Ana Sayfa » Genel » Haram ile başlanmış Evlilikler.

Haram ile başlanmış Evlilikler.

Toplumun düşünceleri ile yapılandırılan, millet  ne der diye endekslenen  evlilikler ve bunu yürütemeyen bireyler.

Günümüz evlilikleri örf, adet, gelenek ve göreneklerden  çok uzak artık.  Görücü usulü evlilikler gençlerin burun kıvırarak baktıkları (hangi çağda yaşıyoruz canım) söylemlerinin çoğaldığı  flört denen ahlaksızlığın diz boyu olduğu zamandayız.

Gördüm beğendim tamam imkanlarda az çok el veriyorsa gençler kendi aralarında nihayete erdikleri kararlaştırdıkları birlikteliklerinde evliliğe doğru adım atılıyor.

Büyüklerin kukla olarak kullanılıp adı söz nişan tören denen eğlenceye, günah kokularının sardığı ortama isteyerek veya istemeyerek zoraki şekilde dahil olmaları sağlanır.

Haram ile başlanan bu süreç son hızla ile davam eder. Gelinin istekleri düğün aşamasındaki harcamalar alır başını gider.

Gelin ve damat adayının birbirini çok sevdikleri aşklı meşkli  şiirsel  sözler havada kalır. Artık  ayakları yere basar damat ve gelinin kız tarafı için ne koparsam kar yolunacak kaz gibi  görünen damat vardır.

O olmasa olmaz bu olmasa olmaz şu eksik olsa el Alem ne der ilk kızım son oğlum  biz onu alamasak nasıl karşılanır telaşından borç batağına batan bireyler.

Harcamalara yetişemeyen anne ve babalar bankaya koşan borç almaya gayret eden damat veya gelin adayları.

İnsanların az oyun, halay denen rezalet için tepinmeleri için yığınla düğün salonlarına dökülen paralar.  helal olan bir şeyi  en mahrem şeyleri ortaya serpmek için tüm gayretin sarf edildiği   hengamelerden biride düğün fiyaskosu.

Ve mutluyuz evleniyoruz diye  süslenen arabalar.

Bir ayı geçmeden huzursuzluk ile çatırdayan yeni çiçeği burnunda evlilikler.

O koskocaman aşk çabuk bitmiş  kavgalar başlamıştır. Şiddetli geçimsizlik diye ortalarda yaygaralar koparan  yeni evli aile  kuran  bireyler. Eşya almak için  en pahalı gelinliği giymek için yaygara koparan gelini kışkırtan büyükler neden el alem ne der deyip gençleri susturmaz.

Boşa gitsin  canım sen bunu çekmek zorunda mısın ben olsam boşardım demelerle  her türlü pisliğe  batırılarak kurulan aileyi adeta kendi heva hevesleri için parçalaya biliyorlar.

Balık baştan kokmuş süreç en başından yanlış işlemişti.

Birbirine meyletmiş gönül dünya endeksli bir yaşam düşünmemiş olsa. Rıza  ve rahatın bu dünyada olmadığını  Her sıkıntının gelebileceğini ve bunu kadın erkek karı koca beraber  göğüslemek zorunda olabileceklerini anlasalardı, Şiddetli geçimsizlik diye dertleri olmayacaktı.

Evlerine eşya yığma derdinden  çok gönül evlerini  onarıp süslemeye gayret edeceklerdi. Sadakat, huzur, güven, sevgi, inşaatı ile meşgul olduklarından etrafta olup biten onları üzemeyecekti.

Saadet uzakta değildi. Evlilik bizlere yanlış anlatılmıştı. Halada bu  yanlış toplumda hakim. Evlilik sevmekti aşk’tı kadere rızaydı kazaya belaya sabırdı. Sevmekti fedakarlıktı. Dinin yarısını  garantiye almaktı.

İçi boş bir evin bir kilimi bir yatağı iki kaşığı bir çanağı bir tenceresi vardı,  ama gönüller  dolu doluydu.

Şimdi hanelerde evler eşyalarla tıklım tıklım  ama gönüller tam takır kuru bakır hesabı.

Beklenen son geliyordu. Hızla kendi aralarına aldıkları bu kararı aynı hızla bitirmeye karar veren bireyler. aynı hızla boşanmaya karar verirler.

Emek verilmeden elde edilen kazanımlarında heba etmekte  ne can sıkar nede kişiyi üzer.

Piyango biletinden  çıkan paranın har vurup harman savrulması gibi. Çaba gayret  verilmeden kıymet bilinmeyen sevgide birliktelikte, kaybedildiğinde pekte umursanmaz.  “Haydan gelmiş huya gitmiştir.”  tabiri kullanılır. kaybedilen haram para için, ne yazık ki bunu günümüz evliliklerinde de demek mümkün gibi artık.

Haberlerde  çıkan bir haberde bir kadın kocasından boşanmasını kutlamak için bir gelin arabası süslermiş arakasında  Boşandım çok mutluyum yazdırtmıştı. Ne acı evlilik artık  evlilik değil ayak bağı gibi görülür olmuş.

 

 

Haram ile başlanmış Evlilikler.” üzerine 3 yorum

 1. Evlilik diğiverince Rahmetli abimin sözleri aklıma düşüverdi…
  Alacağın kişi senin helalin olacak namusun olacak ve emanetin olacak..Nasıl sen evlenirken huzur kapısı açılırsa karşı taraf içinde aynı tarzda kapı açılır .. Sakın ha dikkatli olacağın diğer bir konuda yemeklerine laf etme,, her ailenin yemek yeme alışkanlıkları çok farklıdır kuru fasulye der geçersin lakin, kimisi ekmek banarak kimiside susuz sever söz etmeyeceksin..
  ev işlerinde yardımcı olacaksın gibi bir sürü öğütler abidesi…
  evlenmeden önceki halimizle evlendikten sonraki haller aynı olup tutarsızlıklar olmamalıdır.Yalan yumak gibidir , söğledikçe sökelenir elbet.Neysek o şekilde duruşumuz olmalı ve yapabileceğimiz şeylerin sözlerini karşı tarafa vermeliyiz.Evin güzelliği içinde ki bulunan eşyalar değildir.Evin güzelliği içinde ki tebessüm dolu huzur sesidir..
  Unutulmamalıdır ki kapı kapanınca sadece evde eşler kalmaktadır…
  Canım balım tatlım hayatım söz leri güzeldir lakin eşe verilen en güzel söz benim düşüncemdir bu , ona verilen değerdir.Ona gösterilen saygıdır elbet…
  Rabbim herkesin karşısına anlaşabileceği güzel bir eş (güzellik dış görüntü değil huy ve iman güzelliği) nasib etsin inşaAllah

  güzel bir paylaşım güncel bir paylaşım emeklerine sağlık EhiL…

  1. Diyar ben paylaşımlarınızı takip ediyorum hepsi farklı güzel ve doğru..Helal olan evliliklerde haramlasiyo huzursuzluk alıp başını gidiyor..Ve nerde hata yaptık sözleri..Temel sağlam olmalı sorun temelde..çok beğendim yazıyı dayanamayıp yazdım eline yüreğine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir