Ana Sayfa » Genel » Beraat Gecesi kılınan namaz..

Beraat Gecesi kılınan namaz..

Beraat Gecesi kılınan namaz Salatü’l Hayr Faziletleri..

Ali İbni Ebi Talib (r.a.)’dan rivayet edilen ” Salatü’l Hayr” Namazı.

” Ey Ali! Her kim şa’banın yarı (onbeşinci) gecesinde yüz rekat kılar. her rekatta bir Fatiha ve on İhlas okursa.ey Ali! Hangi bir kul bu namazları kılarsa Allah-u Teala onun için o gece istediği her haceti yerine getirir.”

Soruldu ki ‘ Ya Rasulullah! Eğer Allah-u Teala onu şaki (imansız ölecek bir bedbaht olarak) yazdıysa said (imanlı ölecek bahtiyar) kuluna çevirirmi?’

Buyurdu ki: ” Ey Ali! Beni hakla gönderen Allah-u Teala’ ya yemin ederim ki: Levh-i Mahfuzda: ‘ Felan oğlu felan şaki olarak yaratıldı ama Allah-u Teala bu hükmü sildi ve onu saide döndürdü’ diye yazılmıştır.

( Demek ki ezeli ilimde onun tevbe edeceği bilindiğinden muallak <askıdaki> kazada yazılan şekavet silinip mübrem <Değişmeyecek kesin> karardaki saadet hükmü yerini bulur.)

Allah-u Teala bu (namazı kılan) kuluna yetmiş bin melek gönderir ki bir dahaki sene başına kadar onun sevaplarını yazarlar günahlarını silerler ve derecelerini yükseltirler.

Allah-u Teala Adn cennetlerine yediyüzyetmiş bin melek gönderir de onun için şehirler ve köşkler bina ederler hiçbir gözün görmediği hiçbir kulağın duymadığı ağaçlar dikerler.

Bu cennetlerin bir benzeri kullardan hiç birinin kalbinden bile geçemez ki her bir cennette tarifte bulunduğum şehirler köşkler ve ağaçlar doludur.

Eğer bu kişi bir dahaki seneye kadar ölürse şehit olarak ölür. Allah-u Teala ona o gece okuduğu İhlas Suresinin her bir harfine mukabil yetmişbin huri verir ki her bir hurinin erkek birde dişi hizmetcisi bulunur.

Ayrıca ona yetmişbin ğılman yetmişbin vildan (genç köleler hizmetçiler) yetmibin kethuda (ciddi iş takipcisi) ve yetmişbin kapıcı verir

O gece İhlas okuyan herkese yetmiş şehit sevabı yazılır. Daha önce kıldığı ve daha sonra kılacağı tüm namazlar kabul edilir.

Anne babası cehennemde bile olsalar onlara dua ederse onlar da (sağlıklarında) Allah-u Teala’ ya hiçbir şeyi şirk koşmamışlarsa Allah-u Teala onları cehennemden çıkarır da böylece onlar cennete girerler.

Beni hak peygamber olarak gönderene kasem olsun ki: Allah-u Teala gece ve gündüzün yirmidört saatinin her bir saatinde ona yetmişbin melek gönderir ki ona selam verirler onunla musafaha ederler ve Sur’a üfürülünceye kadar ona dua ederler.

Kıyamet günü en kıymetli ebrar meleklerle haşrolur.

Allah-u Teala yazıcı meleklere:

Üzerinden sene geçinceye kadar bu kuluma hiçbir günah yazmayın ve onun için sevaplar yazın ‘ diye emir buyurur.

Her kim namazı ve ahiret yurdunu niyet ederek bu namazı kılarsa Allah-u Teala ona o gece kendi katından büyük bir nasip verir.

Allah-u Teala ona rüyasında: otuzu kendisini cennetle müjdeleyen otuzu ona cehennem azabından eman veren otuzu onu hata yapmasın diye koruyan onu da (ondan dünyanın belalarını uzaklaştıran ve) kendisine düşmanlık edenlere tuzak kuran (ve ondan şeytanın hilelerini uzaklaştıran) yüz melek göndermedikçe dünyadan çıkmaz.”

Kaynaklar: ( Cuzekani Suyuti el-Leali2/58 Gazali ihya-ü ulumi’d-din1/203)

Şa`ban`ın 15`nci gecesi, Berat gecesidir. Bu gece ibâdet etmek de pek sevablıdır. Berat gecesinde kılınacak namaza Salâtü`l-hayr denilmiştir. Bir rivâyete göre, bu namaz 100 rek`attır ve her rek`atında Fâtiha`dan sonra 10 kere İhlâs okunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir