Ana Sayfa » Genel » Ramazan Ayı.

Ramazan Ayı.

Recep şabanı bitirdiğimiz bu günde, Allah’ım inşallah o aylardan
istifade edenler zümresine dahil etsin cümlemizi..

Ramazan ayını karşıladığımız Mübarek Ramazan başlıyor , hayırlı ve bereketli olsun inşallah
Efendimiz s.a.v hadisi ile başlamak istiyorum.

“Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir.
Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir”.

(Müslim, Mesâcid 260)
Osman İbni Affân radıyallahu anh ‘den rivayet edildiğine göre,

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
Yatsı namazında cemaatle bulunan kimseye gecenin yarsına kadar namaz kılmış gibi  sevab alır ,yatsı ve sabah namazında ise cemaatle birlikte kılan ise bütün gece namaz kılmış sevabı alır..

Ben bu yazımda sahur dan bahsetmek istiyorum…
Küçükken aslında davulcuya çok kızardım beni kaldırıyor diye dam dum vuruyor tokmağa, düğün değil dernek değil derdim yatağımda taki bir ses annemizin yavrum haydi kalk, sahur vakti demesi ile yanağıma da dokunduğu öpücükle de ayrı nazlanır dım kalkmak için..
Sahurlar da beni en çok etkileyen olaylardan biri de sahurla beraber ailemiz tamdı aslında kimisi çok erken giderken, kahvaltıya bekleyemez , kimisi yok otobüs kaçtı, kimisi de uykuyu severdi  Ailemde …

Çok uzun yıllar geçti üzerinden o günlerden ama hamd olsun geçmeyen tek şey ailemizin öğrettiği o sahurun manasını kalbimize dokumak …
Sahur sadece gün için işte kahvaltı yada artık mevla ne bahşettiyse onu yemekle beraber vücudun terbiyesi ve sıhhati için olduğu kadar birde,ruhu beslemenin,nefsi himaye altına almak için istifadeli geçirilecek zamandır inşallah.
Neler yapabiliriz sahurda teheccüd namazı kılınabilir.
Cenâb-ı Hak Peygamber Efendimiz’e (asm) bu namazı şu âyetle emretmiştir:
“Ey Resûlüm. Gece vakti de uyanıp, sadece sana mahsus fazladan bir ibadet olarak teheccüd namazını kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına çıkarır.”

İsra Sûresi: 79.
Namazla devam etmek istersek işrak namazı kılabiliriz. Güneş bir mızrak boyu yükseldikten sonra kılınır işrak namazı. 2 rekattır. Hz Muhammed s.a.v bu namaz hakkında,

“Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umresevabına nail olur.” (İhyâ, I. 336)
Kuran-ı Kerim okunur zikirler çekilerek doyurulmaya çalışılır inşaAllah c.c Mahallemizde 5-6 aile sahurda havalar güzelken, dışarıya bahçede çimler üzerine masa koyarız , hep beraber Allah ne rızık verdiyse paylaşılarak , o sayede komşularla kaynaşma muhabbet de çok verimli oluyor güzel bir şekilde sahurumuzu yapıyoruz.
Allah’u Teala sahurlarımızın ve iftarlarımızın bereketini arttırsın inşallah.
Ramazan ayının tüm islam alemine hayır getirmesini, yaptığımız ve yapacağımız ibadetlerin dergahı izettinde makbul olunan ibadetler zümresine dahil olmasını, Rızasına ulaşan kullar olmamızı nice güzel Ramazan aylarına kavuşmayı,bayrağımızın her dem dalgalanmasını yüce Mevla Nasib etsin inşaAllah..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir