Ana Sayfa » Genel » Günümüzde bize empoze edilen Cihad.!!

Günümüzde bize empoze edilen Cihad.!!

“Cihad bize bu zamanki anlatılan Cihad kavramı değil.”
Bu zamanda Cihad denilince savaş anlatılıyor ya aslında öyle bir şey yok. Cihad Cehd kökünden gelir, aslında barış demektir.  “Savaşa giden engelleri yok etmektir aslında.”
Dediğimiz gibi hep kavramların içini boşaltıp kendi yorumlarını doldurduklarından bu duruma geliniyor.
Tabi bunu bilende var bilmeyende.
“Cihad insanla İslam arasındaki engelleri kaldırmaktır” 
Bazı hakikatleri haykırınca sıkıntıların olduğu bir zamanda biz eğer kalkar da küçük işlerin peşine düşersek, asli sevdalarımızı dünyalık bazı şeylere kurban edersek olması gereken şeyleri hayatlarımızda diriltmezde başka başka
işlerin arkasında hayatlarımızı geçirirsek emin olun, bunun hesabını Allah’a veremeyiz.
Sahabe neslinin her biri birer iman kahramanı olan nesildi.
Sahabe nesli her biri Ahlak abidesi olan bir nesildi.
Sahabe nesli dediğimiz o nesil ibadet iştiyakı ile yanan bir nesildi.
“Cihad aşk’a dönüştürmüş bir nesildi.”
Cihadın bir meyvesi olan Şehadet sevdasını en büyük sevda edinmiş bir nesildi. Biz onlardan çok şey öğreniyoruz, iman adına ahlak adına çok şey öğreneceğiz. Cihad aşk’ı iştiyakı noktasında ve inşaAllah dualarımızın başındadır şehadet.  Önce bizi Şahid sonra Şehid kılsın.
O sevda adına onlardan çok şey öğreniyoruz. Batı eskiden Müslümanları ifade etmek için radikalizm ifadesini kullanırdı, şimdi kullanmıyorlar.  Peki şimdi ne diyorlar? Cihad-izim bizim Cihad kavramımızı kirletiyorlar.
Onlar küfür ehli bunu yapacaklar yapmak istedikleri bu, ama gelin görün ki kendini Müslüman olarak tanıtanlar da Cihad kavramına zulüm ediyorlar.

“Adam beş sene, on sene kürsüden konuşur, bir kez olsun söz cihada gelmez.”
Her şey anlatılır, her şey konuşulur, ama Cihad yoktur gündemlerinde, çünkü öyle kavramı konuşmaya ihtiyaç duymazlar. Birilerini ürkütmeyelim, aman kimseyi korkutmayalım, aman bu Cihad kavramını konuşursak başımıza
iş açmayalım diyerek bu kavramı silmiştir zihninden.
Diğer bir kesim daha var ki onlar için Cihad kavramı (kital) Cihad=Savaş
Böyle bir şeyde yok. Savaşın kavramı belli birine hoş görünmek için savaş mavaş yok İslam hoşgörü dinimidir diyeceğiz.
Hayır, yeri ve zamanı geldiğinde savaşı da ortaya koymuştur.  Savaşa müsaade edildiği gibi ahlakını da ortaya koymuştur. İman ettiğimiz kitabımızda Kur-an Kerimde “es sulhun hayrun” demiştir. Barış hayırlıdır. Çünkü İslam barış dinidir.Selamet dinidir.

Savaşı en son seçenek olarak konuşur İslam. Savaş hukuku vardır, kafasına göre birlerinin bir şey söylemesine müsaade etmez.
Birilerine göre Cihad = tebliğ Eğer tebliğ yapıyorsan, cihad ediyorsundur.

Cihad dediğimiz kavramın kökü Cehd dir. Cehd’in anlamı ise gücünün son noktasına kadar, Allah adına Allah namına gayret göstermektir. Bu gayret mal ile olur, ilim ile olur, beden ile olur,  Bu gayret kalem ile olur, yeri ve zamanı geldiğinde kaçınılmaz olursa eğer savaş meydanlarında da olur.
Cihad dediğimiz kavram cami kavramıdır, geniş bi kavramdır. O kavramın içerisinde tebliğde var, davette var, savaş ta var.
Yeri ve zamanı geldiğinde ona ait şeyler ortaya çıktığında bu manada bazı şeyler konuşur. “Haps edilecek bir tanımı yoktur cihadın.”
Burdan yola çıkarak bir üstat derdi ki alimlerimiz bütün tanımlardan yola çıkarak demişler ki,                               “Cihad insan ve İslam arasındaki engelleri kaldırmaktır.”
İnsan ve İslam arasında engeller var, o engelleri kaldırmak için harcanan her caba cihattır.

Nefis le yapılan Cihad da bu kapsama girer. Kulluk yapabilmem için eğer bazı engeller var ise bunun kaldırırsam nefsimle yaptığım mücadelenin de adı Cihad dır.

İlim noktasında yaptığımız şeyler var. ictihad aynı Cihad kökünden gelir. Müctehid onun için söylenir. Eğer akılla bu manada bir Cihad veriliyorsa onunda adı cihaddır. bu gayreti gösteren de Mücahid dir.
Cihad geniş kavramdır dememizin sebebi de budur.
Bütün bunları bilerek konuştuğumuz zaman meseleyi daha farklı ve daha doğru bir bicimde anlamış oluruz.

Bize altı tane şey lazım Cihad-ı için.
1. Selim samimi bir niyet. Söylediğin attığın her adımı sadece ve sadece Allah için yapmaktır.
2. Ehliyet sahibi bir rehber. Cihad adına bize yol gösterecek tecrübe sahibi ilim sahibi irfan sahibi alim.
3. Kapsamlı bir fıkıh. Düşman kimdir, savaş hukukunu öğretecek.
4. Derin bir aşk. Gecemizi gündüzümüzü katrak İslam adına koşturacağımız bir aşk nasip etsin Allah..
5. Cihad için hazırlık. ALLAH kendi dinine hizmette bize lazım olan beşinci şey de budur.
6. Güçlü bir sebat. Sarsılmadan yorulmadan, yelkenleri indirmeden, rehavete kapı açmadan sebat edeceğiz.
Rüzgar nereden eserse essin Cihad hedefimizden şaşmayacağız.
ALLAH bu manada bizlere yardım etsin..

Günümüzde bize empoze edilen Cihad.!!” üzerine bir yorum

  1. Bu yazıyı mutlaka okuyun derim.! Muhteşem bir tespit olmuş. Tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki hem yazıyı eklerken hem okurken hemde yayınlarken bu yazıyı sıkça okudum. Emeğine ilmine nefesine maşaAllah . Biliyorum belki bu yazının yayınlandığından da haberin olmayabilir ya-sin Allah senden razı olsun. Çok severek okuduğum bir yazı makale oldu. Hurdacı misali arada yazıları not alırım ara ara okurum sizlerin yazılarını kiminden nasihat kiminden feyiz kiminden almamız gereken tebessümleri alırız. bu yazıda ruha dokunan bir şey var. Çok severek beğenerek okudum eminim ki okuyan Arkadaşlarda aynı şeyi alacaklardır .. Teşekkürler ya-sin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir