geri Döndüm Ve Şimdi Tekrar Aranızdayım.. Rabbim Bu guzel Aile de Kimseyi Ayrı Koymasın .. Amin ..EhiL Can a Bu Guzel Yolda Basarılarıının Devamını Diliyorum ..Duabahcesi ne Gönul Veren Tüm Gül Kalpli Dostlarımızdan Allah Razı Olsun .. Saygılar..

 23. evet Arkadaşlar 1 yıl dolmuş
  ve buralara gelene kadar birçok kanal gezdim EhiL’e öncelikle çok teşekkür ederim. Harika bir kanalın var.. Kendin gibi çok değerli kişileri toplamışsın. Mesele Menekşe, Sohbet kanalı founderi diğer nick’i Irmak hanim biricik Arkadaşımız.. Yeri geldiğinde sabaha kadar emek veren ve kalitesi saygınlığı ile sevgimizi kazanmıştır.. Konuşmaları tavrı edebi ve duruşunu herkes biliyor. Sırf bu ahlaklı edepli duruşu çok saldırıya maruz kalmıştır. Ahlaksız haysiyetsiz din ve imandan yoksun münafık kişi tarafından itibarı zedelenmek istense de Sevgili arkadaşımızı çok seviyoruz. Konuşuyor insanlarla diyaloğu iyi diye başka kanala sapık kişiler tarafından davet etmiş ama o her saldırıyı göze alıp aramızda kalmıştır. Ahlaksız şerefsiz kişiliksiz kız sapıklarına prim kazandırtmamıştır. Ayrica da gelelim EhiL’in 4 yıllık başka sunucudaki geçmişine seviyeli duruşu ile dostlarının sevgisini güvenini kazanmıştır. Sunuucda bir çok kişilerin ahlaksızlarına kaç defa küfre hakarete saldırıya maruz kaldığı halde buna taviz vermeyip haysiyetsiz kişileri sunucudan derdest edip hakir şekilde kovmuştur. Skype de bunları yazmak isterdim ama burda tüm arkadaşların okumasını istedim. Hangi sunucu bu derece seviyeyi ve bir o kadar da yükselişi sağlamıştır. Senin kadar cesur birini görmedim. neyse
  NoT: Ehil aslen hiç birimiz yakınen tanımayız. bildiğimiz tek kişilik sunucudaki tavrıdır. Bulundugu yerin ağırlığını korumuş arkadaşlarımızdandır. Mevkisi ne olursa olsun arkadaşlarına eşit davranmaya gayret etmiştir. Numaralara yada nick değişip kanala sızmaya calışan sapıklara asla göz yummamıştır. Teşekkürler duabahcesi.

 24. Es Selamu Aleyküm ve Rahmetullah. Allah’ın (c.c )selamı Rahmeti ve Merhameti üzerinize olsun . “Dua bahçesi ” ile karşılaşmamız ; ismi hoşuma gitti ve bi açmak istedim . İlk kez böyle bir sohbet sitesine bakıyordum, kanal isimleri de güzeldi diniyarışma beni heyacanlandırdı . Bilgilerimizi ölçme fırsatıydı benim için , derken biraz izlemeye aldım üyelerin seviyeli olmaları düzgün konuşmalar iyi bir yer olduğu kanaatimi kuvvetlendirdi. Ve inşallah buradayız artık . Emeği geçen herkesten ALLAH (c.c) razı olsun . Nice yıllara inşallah.

  Kalbi selam ve dualarımla . Elnur

 25. Vefa kalemi zamanlar solar elbet,soldurmayan vefalılardır bir kenarda kalırlar elbet…
  bazı insanlar vardır SU MİSALİ her zaman yanınızda olmasını istersiniz… dostlukların bir ömür boyu kalıcı olması ümidi ile….

 26. Üyelerin samimi beyanlarını okudum ve etkilendim, gördüm ki burada gerçek dostluklar, arkadaşlıklar ve duygusal bağlar kurulmuş, chat sohbet odalarına pek girmediğim halde içeride sevgiye, saygıya dayalı muhabbetler olduğunu yorumlardan anlamak mümkün, ben genelde bir web sitesinin dış görünüşü ile ve içeriği ile ilgilenirim. Gördüğüm kadarı ile web sitesinin içeriği kopya ve çalıntı içeriklerden ziyade bu işe gönül veren arkadaşların samimi yazıları ile dolmuş, bu da doğru yolda yüründüğünün bir göstergesidir. Bu sitenin yapım aşamasından bu güne kadar gelmesinde emeği geçen tüm herkese teşekkür eder, bu tarz samimi ve doğal içeriklerle dolu sitelerin artmasını temenni ederim.

 27. ZiyanKaR Temennileriniz için çok teşekkür ederim. Yorumunuzu dikkatle okudum inşaAllah bu çizgiden sapmadan yolumuza devam ederiz.. Size de işlerinizde kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
  Hayır ve dua ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir