Ana Sayfa » Genel » Ardımızdan gelen Dua

Ardımızdan gelen Dua

Hava  sıcak ve  çok yorucuydu.  Arkadaşla hemen bir yere oturup az dinlenip arada aldığımız alacağımız şeylerden söz edip gülüşüyorduk.

Hemen yanımızda  yüksekçe olan  kaldırıma oturmuş yaşlı bir teyze vardı. Kısık masmavi gözleri ile etrafı süzüp  seyrediyordu. Elinde bir salatalık vardı onu kaldırımın kenarına vurarak kırdı.

Beli ki  iki eli ile kıramayacak kadar güçsüzdü.  O gelen mis kokulu salatalığın kokusu adeta buram buram ortalığı sarmıştı.

İçimden herhalde karşı sokakta pazar var teyze orya uğramış  oradan almıştır diye düşünürken. Teyze kaldırım kenarına vurup ikiye ayırdığı salatalıktan bize de ikram etti. Çok farklı bir kadındı dilenci mi diye aklımdan geçti ama dilenci de değildi.  yoksul gibiydi,  ama üstü başı çok temizdi.  Ona yöneldim biraz sohbet etmek istedim  yediğimiz çiğ köfteden ikram etmek istedim. Yermi acaba diye düşünürken ikram edeyim yer  herhalde yemese de ikram etmiş olurum en azından diye düşündüm.

İkram ettiğimiz çiğ köfteyi yedi ama garip sanki aç gibiydi. Aç ve açlığını gizleyen biri. Daha çok dikkatimi çekmişti  arada onu gözlemliyordum yanında bir poşette yoktu oysa demin bir salatalık yedi.

İçimde bin bir soru? Acaba açmıydı yerde bulduğu salatalığı mı yiyordu.  Teyze ile az muhabbet ettikten sonra kalktık.

Teyzeciğim bir şeye ihtiyacın var mı? dedik yok evladım gidin Allah’a emanet olun ve çok güzel dualarla uğurladı ki. Benim aklım hala ondaydı Teyze pazara gitmediysen  ben yerine gidebilirim dedim.

Yavrum maddi durumun nasıl dedi.

-İyi binlerce şükür dedim..

Maddi durumumu sorunca içim burkuldu ya para istese üstümde de çok para yoktu ki. O bir kaç saniye içinde neler geçti aklımdan, acaba dilenci miydi düşündüm.  İyimser niyetimi bozmadan en kötü ihtimal en yakın ATM den para çeker veririm  diye düşünürken teyzenin sesi ile düşüncelerimden sıyrıldım .

Yavrum paran varsa durumun el veriyorsa bana 2 kg salatalık alır mısın.  Gözlerim doldu bana ısrarla durumun müsait mi sana yük olmayacaksa diretip söylenmeye çekindiği şey sadece 2 kg salatalık içinmiş.  Hemen karşı caddeye gittim istediği salatalığı aldım..

Hiç duymadığım anlam veremediğim  farklı bir ses tonu ile dua etti.  O gün kalben hissettiğim manevi hazzı hiç bir şeyde hissetmemiştim. Ve onu hiç unutamadım..

Ardımdan gelen dua, öyle derin bir nida ve anlam yüklüydü ki tarifi yok  anlatılması imkansız..

Etrafımızda yığınla yaşlı insan var. Bir sohbete, bir tebessüme muhtaç. Sevgiyi  ve saygı fazlasıyla hak ediyorlar.

Sevmek belli bükülmüş yaşlıları Allah rızası için sevmek.

Hiç bir şey beklemeyen ve yüzümüze umutla bakan sadece bir tebessüme muhtaçları unutmayalım…

Ardımızdan gelen Dua” üzerine bir yorum

  1. Salatalık bahane muhabbeti sevgiyi yaşamak asıl mesele.Geçenlerde benzer bir olayla karşılaştım ayıptır söylemesi köfte yiyordum:)bir hacı amca geldi yanıma derbeder halde göz göze geldik anladım ki sohbete gelmiş :)buyrun dedim köfte ver bana dedi gülüştük maksat köfte olmadığını hal diliyle anlattı tabi:)gözü tok gönlü açtı “gönlünü açtı” Resulullah’ı anlattı anlattı o köfteyi yemedi ben sohbetle doydum elhamdülillah:)
    Yani uzun sözün kısası kapıyı hangi anahtarın açacağı bilinmeZ köfte de olabilir salatalık da asıl konu gönül vermek gönül almakta:))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir