GÖNÜL IŞIĞI YANMADAN MANA ALEMİ AÇIĞA ÇIKMAZ…

Taşıyamayana her yük ağır gelir…  aslında insan neyi ne kadar taşıyacağını kendisi bilemez bilen de verende Rabbimizdir . Bu sebepledir ki Rabbimiz  hiçkimseye taşıyabileceğinden fazlasını  yüklemez .

An olur hüzünlü olursun An olur dertli kederli,  içinde bulunduğun durumun ağırlığı sarsarken seni bilmezsin ki Hüzün ölü kalplere Bir Hayy esmasıdır… insan neden hüzünden korkar ki Hüzün Rabbimizin kuluna bir “GEL” nidasıdır. 

Biliyoruz ki yaşadığımız sürece imtihan içindeyiz .. şöyle düşünelim Rabbimize yaklaştıracak dert ne güzel derttir dert ile geçirdiğin süre sonunda bitecek, sonludur …bazıları hariç (çeşitli hastalıklar vb) çoğu imtihanlar  Rabbimizin izni ve yardımıyla son bulacaktır Bunun neticesinde göstermiş olduğumuz sabırla yüreğimizde manada genişleme olacaktır çektiğin ızdıraplar sonucunda orada “Ben” de kötü bir haslette kalmaz kimden geldiğini bilirsin ve sevdiğine  yakınlığın artar öyle ki ilahi aşka da ulaşabilirsen zaten sevgili dışında herşey yanar …   sıkıntılara gösterilen sabır ki bu Allah(c.c) tarafından insana mevcut sıkıntıya kafi gelecek şekilde bir dayanma ve güç potansiyeli şeklinde verilmiştir. Elbette ki sevmenin de sevilmenin de bir bedeli vardır … kuru bir idda ile sadece kendini kandırırsın.. Bir sıkıntı halinde isyana düşer Hak yoldan saparsan kaybetmiş olursun..

“Gönül bahçesine muhabbet tohumu eker gözyaşlarınla sular sabrınla büyütürsen meyvesi “MARİFET” olan “HAKİKAT” ağacına bahçıvan olursun Nefret tohumu eker, kibrinle sular, hırsınla büyütürsen, meyvesi “IZDIRAP” olan “DELALET” ağacına bekçi olursun Benlik meşalesiyle Allah aranmaz Ben perdesi kalkınca Canan aşıkar olur ..”D.

Sözde hikmet çoktur birincisi kimden geliyorsa onun, kalbinin giysisinin rengini taşır nefsine ağır gelen ne ise onu yap…  Kaldırdığın ağırlık miktarınca sana Huzur, surur ve sükûnet gelecek ve  mana aleminin aşıkar olanı ile deryalarda yüzeceksin  .. Kaderi kaderi yazana bırak gönlünü meşgul etmesin vakti gelince nasibin bir bir önüne gelecektir almasını da bileceksin … merak ve endişe içindesin Demek ki hakikati göremiyorsun Karamsarlığın kaynağı ışıktan uzak durmaktır.  Kör olmaktan korkma zira bu ışık gönül gözünü açan ışık ise zaten değişimi farkedeceksin …

“Köre renk sağıra ise ahenk anlatılamaz Güzel olanı güzele söyleki mana incinmesin” …D.

Anlayanlar olunca anlatılanlar söz kıymetine kavuşur .. Anlamayan ise sadece yorgunluk bırakır ve kalbini de susturur… kalbin içindekini sızdırması için mana aleminde aşk deryasında yüzmeyi bilen , yüzmekten anlayan mana insanları  ile olur ancak … mana dediğimiz kalbimizin derinliklerine bırakılmış  bir sırdır…

Bu sır Bir kalp titreyişi veren gönüllerle açığa çıkacaktır …

“İki Alem vardır;

İlki Varlık Alemi … İkincisi Mana Alemi ,

Varlık Alemi Gündüz gibidir,

Olan Biteni açıkça görürsün,

Kendini kolayca ele verir,

MANA alemi ise gece gibidir,

Onu bulmak için Mutlaka GÖNÜL IŞIĞINI YAKMAN GEREKİR …! “Hz Mevlana

 

Gönül ışığı yanmadan mana alemi açığa çıkmaz … Kaynak nedir  diye sorulursa sadece MUHABBET deriz …

 

Elnur KUL

GÖNÜL IŞIĞI YANMADAN MANA ALEMİ AÇIĞA ÇIKMAZ…” üzerine 4 yorum

  1. “Gönül bahçesine muhabbet tohumu eker gözyaşlarınla sular sabrınla büyütürsen meyvesi “MARİFET” olan “HAKİKAT” ağacına bahçıvan olursun Nefret tohumu eker, kibrinle sular, hırsınla büyütürsen, meyvesi “IZDIRAP” olan “DELALET” ağacına bekçi olursun Benlik meşalesiyle Allah aranmaz Ben perdesi kalkınca Canan aşıkar olur ..”

    Yüreğine Gönlüne Sağlık Yüreği Güzel İnsan…Her Zaman ki Gibi Yüreğinden İnciler Döktürmüşsün Adeta…Rahman c.c razı olsun inşaALLAH Amin…

    1. Bu söz Mürşidimiz Derviş celal Er Rühavi’ye ait… Hanım efendi sözü maalesef sahiplenmiş.

  2. bu yazının tamamına yakını üstadımız Derviş Celal Er Rühavi’nin sohbet ve sözleridir. Facebook ve Instagramda Derviş sayfasına veya google de üstadımızın sözlerinde bulabilirsiniz. Sözün özü yapılan etik değil. Dini değerlerimiz olan şahsiyetlerin sözlerinin altına kendi adımızı yazarak emek hırsızlığı veya sözün sahibini yazmayarak sözleri anonimleştirmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir