Ana Sayfa » Genel » DİNİ SOHBET

DİNİ SOHBET

DİNİ SOHBET

duabahcesi.net ile ilgili görsel sonucu
DuaBahcesi Dini Sohbet

     Dini sohbet, İslam ahlakı ile gönül kapılarını aralamış, kardeşlik vasfını bizlere kazandırarak vaat etmiş, insancıl özellikleri ibadet niyetiyle bir bütün haline getiren anlatım sermayesinin ifade edilişi demektir.

     Site içi dini sohbet kavramını açıklamak gerekirse dini sohbet, arkadaşlığı kaynaştıran, birlik ve beraberliği dinamizme eden, İslam kültürünü korumak, yaşamak ve yaşatmak adına yapılan emeklerin ve fedakarlığın ürünüdür. İslam dünyasını birlikte harekete geçiren, düşünceler farklı da olsa temel duyguların birliğine önem veren en üstün bağlılık şüphesiz İslam bağlılığıdır. Bu bağlılık dinimizin bir olmasından ileri gelmektedir. Bizi koparan batıl düşünceleri yok etmek, dini sohbet ortamından geçmektedir. Dini bütün bir Mü’min olmak, Müslüman insanların eylemleriyle alakalıdır. Bu eylemlerini oluşturan en önemli araç şüphesiz diyalog ve sohbettir. Sohbet edebilmeyi İslam ahlakı ve İslam alt yapısı içerisinde nüfuzlandırır isek dini sohbet o derece pekişir ve samimiyet bağı da o derece sağlam esaslara dayalı olur. Arkadaşlığa, dostluğa giden ve o ortama zemin hazırlayan en önemli bağ dini sohbet ile mümkündür. Dini sohbet ile samimiyet, içtenlik, empati, tevazu, fedakarlık gibi duygular insanın kalbine Allah sevgisi ile bağlanınca tutkunluk ve Allah için sevgi düşüncesi o derecede artar ve hayali ürün olarak kalmadan gerçekleşmesi kesinleşir. Doğru sohbet, boş ve temelsiz sohbet etmemekten geçer. Doğru sohbete ulaşmanın yolu sevgi ve saygı ile mayalanmış, Allah korkusunu kalp hamuru ile yoğurmuş, mantık ve düşünce emeği ile fedakarlığı bütünleştirmiş olarak ortaya konulan dini sohbet anlatımının aynasıdır. Dini sohbet bu nedenledir ki önem arz etmekte olup sohbetin şekillenmesine katkı sağlayan ilahi sözlerden oluşmaktadır. Doğru kullanımı insan olmamızı hatırlatıp, yaratılış gayemizi daha doğru anlamamıza etken olacaktır. Duaya açılan kapının sohbeti niteliğindedir. Dini sohbeti salih ameller üzerine inşa etmek her Mü’minin bir borcudur. Bu borcu kusursuz şekilde yerine getirmek kâmil insan vasfını bizlere daha iyi şekilde oluşumu kazandırılmış olacaktır. Dini sohbetin diğer bir yönü ise insanları incitmeden yapılan sohbet adabıdır. Bilinen düşünceler farklılık arzetse de saygılı bir sohbet, en güzel anlama ve idrak düşüncesini pekiştiren düşüncedir. Nezaket kuralları çerçevesinde yapılan sohbet, bilmediklerini insanlara kazandıran en güzel diyalog kanalıdır. Dini sohbet bu yüzden sadece dini konuları değil, hayatta olan her şeyi bir bütün olarak ele alır ve insanların yaşama tutkusuyla örtüşür.

     Duabahcesi dini sohbet duyarlılığını en iyi şekilde özetleyen, insan mirasına saygı duyan, Allah sevgisi ve korkusuyla hayata doğru şekilde yön veren ve doğru sohbetlere ışık tutan bir sevgi bahçesi olduğu hatırlatılarak hayırla neticelenen sohbetler ümit ederek hayırlı sohbetler diler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir