Ana Sayfa » Genel » CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN …

CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN …

 

Cuma, müminlerin bayramıdır.  Bugün yapılan ibadetlere en az, iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da, iki kat yazılır.  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki; 

“Cuma günü geldiği için sevinen bir mümine, kıyamete kadar her gün, o kadar sevap verilir ki, adedini Allahü teâlâ bilir.” (Ey Oğul İlmihali)

“Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur.” (Ramuz)

“Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler.” (Deylemi)

“Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir.” (Taberani)

“Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma  gecesi ve günleri.” (Deylemi)

“Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur.” (İbni Sünni)

“Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehid olur,  kabir azabından kurtulur. (Ebu Nuaym)

“Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur.” (Tirmizi)

“Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir.” (İsfehani)

“Cuma, fakirlerin haccıdır ve müminlerin bayramıdır ve gök ehlinin bayramıdır ve Cennette de bayram günüdür. Günlerin en iyisi, en şereflisi Cumadır.” (Ey Oğul İlmihali)

 

Rabbimiz Rahmet nazarından, Cennet kokusundan zatının rızasından, hizmet kapısından bizleri mahrum eylemesin ,  Bu mübarek günün hürmetine ahirete intikal eden yakınlarımızı ve cümlemizide affeylesin, mekanlarını cennet eylesin, kalbimizi gönlümüzü aşkıyla feyziyle doldursun nuru ile süslesin inşaALLAH  Amin 

 

DUABAHÇESİ.NET  YÖNETİMİ ADINA  –  Elnur KUL

 

hareketli resimler ile ilgili görsel sonucu

 

CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN …” üzerine 3 yorum

  1. Cuma ile mübarek olasınız inşallah…Cümleten Hayrlı Cuma’lar…Gönlüne Yüreğine Sağlık inşallah Elnur…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir