Ana Sayfa » Genel » İHLAS VE RİYA .

İHLAS VE RİYA .

 

Riya ; Gizli şirkten bir haslettir…İnsanın imanını ve tüm amellerini bertaraf eder…

İhlas ise bu şirkin karşıtıdır..Her neyi yapıyorsa Allahın rızasını gözeterek yapmaktır.  Allah Azimuşan Bakara :264’ te buyuruyorki…“ Ey iman edenler! Malını sırf halka gösteriş için harcayan ve Allah’a ve ahiret gününe inanmayanlar gibi, sadakalarınızı başa kakıp, kalp kırarak boşa gidermeyiniz. O riyakârların hali, düz bir taş üzerindeki ince bir toprak tabakasına iri taneli yağmur yağıp da o taşı çırılçıplak bırakmasına benzer. O riyakârlar işlediklerinden hiçbir şey kazanamazlar; Allahu Teala kâfirlere hidayet etmez.”

Yine Başka Bir Ayeti kerimede Allah Azimuşan (c.c) şöyle ferman buyuruyor , “Şüphesiz münafıklar Allah’a oyun etmeye kalkışıyorlar; hâlbuki Allah onların oyunlarını başlarına çevirmektedir. Onlar namaza kalktıkları zaman üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar, Allah’ı da pek az hatıra getirirler.” Nisa suresi: 142

Bir Hadisi Şerifte Ebu Hureyre r.a şöyle Rivayet eder; Kale Resulullah s.a.v….. “Kıyamet günü olunca Allah, mahlûkatı arasında hükmeder. Her sınıf insan toplulukları gelir. Hesap vermek üzere Allah’ın huzuruna ilk çağrılanlar, Kur’an okuyucular, savaşta ölenler ve mal-mülk sahipleridir. Allah, Kur’an okuyucuya sorar: “Peygamberlerime gönderdiğim esaslar sana bildirilmedi mi? Kur’an esasları öğretilmedi mi?” O. Cevap verir: “Evet ya rabbi, bildirildi, öğretildi.” Allah sorar: “Peki, bildirilenle ve öğretilenle ne amel işledin?” O cevap verir: “Onu gece gündüz okudum.” Allah şöyle buyurur: “Yalan söyledin.” Melekler de şöyle der: “Yalan söyledin. Bilakis sen, hakkında: “Filan kişi ne güzel okuyor.” Desinler diye Kur’an okudun ve senin için böyle dendi de.”

 

Sonra Allah mal-mülk ve servet sahibine sorar: “Sana verdiğim mal ve mülkle ne yaptın?” O cevap verir: “Sıla-i rahim yaptım, sadakalar verdim.” Allah şöyle buyurur: “Yalan söyledin.” Melekler de şöyle der: “Yalan söyledin. Sen Allah için sıla-i rahim yapıp sadakalar vermedin. Bilakis hakkında: “Ne cömert adam, ne iyiliksever adam.” Desinler diye bunları yaptın ve senin için böyle dendi de.”

 

Daha sonra savaşlarda ölenler Allah’ın huzuruna getirilir. Allah onlara sorar: “Niçin öldürüldün?” O, cevap verir: “Senin yolunda savaştım ve öldürüldüm.” Allah şöyle buyurur: “Yalan söyledin.” Melekler de şöyle derler: “Yalan söyledin. Sen, savaşa Allah rızası için girmedin. Bilakis, hakkında: “Ne cesur adam!” desinler diye girdin ve senin için böyle dendi de.”

 

Sonra Hz Peygamber (SAV) iki eliyle Ebu Hüreyre (RA)’ın dizine vurarak şöyle buyurdu: “Ey Ebu Hüreyre! İşte kıyamet günü Allah’ın mahlûkatından cehennemin ilk olarak yakacağı, bu üçüdür.”

Bu haber Muaviye (RA)’a ulaşınca şöyle dedi: “Allah ve Rasülü (SAV) doğru söylediler.”

 

Evet Bizler Riya Ve ihlas noktasında Neredeyiz Acaba Diye kendimizi muhasebe ediyormuyuz…? Gerçekten Allah rızasını Kazanmanın Peşinden gidiyor muyuz ?

Riyakarların Hali Şuna Benzer Bir insanın altın keselerine taş doldurup çarşıya çıktığında,dışardan bakan derki ne çok zenginmiş..halbuki o keselerle pazardan bir kilo elma bile satın alamaz… Bu Yüzden Ne Yapıyorsak Allahın rızasını gözeterek yapmamız gerek…Menfaat beklemeden..karşılık beklemeden… Rabbim Bizi Riyakarlardan Eyleme…Bizleri Riyakarların şerrinden muhafaza eyle…Bizleri Rızanı gözeten Salih ve saliha kullarından eyle…Amin

İHLAS VE RİYA .” üzerine 3 yorum

  1. Yarabbi senin esrarından bir sır olan ihlasın hakikatine bizleri nail eyle Gizli Şirk olan Riyadan da bizleri muhafaza eyle …
    Amin Amin Amin .

    Turab Böyle önemli ve değerli bir konuyu paylaşarak dikkatli olmamız hususuna dikkat çekdiğin için Gönlüne sağlık Rabbim Razı ve Hoşnud olsun inşallah .

  2. Rabbim cc razı olsun inşallah Elnur… Rızasına Talip olanlardan Ve Kulluk makamına Erişen Kullarından Eylesin Bizleri inşallah Amin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir