Ana Sayfa » Genel » YÜREK YANMADAN MANA ALEMİ AÇIĞA ÇIKMAZ…

YÜREK YANMADAN MANA ALEMİ AÇIĞA ÇIKMAZ…

Taşıyamayana her yük ağır gelir…  aslında insan neyi ne kadar taşıyacağını kendisi bilemez bilen de verende Rabbimizdir . Bu sebepledir ki Rabbimiz  hiçkimseye taşıyabileceğinden fazlasını  yüklemez .

An olur hüzünlü olursun An olur dertli kederli,  içinde bulunduğun durumun ağırlığı sarsarken seni bilmezsin ki Hüzün ölü kalplere Bir Hayy esmasıdır… insan neden hüzünden korkar ki Hüzün Rabbimizin kuluna bir “GEL” nidasıdır. 

Biliyoruz ki yaşadığımız sürece imtihan içindeyiz .. şöyle düşünelim Rabbimize yaklaştıracak dert ne güzel derttir dert ile geçirdiğin süre sonunda bitecek, sonludur …bazıları hariç (çeşitli hastalıklar vb) çoğu imtihanlar  Rabbimizin izni ve yardımıyla son bulacaktır Bunun neticesinde göstermiş olduğumuz sabırla yüreğimizde manada genişleme olacaktır çektiğin ızdıraplar sonucunda orada “Ben” de kötü bir haslette kalmaz kimden geldiğini bilirsin ve sevdiğine  yakınlığın artar öyle ki ilahi aşka da ulaşabilirsen zaten sevgili dışında herşey yanar …   sıkıntılara gösterilen sabır ki bu Allah(c.c) tarafından insana mevcut sıkıntıya kafi gelecek şekilde bir dayanma ve güç potansiyeli şeklinde verilmiştir. Elbette ki sevmenin de sevilmenin de bir bedeli vardır … kuru bir idda ile sadece kendini kandırırsın.. Bir sıkıntı halinde isyana düşer Hak yoldan saparsan kaybetmiş olursun.                                                 “Gönül bahçesine muhabbet tohumu eker gözyaşlarınla sular sabrınla büyütürsen meyvesi “MARİFET” olan “HAKİKAT” ağacına bahçıvan olursun Nefret tohumu eker, kibrinle sular, hırsınla büyütürsen, meyvesi “IZDIRAP” olan “DELALET” ağacına bekçi olursun Benlik meşalesiyle Allah aranmaz Ben perdesi kalkınca Canan aşıkar olur ..”Derviş Celal El Rufai.

Gönülden çıkan kelimelerde hikmet çoktur birincisi o söz kimden geliyorsa onun, kalbindekini yansitır , nefsine ağır gelen ne ise onu yap…  Kaldırdığın ağırlık miktarınca sana Huzur, surur ve sükûnet gelecek ve  mana aleminin aşıkar olanı ile deryalarda yüzeceksin  .. Kaderi kaderi yazana bırak gönlünü meşgul etmesin vakti gelince nasibin bir bir önüne gelecektir almasını da bileceksin … merak ve endişe içindesin Demek ki hakikati göremiyorsun Karamsarlığın kaynağı ışıktan uzak durmaktır.  Kör olmaktan korkma zira bu ışık gönül gözünü açan ışık ise zaten değişimi farkedeceksin …

“Köre renk sağıra ise ahenk anlatılamaz Güzel olanı güzele söyleki mana incinmesin” …Derviş Celal Er Rufai

Anlayanlar olunca anlatılanlar söz kıymetine kavuşur .. Anlamayan ise sadece yorgunluk bırakır ve kalbini de susturur… kalbin içindekini sızdırması için mana aleminde aşk deryasında yüzmeyi bilen , yüzmekten anlayan mana insanları  ile olur ancak … mana dediğimiz kalbimizin derinliklerine bırakılmış  bir sırdır…

Bu sır Bir kalp titreyişi veren gönüllerle açığa çıkacaktır …

“İki Alem vardır;

İlki Varlık Alemi … İkincisi Mana Alemi ,

Varlık Alemi Gündüz gibidir,

Olan Biteni açıkça görürsün,

Kendini kolayca ele verir,

MANA alemi ise gece gibidir,

Onu bulmak için Mutlaka GÖNÜL IŞIĞINI YAKMAN GEREKİR …! “Hz Mevlana

Gönül ışığı yanmadan mana alemi açığa çıkmaz … Kaynak nedir  diye sorulursa sadece MUHABBET deriz …

Elnur KUL

YÜREK YANMADAN MANA ALEMİ AÇIĞA ÇIKMAZ…” üzerine 7 yorum

  1. “Gönül bahçesine muhabbet tohumu eker gözyaşlarınla sular sabrınla büyütürsen meyvesi “MARİFET” olan “HAKİKAT” ağacına bahçıvan olursun Nefret tohumu eker, kibrinle sular, hırsınla büyütürsen, meyvesi “IZDIRAP” olan “DELALET” ağacına bekçi olursun Benlik meşalesiyle Allah aranmaz Ben perdesi kalkınca Canan aşıkar olur ..”

    Yüreğine Gönlüne Sağlık Yüreği Güzel İnsan…Her Zaman ki Gibi Yüreğinden İnciler Döktürmüşsün Adeta…Rahman c.c razı olsun inşaALLAH Amin…

    1. Bu söz Mürşidimiz Derviş celal Er Rühavi’ye ait… Hanım efendi sözü maalesef sahiplenmiş.

  2. bu yazının tamamına yakını üstadımız Derviş Celal Er Rühavi’nin sohbet ve sözleridir. Facebook ve Instagramda Derviş sayfasına veya google de üstadımızın sözlerinde bulabilirsiniz. Sözün özü yapılan etik değil. Dini değerlerimiz olan şahsiyetlerin sözlerinin altına kendi adımızı yazarak emek hırsızlığı veya sözün sahibini yazmayarak sözleri anonimleştirmeyelim.

  3. Merhaba , Dikkat edilirse alıntı bölümler ve alıntı sozler “…..” tirnak içine alınıyor ayrıca konuda oldugu gibi alıntı oldugu belirtiliyor yukaridaki yazimda iki söz kullanmisim seyhinize ait ve ismi kisaltarak D. Koymustum Derviş olarak düzenledim mutlu olmuşunuzdur umarim bir yerde haklısınız ismin tamamını yazabilirdik , bir sözden etkilenip onu açip kendi dusunce ve dilinizle kendi yorumunuzla bir konu yazarsiniz bir sohbet bu sekilde belki herkesin gönlune hitap edecek kadar kuvvetlenir tamamı demekle hata etmişsiniz bu bizim ilk yazimiz degil elbette buyüklerimizin söźlerinden faydalanıyoruz bazen ki tüm hatipler, sohbet gorevlisi bir ayetten, bir hadisden, bir evliya sozü Allah c.c dostu sözünden yola cikarak sohbet yaparlar kalpten dökülenler ise Allah’ın c.c o an açtigi manevi alem kapisindan hissemize düsenlerdir tekrar belirtiyorum “….” tirnak içinde bir bölüm varsa o söz kişiye ait degildir buda belirtilmiş olur , dervisin biri diyeŕek bazen baslanir söze,bazende isim verilir ,yüreğin açılmasını bir söz yada bir yaşanmişlik tetikler maneviyatin açilması da bu olsa gerek, sürekli takip edemedigimden yeni gördüm yorumu, cevap verme gereği duydum, bir yazimda daha asilsiz yorum yazdiginizi gordüm, siz kul hakkina girdiniz yazilarim kendime aittir ne demek nokta virgul degistirip eklemis , alinti sozu zaten tirnakla belirtiyoruz ve bazen buyuklerimize ait sozlerden etkilenip onu açıyoruz sohbet te de bu böyledir hatta alın yazilarimin hepsini gotürün okutun şeyhinize o size gereken cevabi verecektir, sonra sohbet ederken aklimiza gelen her sözun o an soyliyeneni hatirlayamayabiliyoruz bu onlardan birsey kaybettirmez Allah c.c bilsin yeter dimi, bir Allah dostu diyoruz yada buyuklerden diye bahsederiz , guzel gorülen bir soz alinip onun icinden maneviyat bahcesine çekerse Cenab-i Hak o bir nimettir unutmayin ki çorak gonüllerde çicek açmaz ayrica aynı bahçenin bülbüllerinden de farkli nameler çikmaz , yazılarımdaki yorumlamalar tamamiyle kendime aittir uzun süre takip edemedigim icin yorumlarinizi gormedim ancak şimdi cevap veriyorum dedigim gibi rica ediyorum bu soylediklerinizi, yazılarımın hepsini alip seyhinize okutun gercek Allah c.c dostu size gerekli cevabi verecektir ayrica Ben şeyhinizin hiçbir sohbetini görmedim ve dinlemedim tanimiyorumda sadece resimli kisa sözlerini bazen ekliyorsunuz son birkaç yazımızda onlardan nasip olunca faydalandik ,sizin şeyhinizi tanimiyorum ama Dede Osman Avni babamiz silsile büyügümüzdür, Bizim maksadimiz sadece Allah c.c rızasıdır açılan manevi alemden herkes nasibi kadar alir , ha bundan sonrada o sözlerden faydalanmak istemiyorum gerekde yok.

  4. İlmi bir konuda paylasim yapip kaynagi belirtmemeniz sizin sehven hataya dusmus olabileceginizi gosterir lakin cevap niteligindeki yazinizin son cumlesi bu yolun edebine yakismamis saygilar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir