Ana Sayfa » Tasavvuf » BEN DİLSİZİM SEVGİLİ BU SÖZLER HEP KALBİMİN İŞLERİ …

BEN DİLSİZİM SEVGİLİ BU SÖZLER HEP KALBİMİN İŞLERİ …

 

Ehli dil olanlar “Bilmiyorum demek ilmin yarısıdır, herkesin her sorusunu cevaplama. Yalanlanacak olan sözü halka söyleme herkes herşeyi anlayamaz . her bildiğini söyleyen kadar cahil insan olamaz “ demişlerdir. Tüm bunlardan dolayıdır ki Hz. Ali Efendimiz şöyle diyor Eğer ben Hz Peygamberimizden (s.a.v) duyduğum sırları size söylemiş olsaydım, siz “Ali Yalancıdır, böyle bir şey olmaz derdiniz.”

Hz. Mevlana da, “Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol sus, konuşma . Körlerin yanında göze ait sırları söyleme topallar mahallesinde dimdik yürüme” demiştir. Ehlinden başkasına söylenen her iyi ve güzel söz, doğru dahi olsa çok yanlış söylenmiş olur .

Dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri de sinirli ve öfkeli insanlara karşı tutunacağımız tavırdır . Hz. Mevlana, bu gibi durumlarda “sus sakin ol kızgın yağa su dökme” der. Malum kızgın yağa su dökmeye kalkışırsak bu durum etrafı yağ ve pislik içinde bırakmaktan başka bir işe yaramaz.

Bu dil çakmak demiri ve çakmak taşı gibidir Dilden sıçrayıp çikan söz ateşe benzer. O nedenle laf olsun diye bazen de bir şeyi anlatmak için o demiri ve taşı birbirini vurma.

Şunu iyi bil ki ağızdan dilden ansızın çıkan söz yaydan fırlamış ok gibidir. O oku geri döndüremezsin . insan çıplak ayakla dikenlikte yürüdüğü zaman ayağına nasıl dikkat ediyorsa , diline ondan daha fazla dikkat etmelidir . Her yangını söndürmek mümkündür. Ateş su ile , zehir panzehir ile , hüzün sabır ile, aşk ayrılık ile hızını tesirini kaybeder. Fakat sözle gelen kin alevi hiç sönmez o nedenle ağızdan çıkan her söze çok dikkat edilmelidir.

Diğer bir hususda “ Alimin yanında diline , Arifin yanında gönlüne sahip ol diye “ güzel bir söz vardır .

Peygamber efendimiz (s.a.v ) “Hakkı tanıyıp bilenin dili tutulur, konuşamaz suskun olur” buyurur. Şemsi Tebrizi Hz. De Makalat adlı eserinde “Hanedanın yanında şarkı söylenmez, vaizin yanında fetva verilmez” demiştir. Hakk aşıkları  sadece gül alırlar, gül satarlar, gülü de gül ile tartarlar O nedenle aşıklar diyarında edeb ile aşk’u muhabbetten gayrı hiçbir mihenk taşı bulunmaz. Bir tek ölçü vardır o da EDEB ile muhabbettir.

Mesnevi derslerinden faydalanılmıştır.

 

“BEN DİLSİZİM SEVGİLİ !

BU SÖZLER HEP KALBİMİN İŞLERİ

HANİ NEY DE DİLSİZDİR AMA

AĞLATIR BÜTÜN DERVİŞLERİ … “

BEN DİLSİZİM SEVGİLİ BU SÖZLER HEP KALBİMİN İŞLERİ …” üzerine 2 yorum

  1. İnsanın kalbi sandık ,dudakları kilit ,dili anahtardır der Hz Ali.o anahtarı iyi.muhafaza etmek lazım.yurek sesin hiç solmasın fecrimm.:).zevkle okuyorum ve faydalanıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir