Ana Sayfa » Genel » Şaka Yapıyorum Derken.!

Şaka Yapıyorum Derken.!

Kahkahalara  sizi boğan şaklar ya bir  kalbi kırdığınızdan dolayı ağlatıyorsa, Sizi  mutlu eden şakalar başkasının hüznüne sebep oluyorsa, Hiç düşündünüz mü?

Kendisine yapılmasını istemediğin şeyi, Mümin kardeşine yapma. Hadis Şerifte buyuruyor Fahri Kainat Efendimiz Sallalahu Aleyhi ve Sellem

Konuşurken sohbet ederken  karşıdaki muhatabımızı iyice tanımadan ona şaka yapmak doğru değil. Kişilerin hassasiyetini yada  neye kırıla bileceklerini bilemeyebiliriz. İnsanda bir et parçası kalp var ki onun   kırmaktan imtina etmek  zorundayız.

Sohbet ederken hakarete varabilecek kendimizce sözler, fiili eylemler  şaka değildir.  Karşıdaki muhatabımızın onurunu kişiliğini kalbini kırabilecek sözlere dikkat etmeliyiz.

O niyetle bu niyetle demedim  gibi  sözler bizi temize çıkarmaz. Söz zahiri manada hakaret içeriyorsa hakarettir. Onun şakası olmaz zira yapılan söz eylem davranıştan  diyalog halindeki bulunduğumuz kişiye eziyet vermiş onu incitmiş,  üzmüştür kalbini kırmıştır.

Kalp kırmak Kabe yıkmak gibidir… Buyurmuş Allah Resulü Hz. Muhammed Sallahu Aleyhi ve Sellem.  bizlerin kahkahalara boğan espri, şaka (şaka) değil karşıdaki nazarında hakarettir, ona eziyettir.

 

Şaka Yapıyorum Derken.!” üzerine 3 yorum

  1. Alışkanlığa dönüşmedikten, ve yalana dönüşmedikten sonra ibaresi çok ama çok önemlidir.. Her an da sanılmamalıdır ki ; psikolojik durumumuz hep mutlu olsun ..
    Sözlerimizin arkasında durabileceğimiz kelimeleri sarf etmeliyiz, işte o zaman yaşam daha anlamlı olur..
    Oturacağı sandalyeyi aniden çeken , akabinde eli ayağı kırılanın sonundaki çekenin vicdanı, yada fiili değilde muhabbet ortasında hakaret derecesine varan ve adına da ben sana şaka yapmıştım sen beni bilmiyor musun takılma lütfen gibi savunmaya dönüşen haller ki , vicdan muhasebesine bakınca karşı tarafa ve kendini huzursuz eden bir hal…
    Gönül kıran değil , gönül kazananlardan olmak dileğiyle …

    Güzel bir paylaşım olmuş , emeğine sağlık EhiL

  2. Okuyan gözlerine sağlık SaruHan Bu arada hoş Geldin yeniden aramıza. dualarını eksik etme inşaAllah Hayırlı Geceler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir