Ana Sayfa » Genel » Nasihat Anahtarı..

Nasihat Anahtarı..

Herkesin mücadelesi farklı olur.

Bu gün bir arkadaşımla sohbet ederken kişisel buhranlardan söz etti ve bir çok konudan tabi. Kulun dara düştüğünde Rabbi tarafından unutulabildiğini hissetmesi üzerine.

Eminim ki hiç biriniz Allah c.c. tarafından unutuldum hissine  kapılmamışsınızdır.

Benim zannım bu konuda.

Ama şu var ki.! En azından bir çoğumuz bu korkuyu taşır. Gaflete düşüp Allah’ı unutmaktan yada günah işlerken ve o günahın bilincini taşırken umursamaz hale düşmekten. Dedikodu yada o anda haksızlığa uğrayan bir kişiyi görüp susmak vs vs.

En büyük korkularımdan biri de o benim.

Özellikle çok mutlu olduğumda anlık bile olsa o hisse düşebiliyorum.

Uzun aman görmediğiniz, yada yolunu uzun zaman gözlediğiniz biri yada çok beklediğiniz sizi sevinçten ağlatacak her hangi bir durumda o gaflet anı hemen sarabiliyor.

Çok uzun bir sohbetti, ama dilediğim  yada aradığım tabiri cazisse nokta atışı cümleyi yani nasihati yada sorunun anahtarını bulamamıştım. Sohbet tam bitecekken yada artık  hani içimde bana sunulan onca anahtar içinde istediğimi bulamamanın  sıkıntısı sarmıştı ki ikram  edilen nasihatler ardı ardına geldi.

Aynen aktarıyorum..  “Allah dostlarından biri şöyle dua edermiş. Allah’ım bana sevmeyeceğin bir huy ver ki Onunla senin için mücadele edeyim.” 

İşte biz istemesek de hoşlanmadığımız bu huyumuz ile mücadele ediyoruz. Bazen az bazen çok ama mücadele son nefese kadar devam diyor.

İşte bu nefis ile savaşı en büyük cihadı diye tabir ediyor Peygamber efendimiz  s.a.v…

Nasihat Anahtarı..” üzerine 5 yorum

 1. payina dusem cumle bir omru saracak kadar uzun,rabbim mucadele ettigimiz heva ve heveslerimizin maglubu olmaktan korusun bizi,cok anlamli manidar bir yazi olmus bu yuzyilin insaninin okadar cok Allahin hosuna gitmeyecek huylari varki sevinsemi yerinsemi bilmiyorum.saygilar

 2. İnsan en iyi kendini tanıyandır, çok güzel demişsin “Payina düşen cümle bir ömrü saracak kadar uzun” Dualarına can-ı gönülden katılıyorum binlerce kez amin. Seninde yüreğine sağlık. )) Saygılar Seyyah

 3. Ne diyor du !
  Ne ))
  Vurdum gitti kilidine anahtarı
  Anahtar dediğim ben açarmı sana seni
  Bak yine sendeyim aç aç gireyim içeri
  Anahtar sende dersin
  Ne ben anahtar ne sen kilit
  Ne kapı bırakırım sana ne duvar
  Yeter ki sende aç
  Ben hasretine dilenirim sen hala bana kapıyı aç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir