Ana Sayfa » İslami Kıssalarİslami MakalelerMenkıbelerPeygamber Efendimiz s.a.v.SohbetTasavvuf » Annemiz Ümmü Habibe.

Annemiz Ümmü Habibe.

Düşman komutanın kızı Ümmü Habibe.

O düşman komutanı Ebu Süfyan’ın kızıydı. Adı Ümmü Habibe idi. Çok zekiydi babasının aksine Peygamberimizi (s.a.v) çok severdi onun getirdiği dinde Üstün özellikler görmüştü.

Bunun için Müslüman olmuştu. Babası ve diğer müşrikler Ümmü Habibeyi çok üzmüşler, dininden dönmesi için ona yapmadıkları eziyet kalmamıştı, fakat Hazreti Habibe tüm eziyetlere göğüs germiş dininden asla dönmemiştir. Sonunda diğer Müslüman kardeşleriyle birlikte Habeşistan’a göç etmiştir. Uzun yıllardan beri oradaydı. Vatanına akrabalarına en önemlisi de sevgili Peygamberine (s.a.v) hasretti. Gecen  zaman içinde Kocası da ölünce büsbütün yalnız kalmıştı hicret ettiği topraklarda.

Ona kol kanat gerecek birisine ihtiyacı vardı.

Son zamanlarda hep aynı rüyayı görüyordu rüyasında ona sık sık müminlerin annesi Ümmü Habibe müminlerin annesi Ümmü Habibe diyorlardı.

 

Bu rüyanın anlamını bir türlü çözemiyor  gözleri hep ufuktaydı. Doğup büyüdüğü yerleri çocukluk anılarını ve güzel Peygamberini (s.a.v) düşünüyordu ondan ayrı kalmak onun içini yakıyordu.

Yüce Allah dini uğruna sıkıntı çeken bir kulunu hiç yalnız bırakırmıydı ? Sevgili Peygamberimize (s.a.v) haber gönderdi. Ümmü Habibe ye sahip çıkmasını ve onunla evlenmesini istedi. Peygamberimiz bu haberi bir elci vasıtasıyla Ümmü Habibe ye ulaştırdı.  Aniden gelen habere inanamıyordu. Uzaklardan çok uzaklardan ta Medine’den bir evlenme teklifi almıştı. Üstelik bu teklif Allah’ın emriyle sevgili Peygamberimizden (s.a.v) geliyordu Sevinç heyecan ve şaşkınlık içindeydi. Oysa kendisi düşman komutanın kızıydı. Babası Ebu Süfyan yüzlerce Müslümanın ölmesine sebep olmuştur. Sevgili Peygamberimizi öldürmek için neler yapmıştır,

Sevgili Peygamberim (s.a.v) hiç kimseye kin tutmaz  kimsenin günahını kimseye yüklemez adildi sevgili Peygamberiydi (s.a.v)  yüreğinde iman Taşıyan herkese kucak açardı. Hazreti Habibe onun büyüklüğünü bir kez daha anlamıştır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Habeş Kralı Necaşi haber yollayıp onun ve diğer Müslümanların Medine’ye gönderilmesini istedi. Kral necaşi hazırlık yaptırdı. Ümmü Habibe’nin ve diğer Müslümanların bir an önce Peygamberimize (s.a.v)  kavuşmasını daha gönülden istiyordu. Onları gemilere bindirdiğinde haber Medine’ye yollandı. Habibe’nin yüreği heyecanla küt küt atıyordu. Dünyalar güzeli Peygamberimize (s.a.v) ve mümin kardeşlerine kavuşacaktı.  Gördüğü rüyanın anlamını artık çözebiliyordu. Peygamberimizin eşleri müminlerin annesi sayılırdı. Ümmü Habibe annelerden biriydi Bu müjdeyle yeniden doğmuş gibiydi..

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir