Ana Sayfa » Genel » Kevser’inin Başında Meclisinde Bizede Yer Verirmisin Efendim (s.a.v)…

Kevser’inin Başında Meclisinde Bizede Yer Verirmisin Efendim (s.a.v)…

hareketli salavat resim ile ilgili görsel sonucu

Senin gelişinleydi Efendim zulmun karanlık dehşetli yerini aydınlığa bırakması … diri diri gömülürken kız çocukları babasının üstündeki tozları silkeliyordu… babaa ben ne yaptım babaa diye seslenirken bazıları , bazılarının da ayakkabısı çukurun yanıbaşındaydı…

“Onlardan birine Rahman olan Allah’a isnat ettikleri bir kız evlâd müjdelense içi öfkeyle dolarak yüzü simsiyah kesilirdi. ” (ez-Zuhruf, 43/17), ” Diri diri toprağa gömülen kız çocuğunun hangi suçla öldürüldüğü sorulduğu zaman… ” (Tekvir, 81/8-9)

Cahiliyye devrinde insanlar kendi heva ve hevesleri doğrultusunda koydukları kuralları uyguluyordu …

“Onlar hâlâ Cahiliyye devri hükmünü mü istiyorlar? Gerçeği bilen bir millet için Allah’dan daha iyi hüküm veren kim var?” (el-Mâide, 5/50)

“Gelişindi efendim kutlu olan Sana hazırlanamadık belki Tubbalı gibi, canımız yanmadı Varaka gibi, eman veremedik Ebu Talip gibi. İsa gibi müjdeleyemedik seni diyarlarımızda,  bekleneni yapamadık, gündemimize alamadık, güncelleyemedik söylediklerini, şekilden ibaret sandık sana benzemeyi, çağımıza getiremedik seni. Gönlümüzdeki  kin ve hırs putlarımızı yıkamadık, saflığımızı muhafaza edemedik, gölümüzü dalgalandırdık suyunu bulandırdık, sütun duruşlu kibirlerimizi yerle bir edemedik, doymak bilmeyen nefsimizin gıybet ateşini söndüremedik.”

Ya Rasulallah, (s.a.v) bütün bunlara rağmen biz seni çok sevdik Efendim . Adın anıldığında edeple salatü selam ettik ellerimizi kalbimize götürerek , kalbimizde hissettik derin sevgini , gül kokunu aldık ve güldü seni en güzel anlatan kırmızı gülü sana adadık teninin kokusu bilerek … Biz Seni görmeden sevdik Efendim , görseler daha çok severlerdi dediğin topluluktan olmaya gayret gösterdik … İsmin anıldığı yerleri sevdik ve seni anlatmayı seni anmayı sevdik … Muhammed,  Muhammed dendiğinde sana yazılan naatlarda ve ilahilerde gözlerimizden yaşlar süzülür ve aşkınla ölü bedenlerimiz yeniden dirilir …

Rabbimiz seni Alemlere rahmet olarak gönderdi bir uyarıcı bir müjdeleyici olarak gönderdi ve bizlerde senin ümmetin olarak şereflendirildik…

Ve  ümmetin olarak şefaatine talip olduk. Mahşerde Kevserinin başında, meclisinde bize de yer verir misin efendim…. ?

 

“Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik.”[Enbiya 107]

“De ki, ey insanlar, ben, Allah’ın hepiniz için gönderdiği Resulüyüm.” [Araf 158]

“Allah ve melekleri, Nebiye salevat getiriyor, iman edenler, siz de salevat getirin.”[Ahzab 56]

“Senin için bitmeyen, sonsuz mükafat vardır. Elbette sen en büyük ahlak üzeresin.” [Kalem 2-4]

“Biz seni bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bunu bilmez.” [Sebe 28]

Benzemek için tanımak gerekiyor … Tanıyıp anlamak …

Hüccet-ul İslam olarak bilinen İmam Gazali; Tirmizi, Taberani, Buhari, Müslim, İmam Ahmed, Ebu Davud, İbni Mace gibi büyük İslam alimlerinden derleyerek, Peygamber Efendimiz (sav)’ in güzel huylarından bazılarını şöyle özetlemiştir:

“Resulullah insanların en yumuşak huylusu, en yiğidi, en adili ve en namuslusu idi. O, insanların en cömerti idi. Allah’ın kendisine verdiklerinden hurma, arpa ne olursa olsun yalnız senelik yiyeceğini ayırırdı, geri kalanını Allah yolunda harcardı. Kendisinde bulunan bir şey istendiğinde verirdi.

O haya olarak da insanların en mükemmeliydi. Rabbi için kızar, şahsı için öfkelenmezdi.

Kendisi veya sahabeleri zarar görse bile hakkı uygulardı.

Allah Rasulü insanların en alçak gönüllüsü, lafı uzatmadan en beliğ konuşanı, en güler yüzlüsüydü. Dünya işlerinden hiçbir şey kendisini endişeye düşürmezdi.

Medine’nin öbür ucundaki hastaları ziyarete gider, güzel kokudan hoşlanır, pis kokulardan tiksinirdi. Fakirlerle oturur, yoksullarla yerdi. Kimseye kaba davranmazdı, kendisine özür beyan edenin özrünü kabul ederdi. Latife yapar idi ama hakkı söylerdi.

Mübah oyunları gördüğünde men etmezdi, hanımlarıyla yarış yapardı. Zavallıları yoksulluklarından dolayı horlamaz, zengine de varlığından dolayı saygı göstermezdi, onu da bunu da Allah’a eşit olarak çağırırdı. Allah Teala üstün huyu ve mükemmel siyaseti onda birleştirmişti…

Allah Teala ahlakın bütün güzelliklerini, iyi yolları, öncekilerin ve sonrakilerin başlarından geçmiş ve geçecek hadiselerin haberlerini, ahirette kurtuluşa ve saadete erdirecek hususları, dünyada gıpta edilip peşinden gidilecek ve gidilmeyecek herşeyi ona öğretmişti.

Yüce Rabbimiz , Kur’an-ı Kerim ışığında , Efendimizin (s.a.v)  Sünneti Seniyye sinde hareket etmeyi ,Ahlaki ile ahlaklanmayı ve kendisinin izinden gitmeye bizleri muvafak eylesin inşaAllah .

Amin 

Elnur Kul

hareketli muhammed gifleri ile ilgili görsel sonucu

Kevser’inin Başında Meclisinde Bizede Yer Verirmisin Efendim (s.a.v)…” üzerine 2 yorum

  1. Amin Ecmain inşallah…

    Ne Güzel Dile Getirmişsin…

    Rabbim Bizleri Habibine ümmet kendisine kul olanlardan eylesin bizleri inşallah Amin

    Yüreğine Gönlüne Sağlık Yüreği Güzel insan…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir