Ana Sayfa » Genel » Sevgi , Saygı ile süreklilik kazanır.

Sevgi , Saygı ile süreklilik kazanır.

Sevgi , Saygı ile süreklilik kazanır.

Sevgi  Allah’ın insanlara verdiği çok büyük bir nimettir .Her kültürden ,her ahlaktan ,her yaşam biçiminden insanlar çevresinde sevgi arar. Gerçek sevgiyi yaklaşabilen insan sayısı azdır dünyada .

Bir insana duyulan sevgi ve bu sevginin devam edebilmesi ise saygıya bağlıdır. Sevgi kadar bununla birlikte saygıda gereklidir.

İnsan çiçekleri,arabaları,yiyecekleri, kedileri  tutkulu bir şekilde sevebilir. Ama insana duyulan sevgi dünyadaki sevilen düğer şeylerden daha yüksektir .

Annenin çocuğuna bakabilmesi için içinde sevgi olan merhameti olmalı ki bakabilsin. Dostluğun, arkadaşlığın, kardeşliğin devamı içinde elbette sevgi gereklidir. Allah’ın nimet olarak yarattığı sevgi sadece fiziki görünüme değer veren bir yaklaşımla yaşanabilecek bir duygu değildir. Bu şekilde olduğu taktirde sevgi zannedilen duygu zamanla ortadan yok olacaktır.

Sevgi imanla doğrudan bağlantılı olup iyiler için yaratımış bir nimet olduğunu Allah bir Kur’an Ayetinde şöyle açıklamaktadır;

 

“İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır.” (Meryem Suresi, 96)”

 

İçinde saygı olan bir sevgide sadakat, güven, sırdaşlık vardır. Saygı hep sürdüğü müddetçe fedakarlık yapıp sevdiği için kendini ikinci plana atıp feda edebilir. Saygı olmadan bu duyguları tam yaşamak zor olacaktır.

 

Sadece sevgi tek başına yeterli değildir. örnek;İnsan Allah’ı sevdiğini söylese ama, Allah’ın kendisinden yapmayı istediği güzel davranışları yapmasa, samimi sevmediğini anlamak mümkün. Ama samimiyetle Allah’ı seven içinde büyük bir Allah saygısıyla ibadetleri yapmaya gayret gösterir, mükemmel olmasa da gösterdiği samimi gayretin adı saygıdır .

İnsanlar arasında da samimiyetsiz sevgi yaygındır. Samimi sevgi üzmek, kırmak, gücendirmek istemez. Samimi sevgi gözü gibi sevdiğini korur, bunlar hep saygı ile mümkündür.

Peygamberimiz s.a.v  bir Hadiste şöyle buyuruyor; Hadiste sevmesi gerektiği kardeşi için nasıl fedakarlık göstermesi gerektiği tavsiye edilmekte.

“Hiçbiriniz kendi nefsiniz için arzu ettiğinizi kardeşiniz için etmedikçe iman etmiş olmaz.” (Buhârî, imân, 7).

Sevdiğini Allah için sevmek bir insan için büyük bir nimettir. Bir Hadiste Peygamberimiz s.a.v bir Hadiste şöyle buyuruyor ;

“Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız!” (Müslim, iman 93-94; Tirmizi Et’ime 45; ibni Mace, Mukaddime 9)

 

Hadiste birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız buyuruyor, sevgi o kadar önemli  ki imanın tam iman olması için gerekli olduğu anlatılmakta.

Böyle bir sevgi dünyada yaşanabilecek bir sevgi olmasına rağmen farklılıklar, ayrılıklar, düşünce, inanç farklılıkları  ön plana çıkarılarak insanlara sevgisizlik saygısızlık sunuluyor .

Allah için sevenlerden olmak dileğiyle selam.

Sevgi , Saygı ile süreklilik kazanır.” üzerine 4 yorum

 1. Selamün Aleyküm. Aslında bir kac gün oldu yazıya yorum yazmak istemiş, ama kısmet olmamıştı demek ki nasip bu güne imiş.

  Şer-in içindeki hayırları görmeye vesile oldu bu yazı, Sevgi vurgusu öyle güzel yapılmış ki yorum yazamadan durmadım çok nadir olarak yorum yazarım.. Naçizane yorum diyorum dil alışkanlığı Bu yorum değil sadece hissiyatın dile dökülüşü.
  Sevgi olmadan ne olabilir ki, Bir kadın doğurabilir ama içinde olan merhamet ve sevgi ile anne olabiliyor.
  Bir kadın Evlenebilir ama içindeki sevgi saygı ile eşine eş olabilir. Gelin olabilir kaynana olabilir. keza aynı şey Erkek içinde geçerli.
  Bireysel ilişkilerde olsun toplumsal ilişkilerde olsun Sevgisiz Saygısız veya sevginin olmadığı bir toplumu düşünemiyorum.
  Sevmek güzel şeydir saygı duymak karakteri oturmuş erdemli kişilerin meziyetidir
  Yazı için Teşekkür ederim severek okudum. selam ve dua ile kalın

 2. I see you don’t monetize duabahcesi.net, don’t waste your traffic,
  you can earn extra cash every month with new monetization method.
  This is the best adsense alternative for any type of website (they
  approve all sites), for more details simply
  search in gooogle: murgrabia’s tools

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir