Ana Sayfa » Genel » REGAİB KANDİLİMİZ MUBAREK OLSUN …

REGAİB KANDİLİMİZ MUBAREK OLSUN …

regaip kandili resim ile ilgili görsel sonucu

22.03.2018 Perşembe Günü Regaip Kandilidir .

Regaib kelimesi; “çok değerli hediye, bağış, içten gelerek ve yoğun bir şekilde arzu edilen şey” anlamlarına gelmektedir. İhsanı bol olan Rabbimizden günahlarımızın mağfiretini, ömrümüzün bereketini isteyerek gündüzünü oruç, gecesini namazla geçirmemiz tavsiye edilen bir gecedir. Ayrıca bu gece, bundan sonra gelecek olan mübarek  gecelerin ve Ramazan ayının ilk habercisidir. Nitekim Recep ayının başlangıcında Peygamberimizin (s.a.v) şöyle dua ettiği rivayetler arasında yer almaktadır:

“Ey Allah’ım, Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, I, 259)

Regaib Gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı Kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

Peygamber Efendimiz “Bir kimse Recep ayında oruç tutsa, Allah Teâlâ tarafından üç türlü lütûf ve inâyete mazhâr olur. Bunlardan biri, Allah Teâlâ onun geçmiş günahlarının tümünü mağfiret eder. İkincisi, ondan sonraki hayatında da onu korur. Üçüncüsü, mahşer yerinde, susuzluktan emîn olur.” buyurduğunda, orada bulunanlardan bir yaşlı ve pîr-i fânî ayağa kalkıp;

“ -Yâ Rasûlallâh!.. Ben Recep ayının hepsini oruç tutamam” dediğinde, Peygamber Efendimiz (s.a.v)

“Sen Receb ayının birinci, onbeşinci ve sonuncu günleri oruç tut, hepsini tutmuş sevâbına kavuşursun. Çünkü sevaplar, on misli yazılır. Fakat sen, Receb-i şerîf’in ilk Cum’a gecesinde gâfil olma ki melekler o geceye Regâib gecesi demişlerdir. Zira o gece, gecenin üçte biri geçtikten sonra göklerde ve yerde bir melek kalmaz, hepsi Ka’be-i Muazzama ve etrafında toplanırlar.

Allah Teâlâ onların bu toplanmalarına muttalî olunca onlara hitâben: -Ey meleklerim, dilediğinizi benden isteyiniz!.. buyurur. Onlar, -Yâ Rabbi!.. İstediğimiz, Receb ayında oruç tutanları mağfiret etmendir, deyip isteklerini arz ederler. Allah Teâlâ: -Ben Receb ayında oruç tutanları mağfiret ettim, buyurur.” dedi.

 

Recep Ayına ulaştık çok şükür,  Bu gece, bedenini  ruhunu ve kalbini uyanık bırakanlara Manevi ikramlardan faydalanma,  Bu gece rahmet iklimine açılma gecesi.  Bu gece af  gecesi. Bu gece Muhsinlere ihsanların ulaştırıldığı gecedir. Gönlümüzü ihya edelim inşallah.

Kurucumuz, Sayın Ehil  ve diğer tüm yöneticilerimiz adına  Regaip Kandilinizi  kutluyor  mübarek olması temennilerimle  tüm Müslüman alemine ve Milletimize hayırlar getirmesini Yüce Mevlamdan diliyorum . Hakkınızda Hayırlı dualarınız kabul ibadetleriniz makbul olsun inşallah .

 

Elnur Kul (Fecr)

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir