Ana Sayfa » Genel » SEVGİSİZLİK…

SEVGİSİZLİK…

SEVGİSİZLİK…

Sevgisizlik ; milletlerin arasındaki savaşların sebebi, kişilerin arasındaki kavgaların ana sebebi .

Sevgisizlik; korku, kaos, kara propaganda ortamlarında daha çabuk yayılıyor. İnsanlar çevresindeki hiçbir şeye güvenmiyor. Medya da bir kişinin söylediği söz üzerinden günlerce linç edici nefrete teşvik eden yayınlar yapıyor, adeta genel anlamda sevgisizliğin propagandası yapılıyor .

Sevgi ortamında  insanlar birbirlerine yardım etmek isterler. Sevgisiz ortamlarda insanlar bencilce davranarak her şeyin dengesini kalitesini bozabiliyorlar. Münafıklar, zalimler sevgisizliği yayarak kötülüğü, kan dökmeyi normal bir yaşam biçimi haline getirirler. Medyada her gün çıkan cinayetlerin ana sebebi sevgisizlik.

Devletler birbirleri ile anlaşma yaparken ve açıklamalar yaparken şu ilginç açıklama çok kullanılır oldu; ‘’menfaat ve çıkarlarımız doğrultusunda…’’.  Dikkat edilirse ön plana alınan devletler arası dostluktan söz edilmiyor.

Sevgisizlikten bencillikten oluşan devlet yaşam anlayışı menfaatçi çıkarcı bir politika ile hareket ediliyor .Bir devlet işgal edileceğinde demokrasi götüreceklerini söylerler.oysa götürdükleri tek şey zulümdür .

Neml Suresi, 14. ayet: Vicdanları kabul ettiği halde, zulüm ve büyüklenme dolayısıyla bunları inkar ettiler. Artık sen, bozguncuların nasıl bir sona uğratıldıklarına bir bak.

Menfaat ve çıkarlarını o kadar çok severler ki adeta onlar için ilah put haline dönüşür .

“İnsanlar içinde, Allah’tan başkasını ‘eş ve ortak’ tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah’ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah’a olan sevgileri daha güçlüdür. O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah’ın olduğunu ve Allah’ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi.” (Bakara Suresi, 165)

Sevgisizliğin çözümü samimi imandır. Din ahlakı insanın neyi sevip sevmeyeceğini belirler.tüm semavi dinlerde insanlara hep iyi ve güzel şeyler sevdirilmektedir.

Daima kendisine verilen nimetlere şükreden tevekkülle yaşayan kadere inan birisi bilir ki yaşadıkları Allah’ın yaratmasıdır.Böyle düşündüğü için ruhunda huzur hisseder. Huzurlu bir insan çevresine karşı duyarsız sevgisiz davranamaz.

Müslüman  sevgisini önce Allah’a gösterir sonra diğer insanlara.İnanmayan zalimler ise sevgilerini menfaat ve çıkarlarına yönelterek sevgiyi unuturlar ve asla mutlu olamazlar.

Hac Suresi, 38. ayet: Şüphesiz Allah, (müşriklerin saldırı ve sinsi tuzaklarını) iman edenlerden uzaklaştırmaktadır. Gerçekten Allah, hain ve nankör olan kimseyi sevmez.

Müminler acı çekiyor gibi görünseler de onların için kötülükleri Allah uzaklaştırır.örneğin gelebilecek büyük bir bela kendisinin haberi olmadan kişiden uzaklaştırılabilir .

Allah iman edenlere yardımı gizliden ve açıktan olabilmektedir. Bu yardım her zaman anlaşılmayabilir, ama insan yaşadıklarıyla dikkatli bakarsa hissedebilir.

Allah’ı sevmeyen olması gerektiği gibi taktir edemeyen insanda sevgi oluşmaz. Sevgisizlik bir tür hastalık, ruh kalp hastalığı gibi.Nefsin hakim olduğu bir vücut sevgisizlikle şekli dahi değişebilir.

Allah sevgisizlikten tüm dünya insanlarını kurtarsın inşAllah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir