Ana Sayfa » İslami Kıssalarİslami MakalelerPeygamber Efendimiz s.a.v.SohbetTasavvuf » Peygamberimizin çok sevdiği çocuk Üsame.

Peygamberimizin çok sevdiği çocuk Üsame.

Peygamberimizin çok sevdiği çocuk Üsame.

Üsame sevimli mi sevimli oldukça akıllı bir çocuktu.

Peygamber Efendimizin dadısı Ümmü Eymen biricik oğluydu babasını savaşta şehit düşmüştür. Babasızlığın acısını biricik Peygamberimizin sevgisiyle ilgisiyle unutmuştu.  

Sevgili Peygamberimiz onu bir dizine torunu Hasan’ı ise diğer dizine  oturtur Onları Öper ve onlar için dua ederdi. Sevgili peygamberimizin ocağında ve onun kucağında büyüyor olmanın mutluluğu Usamenin yüzünden okunuyordu.

Peygamberimizin çok sevdiği çocuk derlerdi. Üsame  bir gün kapının eşiğine takılıp düşmüştü. Yüzü kanıyordu. Sevgili Peygamberimiz eşine çocuğun yüzünü temizleyiver dedi. Hazreti Ayşe biraz geç davrandı, onun ağırdan aldığını Gören sevgili Peygamberimiz hemen atılıp çoçuğun yarasını temizledi. Yüzünü yıkadı. Üsame için sık sık kız olsaydı onu takılar takar,  çok güzel elbiseler giydirilir onu süslerdim derdi. Üsame hayvanları çok severdi bir sürü hayvanı vardı.

Kuzular, köpeği tayı başka horozu hayvanları olan ilgisini gören Peygamberimiz ona şöyle derdi. Üsame baktığın hayvanları karşı çok dikkatli ol. yoksa kıyamet günü onlar seni Allah’a şikayet eder. Peygamberimizin dinleyen Üsame hayvanların bakımını ve beslenmesine çok dikkat ederdi onları incitmez de rahat ve mutlu olmaları için elinden geleni yapardı.

Sevgili peygamberimiz Üsameyi devesine bindirir  sık sık gezdirirdi. Üsame  de büyüdü  ahlaklı saygılı, çalışkan bir genç oldu. Bir an bile boş durmayı sevmiyordu. ata binmeyi ok atmayı yüzmeyi, koşmayı küçük yaşlarda öğrenmişti.

Onun çalışkanlığını ve kararlarını gören Peygamberimiz 18 yaşına gelince onu İslam Ordusu’nun başına komutan olarak getirdi Üsame peygamberimizin verdiği bu görevden Sevinç bir gurur duydu. onun sevgisini ve ilgisini bir ömür boyu layık olmaya çalıştı.

Peygamberimizin çok sevdiği çocuk Üsame.” üzerine 3 yorum

 1. Biz Günes gibi sevmedik; Aksam batariz diye!
  Yildiz gibi sevmedik;
  Kayip gideriz diye!
  Rüzgar gibi sevmedik;
  Eser geceriz diye!
  Biz dostlarimizi Allah icin sevdik;
  Ahirette de devam etsin diye!!!
  “Rabbim dualarinizi kabul, muhabbetimizi daim ve sadık eylesin” Hayırlı Cumalar.Selam ve dua ile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir