Ana Sayfa » Genel » Gönüllerimizi Dolu Dolu Açmalıyız RAMAZAN İklimini Soluklamaya…

Gönüllerimizi Dolu Dolu Açmalıyız RAMAZAN İklimini Soluklamaya…

Heyecanla beklediğimiz Mübarek Ramazana 1 gün kaldı ,  15.05.2018 Salı Gecesi ilk Sahurumuza kalkıyoruz Carşamba Oruçlu olarak Ramazan ayına girmiş olacağız Rabbimiz nasip ederse inşaALLAH .

Ramazan’a girerken ve çıkışta neye, nereye ulaşmak istediğimizin farkında olmamız gerekli .

En başta Sevgili Peygamberimiz’in, (s.a.v) Ramazan’ın sonunda Cennetlik insanlar haline gelmemizi istediğini bilmemiz gerekiyor. Şu, bizim için umut yüklü söz O’nun (s.a.v.) muştusu:

Ramazan orucunu inançla ve karşılığını Allahtan bekleyerek oruç tutanın geçmiş günahları affolunur.

Bu sözü şöyle anlayabiliriz “Öyle oruçlar tutun, Ramazan’ı öyle yaşayın, Allah’a öyle teslim olun ki, kirlerinizden arının, cennete layık insanlar haline gelin.”

En güzel bir iklimi yaşayacağız Mübarek Ramazan’la… Ondan yeterince Faydalanabilmemiz için Yüreğimizi yöneltip , Gönlümüzü dolu dolu açmalıyız Ramazan iklimini soluklamaya…

Arınmak ayı Ramazan…

Bir süzülme ayı… İmbikten geçmesi kişiliğin… Tortulardan kurtulma zamanı…

Her oruç “İmsakla başlar. İmsak, disiplin demek. “Şeytan zincire vurulur bu ay diyor Allah Rasûlü sallallahü aleyhi ve sellem… İmsak, sadece yeme içmeden kesilme değil, insanı kötülüğe sürükleyen iç yöneliş anlamına nefs-i emmareyi ve Yaratan’ın “İnsanın düşmanı” diye nitelediği Şeytan’ı zincire vurma iradesi anlamına geliyor.  Bu, insanı gerçek insan kılmak demek. Bu, insanı Rahmeten lil alemin olan Kutlu Önder’in izinde Rahmet insanı” haline getirmek demek.

Ramazan, namazı yeniden ve bir kere daha idrak ayı… Sahurlarla birlikte seherleri hayata katma ayı… İçimizdeki namaz bilincini ihya ayı… Rabbimizin Huzuruna taze bir yürekle, yeni ahidlerle günde beş defa çıkma ayı. Cennet kokularını duyma ayı , Tüm varlığımıza Kalben Ruhen ve Manen bir hayat iksiri taşıma ayı,  bütünleşme ayı kimsesizler, yetimler, evsizler, borçluların alemine taşınma ayı, Efendimiz buyurur ; “Amellerin en hayırlısı müminin kalbine sevinç taşımaktır”  bir yetim başı okşayıp sevindirmek, gönül almak, kalbi kırıkların yanında olabilmek Maddi imkan varsa maddi yoksa manevi olarak destek olabilmek, sevgi vermek sevginizi paylaşmak kalplerin ışıl ışıl parlaması Nurlanması için ne kadar da mühimdir.

 

Ramazanı dakika dakika yaşamak saat saat ve gün gün yaşamak … sonunda da ,senede bir defa, binbir ecir ve mükafatla gelen nefsimize, teslim olmayı, rızayı sabırı hatırlatarak kalplerimizi yeşertip ruhumuzu canlandırıp bize kulluk yolunda adım atmayı tekrar hatırlatan ruhumuzu gönlümüzü arındırıp bir dahaki seneye kadar uğurlayacağımız kutlu misafir … Rabbim layıkıyla idrak edip en güzel ve faydalı şekilde tamamlamayı nasip eylesin .

Tüm İslam Alemine ve bizlere  mübarek olsun .

Yüce Rabbim yapacağımız ibadetleri huzuru dergahında kabul buyursun,   bizleri şeytana ve nefsimize uymaktan korusun , Her birimizin kalplerinde, gönüllerinde olan dünyevi uhrevi ne gibi istek dilek varsa hayırlısıyla bu mübarek ay Ramazan hürmetine, Hz Kur’an hürmetine Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa (s.a.v) hürmetine ,Ehli Beyt, şehit, şüheda, aşıklar, sadıklar, sıddıklar , eren evliyalar hürmetine Lütfu kereminden ihsan eylesin inşaALLAH , sıkıntıda olan kardeşlerimizin sıkıntısını gidersin, borçlulara edalar hastalara şifalar versin,

Ey Rabbim bizleri affeyle sen affedersin affetmeyi seversin affetmek şanındandır .. Affettikten sonrada tekrar günahkar mücrim hallerimize döndürme, rızana erenlerden Cennet Cemalullahına kavuşanlardan eyle .

Allahım yapmış olduğumuz bu duamızıMekkede Minada Müzdelifede Arafatta yapılan duaların arasına ilhak eyle.  Amin Amin Amin  “Velhamdülillahi Rabbil alemin”  El Fatiha meas Salavat.

 

Elnur KUL

 

 

 

Gönüllerimizi Dolu Dolu Açmalıyız RAMAZAN İklimini Soluklamaya…” üzerine 2 yorum

  1. Amin inşaALLAH Rabbim Kabul Etsin inşaALLAH…Amin

    Ramazan Ayı Cümle İslam Alemine Hayrlı Ve Bereketli Olsun inşaALLAH…Hayrlı Ramazanlar inşaALLAH

    Gönlüne Yüreğine Sağlık Yüreği Güzel Elnur…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir